اعزام شطرنج‌بازان به مسابقات قهرمانی جهان با هزینه شخصی

به گزارش اقتصاد جوان نیوز حدود یک ماه قبل برخی از شطرنج‌بازان برای عدم پیگیری فدراسیون جهت اعزام تیم ملی به مسابقات رده‌های سنی قهرمانی جهان معترض بودند. آنها برای ثبت نام نیاز به ثبت نام از طریق فدراسیون داشتند. فدراسیون بعد از این اعتراض برای شورای برون مرزی اقدام کرد اما طبق قوانین شورای برون مرزی، فدراسیون می‌بایست هزینه شطرنج‌بازان را متقبل می‌شد. 

در نهایت ۶ شطرنج‌باز با هزینه شخصی و به صورت آزاد در مسابقات قهرمانی جهان زیر ۱۸ سال گرجستان شرکت کردند و رامتین کاکاوند نیز در این مسابقات صاحب مدال نقره شد.

مجتبی دانشفر در گفت و گو با ایسنا، در مورد اعزام شخصی شطرنج‌بازان به مسابقات قهرمانی جهان رده‌های سنی اظهار کرد: قرار بود فدراسیون اگر بنا بر اعزام رده‌های سنی به قهرمانی جهان را داشته باشد از اسپانسر استفاده کند. فدراسیون هیچ اعزامی برای این مسابقات نداشته و این افراد اگر شرکت کرده‌اند با اسپانسر خود رفته‌اند. این تیم از طرف فدراسیون اعزام نشده است. قرار بود اگر نفری اعزام شود فدراسیون از طریق اسپانسر هزینه‌ها را بدهد اما ما از این تیم اطلاع نداریم.

دبیر فدراسیون شطرنج در پاسخ به این سوال که آیا شطرنج‌بازان بدون مجوز شورای برون‌مرزی به این مسابقات رفته‌اند؟ گفت: شورای برون مرزی روی تعداد نفرات داده می‌شود. ما برای هر رده ۶ دختر و ۶ پسر مجوز شورای برون مرزی داشتیم اما آنها خودشان ثبت نام کردند و فدراسیون کاری انجام نداده است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا فدراسیون خودش ثبت نام نکرده که شطرنج‌بازان در قالب تیم ملی اعزام شوند گفت: اول اینکه اسپانسر باید جور می‌شد که اعزام انجام شود اما جدای از این دقیقه ۹۰ مشکلاتی پیش آمد که نتوانستیم برای اعزام اقدام کنیم. 

دانشفر در پاسخ به این سوال که مگر طبق اعلام شورای برون مرزی نباید فدراسیون‌ها هزینه اعزام به مسابقات قهرمانی جهان و آسیا را پرداخت کنند؟گفت: فدراسیون یا باید بودجه داشته باشد و یا هزینه‌ها را از بخش اسپانسر تامین کند. زمانی که فدراسیون اعلام کند بودجه ندارد اگر اسپانسر فراهم شود می‌تواند تیم‌ها را اعزام کند. فدراسیون ما هم بودجه نداشت چون مسابقات غرب آسیا ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیون هزینه برای ما در بر داشت. 

او گفت: عنوان کردیم از طریق اسپانسر تیم اعزام می‌شود. این هم طبق قانون هر کسی که اعزام می‌شد باید از سمت یک کارخانه یا شرکت معرفی می‌شد. این مشکلات هم حل شد و برخی از شرکت‌کنندگان حتی نامه اسپانسر را زده بودند که مشکلات دیگری ایجاد شد. باید تعهد نامه‌ای می‌دادیم و اینها سبب شد تیم را اعزام نکنیم.

دبیر فدراسیون شطرنج در پایان گفت: این اعزام آزاد و به صورت شخصی انجام شده است. نباید قهرمانی قهرمانان را دست کم بگیریم. اگر یک تیم منسجم می‌فرستادیم نتیجه بهتری می‌گرفتیم. در ادوار قبلی هم یکی دو مدال در این رده سنی داشتیم. این دوره فقط یک مدال نقره بدست آمد.

انتهای پیام

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.