افزایش جرایم سایبری به ۱۲۰ هزار پرونده در سال جاری / چه باید کرد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان ، سردار وحید مجید رییس پلیس فتا فراجا، روز یکشنبه 5 آذر در نشستی از افزایش پرونده‌های مربوط به جرایم سایبری خبر داد و گفت، زمانی که این بخش پلیس در سال 1390 تشکیل شد، جرایم محدودی در حوزه سایبری وجود داشت و رسیدگی به سه هزار جرم در دستور کار قرار گرفت. اما پلیس فتا در سال جاری به ١٢٠ هزار جرم رسیدگی کرده است. 

آنگونه که ایرنا گزارش داده، او با اشاره به افزایش انواع جرایم سایبری در حوزه‌های مختلف و رشد عمودی و پیچیده اینگونه اقدامات مجرمانه، تاکید کرده است که پلیس فتا به تنهایی نمی‌تواند اقدامات زیرساختی در این زمینه را انجام دهد و با آنها مقابله کند. در نتیجه هماهنگی‌ها و همکاری‌های بین بخشی برای پیشگیری از جرایم سایبری و برخورد با آنها ضروری است. 

اما این نخستین بار نیست که پلیس فتا در مورد افزایش چشمیگر جرایم سایبری اشاره می‌کند. در چنین شرایطی برای کاهش احتمال درگیر شدن در چنین پرونده‌هایی چه باید کرد؟

پرونده‌های پرتکرار در جرایم سایبری 

پیش از این مسئولان پلیس فتا به برخی شگردها و روش‌های پرتکرار در حوزه جرایم سایبری که باید در برابر آنها هشیار بود، اشاره کرده بودند؛ از جمله:

– سرقت اطلاعات و دسترسی به اطلاعات حساس و محرمانه یک شخص حقیقی یا حقوقی،

– سوءاستفاده از هویت و شخصیت‌های دیگران یا تعریف هویتی جعلی و خیالی،

– فریب دادن افراد با وعده های کاذب در اینترنت، نصب نرم‌افزارهای مخرب و جعل هویت دیجیتال،

– جرایم برپایه رمز ارزها شامل مواردی چون کلاهبرداری پانزی، سرقت، تقلب و پول‌شویی. 

همچنین چندی پیش، سرهنگ رامین پاشایی معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا، هشدار داد که همزمان با نزدیک شدن به ایام پایانی هفته یا تعطیلات رسمی، نرخ وقوع ارتکاب جرایم سایبری افزایش می‌یابد. به گفته او، مجرمان سایبری ترفنده‌های مجرمانه خود را در خصوص ارسال لینک‌های آلوده در این ایام افزایش می‌دهند (خبرگزاری صدا و سیما).

حفظ هشیاری و مراقبت از اطلاعات محرمانه

با وجود گسترش جرایم سایبری راه‌هایی برای کاهش احتمال درگیر شدن در چنین پرونده‌هایی وجود دارد. برخی مواردی که پلیس به آنها اشاره کرده است، عبارتند از:

– محافظت از رمزعبورها و اطلاعات هویتی و محرمانه،

– استفاده از صرافی‌ها و سایت‌های معتبر آنلاین،

– افزایش آگاهی در برابر فریب‌ها و شگردهای کلاهبرداران سایبری،

– رعایت احتیاط در مورد اخبار جعلی و شایعات افراد مشهور که سرمایه‌گذاری‌های خاصی را تبلیغ می‌کنند،

– خودداری از کلیک کردن روی لینک‌های ناشناس و مشکوک و دقت به آدرس‌های ارسالی از سامانه‌های دولتی و بانکی

توصیه‌هایی به سازمان‌ها

حملات سایبری می‌تواند برای سازمان‌ها و بنگاه‌ها بسیار زیان‌‌بار و حتی برای کسب و کارهای کوچک کشنده باشد. چندی پیش تجارت‌نیوز در این مورد نوشت، 60درصد از کسب‌وکارهای کوچک به واسطه حملات سایبری از بین می‌روند و از بازار کار خارج می‌شوند. چرا که بیش از نیمی از این کسب‌‌وکارها حملات سایبری را جدی نگرفته و هیچ بودجه‌ای به امنیت سایبری اختصاص نمی‌دهند. اما توصیه‌‌هایی نیز برای شخصیت‌هایی حقوقی در این زمینه وجود دارد:

– استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی برای جلوگیری از حملات و استفاده از سامانه‌های تأیید هویت دو مرحله‌ای،

– ایجاد زیرساخت‌های امنیتی قوی، بروزرسانی نرم‌افزارها و سیستم‌عامل‌ها در شرکت‌ها،

– توسعه سیستم‌های تشخیص و پاسخ به حملات سایبری، 

– ارائه آموزش‌های لازم به کاربران درباره ریسک‌های مرتبط با حملات سایبری و نحوه پیشگیری از آنها،

– آپدیت و نصب نرم‌افزارهای ضد ویروس،

– در نظر گرفتن بودجه لازم برای حفظ امنیت و مقابله با حملات سایبری. 

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.