ارائه ۳۶ طرح حمایتی و تسهیلاتی توسط “صندوق اعتباری هنر”

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر از ارائه ۳۶ طرح حمایتی و تسهیلاتی در این صندوق خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی  سید مجید پوراحمدی؛ مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست خبری تشریح عملکرد سال جاری و برنامه‌های سال آینده صندوق اعتباری هنر با محوریت توانمندسازی اصحاب فرهنگ و هنر اظهار کرد: اساساً صندوق هنر دو بال دارد که یکی کمک‌رسانی و حمایت از اصحاب رسانه است و بال دیگر توانمندسازی است. در سال های گذشته و خصوصاً امسال و سال آینده ، جهت‌گیری ما به سمت تقویت بخش توانمندسازی است.

وی تصریح کرد: در بخش حمایتی، با رشد و توسعه در انواع خدمات همراه بودیم و تلاش کردیم دایره میزان و تنوع حمایت‌ها را گسترش بدهیم. یکی بخش اصلی عضو شدن است و در حال حاضر مسیر عضو شدن متقاضیان در صندوق بسیار سهل و آسان شده است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تأکید کرد: در مقاطعی عضو شدن متوقف شده بود که دلیل محدودیت منابع بود در گذشته طرح تکریم را داشتیم که طرح دیگری با عنوان نشان اعتباری هنر اضافه شده است که مختص هنرمندان به‌ویژه در استان‌هایی است که به دلیل محدودیت در استان‌ها امکان دریافت نشان درجه یک را ندارند.

وی گفت: موضوع طرح بعدی, رسیدگی به اعضای کم‌توان است. در بخش مستمری ارتقای در پرداخت و میزان مقرری شد، طرح دیگری با عنوان نیک‌مهر داشتیم که یک توافقی با وزارت کار داشتیم و همه اعضا را به آنجا فرستادیم و دهک بندی اعضای صندوق را گرفتیم و بر روی دهک های پایین متمرکز شدیم و باعث شد 1000 نفر را شناسایی کردیم که شرایط لازم را دارند اما به لحاظ اقتصادی ضعیف هستند. از ابتدای سال آینده کمک‌های را دریافت می‌کنند.

ما طرح سرا را در حوزه مسکن داریم که در این طرح تعدادی از عزیزان شناسایی شدند که مشکل مسکن دارند.‌ ما سه نوع بیمه داریم بیمه های با نرخ 12 ، 14  و 18 درصد است که 10 درصد توسط صندوق و مابقی توسط فرد پرداخت می‌شود. ما نرخ 27 درصد را اضافه کردیم و فرد می‌تواند از سرانه درمان استفاده کند و مناسب خانواده های بیشتر از سه فرزند است.

وی با اشاره به بیمه تکمیلی گفت: 46 هزاردنفر از هنرمندان در طرح درمانی تکمیلی استفاده میکنند و 70 درصد هزینه‌های آنها را پرداخت می‌کنیم.

پوراحمدی ادامه داد: در تأمین اجتماعی طرح آیین داریم که افرادی حداقل سهم خود. لا نمی‌توانند پرداخت کنند و سهم بیمه اجتماعی آنها را پرداخت می‌کنیم. ما 36 طرح و خدمت داریم. در ابتدای دولت 12 طرح حمایتی بود که امروز به 36 رسیده است.

وی گفت: صندوق در بخش تسهیلات یکی از موفق ترین زمانها و بخش ها را تجربه می‌کند. میزان پرداخت تسهیلات در 5.5 سال 5 برابر شده است. 375 میلیارد تومان تسهیلات به 23 هزار نفر پرداخت کردیم که 5 برابر رشد داشته است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: سامانه ای طراحی می‌کنیم. یک توافقی با بانک ها انجام می‌دهیم که این امکان را داریم تا تضامین را تا یک سقف مشخص حذف کنیم تا سرعت دریافت تسهیلات به کمتر از یک هفته کاهش پیدا می‌کند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: در حوزه تسهیلات طرح های زیادی داریم. یادمان که تسهیلات ضروری است. طرح الینا داریم.‌ طرح مسیحا در حوزه درمانی است طرح شمیم را داریم که در حوزه فرزندآوری است و 2349 نفر تا از این طرح استفاده کردند و 11 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض دریافت کردند و 70 میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره گرفتند.

وی ادامه داد: طرح حامی داریم که موضوع پرداخت های وام ‌و‌ تسهیلات است برای افرادی که در پرداخت اقساط وام مشکل دارند که در کمیته تخصصی بررسی میشود. طرح جاوید داریم که عضو فوت می‌کند و تسهیلات به خانواده های آنها پرداخت می‌شود.

