ارائه وای فای رایگان به زوار ایرانی در پیاده‌روی اربعین

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در جلسه با وزیر ارتباطات عراق توافق‌هایی برای ارائه خدمات بهتر، از جمله تامین وای فای رایگان در برخی نقاط و تعریف بسته‌های رومینگ بهتر برای زائران اربعین صورت گرفت.

عیسی‌زارع پور افزود: در دو هفته قبل جلسه‌ای را با وزیر ارتباطات کشور عراق، برای ارائه خدمات بهتر به زوار امام حسین«ع» داشته‌ایم و همچنین برای ایام پیاده‌روی اربعین توافقاتی صورت گرفته است و جزئیات این توافقات، در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره ارائه بسته‌های رومینگ به زوار ایرانی گفت: رومینگ در عراق و ایران خصوصی است اما تلاش ما این است که از ابزارهایی که در اختیار وزارت ارتباطات هر دو کشور وجود دارد، استفاده کنیم. همچنین بتوانیم بسته‌های بهتری برای رومینگ از عراق به کشور جمهوری اسلامی ایران تعریف کنیم.

زارع‌پور درباره اقدامات عراق به زوار ایرانی خاطرنشان کرد: وزارت ارتباطات عراق قرار است در طول مسیر پیاده‌روی نقاطی را روی وای فای رایگان در اختیار زوار قرار دهد. مجموعه‌ای از این اقدامات را در نظر گرفته ایم که در آینده نزدیک به زائرین عزیز اعلام خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در ایران همکاران ما تا نقاط مرزی، اقدامات بسیار گسترده‌ای را با استقرار سایت‌های سیار انجام داده‌اند و بتوانیم قبل از ورود به خاک عراق در مسیرها و مرزهایی که اعلام خواهد شد، مانند همیشه ارتباطات با کیفیتی را به مردم عزیز ارائه دهیم.(ایرنا)

جزئیات تخصیص ارز اربعین به زائران

اواسط تیر ماه امسال بود که اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، از تشکیل کارگروه ویژه‌ای در بانک مرکزی برای بررسی نحوه تخصیص ارز اربعین و آماده‌سازی سازوکار‌های لازم خبر داد. در پی اعلام این موضوع، محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، روز پنج‌شنبه هفته گذشته در صداوسیما، شرایط فروش ارز اربعین سال 1402 را اعلام کرد.

آنگونه که فرزین اعلام کرده است، امسال براساس مصوبه و بخشنامه بانک مرکزی، ارز اختصاص یافته به زائران اربعین فقط به شکل دینار خواهد بود و دلار و یورو به زائران تخصیص نمی‌یابد. همچنین هر یک از زائران اربعین می‌توانند 200 هزار دینار عراق از طریق چهار بانک عامل تعیین‌شده دریافت کنند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین تاکید کرد که تلاش این بانک بر آن است که بخش عمده ارز اربعین به صورت غیرحضوری به متقاضیان تخصیص پیدا کند.

فروش ارز اربعین فقط به صورت دینار

بانک مرکزی در سال گذشته نیز برای زائران اربعین، منابع ارزی تخصیص داده بود و زائران می‌توانستند با مراجعه به بیش از ۹۰۰ شعبه منتخب بانک‌های عامل و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارز ایران، سهمیه ارز خود را دریافت کنند.

برخلاف امسال که تنها ارز دینار عرضه می‌شود، زائران در سال گذشته حق انتخاب داشتند که 100 دلار یا 150 هزار دینار عراق دریافت کنند و علت حذف این حق انتخاب در سال جاری مشخص نیست.

البته در سال گذشته خرید ارز منوط به حضور شخص زائر بود و ارز اربعین به هیچ فرد دیگری به‌‌عنوان نماینده زائر تخصیص نمی‌گرفت. به علاوه، دریافت ارز اربعین، مشروط بر ورود فرد به کشور عراق بود.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.