وی گفت: افراد درجه یک هنرها در طرح هدیه، به آنها در روز تولدشان هدیه‌ای داده می‌شود. طرح صدرا طرحی است که بعضی هنرمندان هزینه‌های درمانشان بسیار بالا است که در طرح صدرا کمک‌های مقطعی ماهی 7 تا 10 میلیون تومان کمک می‌کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: طرح‌نکوداشت را داریم تا الان در 6 استان سفر کردیم و از چهره‌های هنری تجلیل کردیم. مجموعا در بخش حمایتی یک گستردگی بسیار زیادی را داریم که در طول 2.5 سال حدود 30 هزار نفر عوض اضافه شدند که 36 درصد رشد در عضویت داشتیم. در رسانه 130 درصد در عضو ‌و‌180 درصد در بخش بیمه داشتیم. 21 هزار نفر را به تأمین اجتماعی معرفی کردیم و رشد 55 درصدی داشتیم. مبلغ پرداختی بیمه طزح‌ تکریم به ماهانه 2 میلیون رسیده است که 620 نفر آن را دریافت می‌کنند.  50 میلیارد تومان به 70 هزار نفر هنرمند در دوران کرونا پرداخت کردیم که به صورت تسهیلات و کمک‌های بیمه تکمیلی بوده است.

وی ادامه داد: برای اولین بار صندوق وارد حوزه مسکن شد. در فراخوان اول 8 هزار نفر متقاضی شدند و 5 هزار نفر واجد شرایط شدند که در استانها معرفی شدند که در تهران 1700 نفر بودند که قطعه زمینی در شهر پرند اختصاص یافت و 600 نفر از هنرمندان صاحب فرزند معرفی شدند و به پروژه معرفی شدند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: در بخش خودرویی سرخی داشتیم که 720 نفر در این طرح شرکت کردند که نزدیک 320 میلیارد تومان تسهیلات خرید خودرو داشتیم  و پیش پرداخت ها انجام شده و تا اردیبهشت تحویل خواهد شد.

وی گفت: موضوع توانمندسازی بسیار مهم است که به توسعه کسب و کارهای فرهنگ و هنر ورود کنیم تا هنرمندان درآمد کسب کنند. موضوع تجاری سازی تولیدات را داریم و بیش از 45 نفر در پروژه قاب هنر شرکت کردند. موضوع اشتغالزایی یکی از گام‌های اساسی ما است.

وی ادامه داد: ما یک زنجیره‌ای را تعریف کردیم که در بخش ابتدایی آموزش و سپس تجاری سازی است.‌ ما مرکز مشاوره کسب و کارهای فرهنگ و هنر را مجوز گرفتیم که در زمینه های راهنمایی توسعه کسب و‌کار فعالیت می‌کند.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: هنر کارت 1600 خدمت در این کارت‌های هنر است و انواع فعالیت ها در آنجا صورت می‌گیرد که اخیراً 1500 موتور سیکلت به صورت اقساط ارایه می‌شود. هنر کارت یکی از قدرتمندترین کارت‌ها است.

وی گفت: ما طراحی پاتوق فرهنگ و هنر را داشتیم و مجموعه فرهنگسرای نیاوران در اختیار صندوق اعتباری هنر قرار گرفت. گسترش قابل ملاحظه رویدادهای هنری در دستور کار است و هدف دوم موضوع پاتوق فرهنگ و هنر است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: در صندوق هنر در طول دو سال تلاش کردیم تا بتوانیم یک مسیر امیدبخش را طراحی کنیم و در عدالت فرهنگی، توزیع منابع و شفافیت به خوبی عمل کنیم. برای اولین بار در تاریخ صندوق یه عنوان یک موسسه توانستیم گزارش مطلوب از حسابرس قانونی دریافت کنیم.

وی تأکید کرد: در سال جاری به صورت کلی 10 هزار نفر امسال به اعضا شدند که 6900 نفر فقط به بیمه معرفی شدند ‌و‌ تعداد افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی به 60 هزار نفر رسیده است.

وی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه آیا حمایت‌های مالی از خبرنگاران در دستور کار صندوق اعتباری هنر است یا خیر گفت: بیش از 103 هزار نفر عضو صندوق هستند و 100 هزار نفر هنرکارت دارند و در هنرکارت‌ها 44 درصد رشد داشتیم که تنوع خدمات بسیار زیادی دارد.

پوراحمدی گفت:خدمات هنرکارت گسترده است و بسیاری از اهالی فرهنگ و رسانه با خدمات این هنرکارت ها آشنا نیستند.

وی گفت: در حوزه بیماری کرونا با پیگیری های دولت یک مبلغ 350 میلیارد تومانی اخذ شد و چندماهی طول کشید تا این بودجه از سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا کند. 5 مرحله در ایام کرونا کمک مالی انجام شده و به حساب هنرمندان واریز شد که مربوط به خسارت های کرونا بود.‌

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: البته ما به دنبال این هستیم که واریزی‌های ثابتی به حساب هنرمندان واریز شود که این با ارتقای اقتصاد هنر صورت می‌گیرد. امروز 4 شرکت زیرمجموعه صندوق اعتباری هنر هستند که ان‌شاءالله سه شرکت دیگر به آنها اضافه می‌شود.  شرکت خرید و فروش آثار، شرکت عمران هنر که وارد پروژه‌های هنری می‌شود و شرکت گردشگری هنر که سال آینده اضافه خواهد شد.

وی تأکید کرد: ما به دنبال تاسیس یک بنیاد نیکوکاری هنرمندان هستیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های افراد تاثیرگذار در حوزه اقتصاد کمک بگیریم.

وی گفت: منابع دولت در چهار حوزه داده می‌شود که موضوعات تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، مستمری و تکمیلی است و مابقی تسهیلات، تسهیلات بلاعوض و حمایت از رویدادها توسط خود صندوق انجام می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.