امارات نیمی از درآمد خود را از دست می‌دهد/ تقاضای نفت و گاز در حال کاهش است

آمارهای جدید نشان می‌دهد تقاضا برای نفت و گاز در حال کاهش است، زیرا جهان برای مقابله با بحران آب‌وهوایی اقدام می کند. این امر باعث نگرانی در مورد پیامدهای اقتصادی و سیاسی برای کشورهای نفتی می‌شود که به شدت به درآمد نفت و گاز وابسته هستند.

به گزارش اقتصاد جوان نیوز امارات متحده عربی یکی از ده ها کشور نفتی است که در معرض خطر از دست دادن بیش از نیمی از درآمد مورد انتظار خود از سوخت‌های فسیلی است، زیرا جهان به سمت انرژی پاک می‌رود.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرده است تقاضای جهانی برای سوخت‌های فسیلی ممکن است قبل از پایان سال 2030 به اوج خود برسد. این بدان معناست که درآمد کشورهای نفتی که اقتصاد خود را بر تولید و صادرات سوخت‌های فسیلی متمرکز کرده‌اند، در معرض خطر جدی است.

به گزارش یورونیوز، برای 28 تولیدکننده پرهزینه مانند امارات و عربستان سعودی، بیش از نیمی از درآمد مورد انتظار آنها می‌‌تواند حتی در یک سناریوی انتقال انرژی از بین برود.

تقاضا برای نفت و گاز در حال کاهش است، زیرا جهان برای مقابله با بحران آب‌وهوایی اقدام می‌کند دولت‌ها در سراسر جهان در واکنش به آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه، موج‌های گرما، سیل‌ها و خشکسالی‌ها، سیاست‌های اقلیمی سخت‌تر را اتخاذ می‌کنند.

آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند تقاضا برای نفت که در سال 2019 به 100 میلیون بشکه در روز رسید در سال 2050 به 92.5 میلیون بشکه در روز و تا سال 2050 به 54.8 میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

کدام کشورها درآمد نفتی خود را از دست می‌دهند؟

گزارش جدید Carbon Tracker،  چهل کشور با وابستگی اقتصادی بالا به درآمد نفت و گاز را تجزیه و تحلیل می‌کند. براساس این گزارش 28 دولت نفتی بیش از نیمی از درآمد مورد انتظار خود را از دست خواهند داد. این کشورها عبارتند از:

امارات متحده عربی

40 درصد درآمد دولت امارات به نفت و گاز متکی است، اما درآمد تولید می‌تواند 60 درصد کمتر از حد انتظار باشد.

عربستان سعودی

عربستان بزرگترین صادرکننده نفت جهان، با وضعیت مشابه امارات مواجه است.

کشورهای آفریقایی

شش کشور آفریقایی از جمله نیجریه، آنگولا، چاد، کنگو، گینه استوایی و گابن به شدت آسیب پذیر هستند و بیش از 60 درصد از کل بودجه آنها در خطر است. در همه کشورها به جز گابن، درآمد نفت و گاز می تواند بیش از 70 درصد کمتر از حد انتظار باشد.

ونزوئلا

ونزوئلا یکی از کشورهایی است که در خطر انتقال انرژی ضروری است. منابع مالی دولت ونزوئلا کاملاً به درآمدهای سوخت فسیلی وابسته است و ممکن است بیش از 80 درصد کمتر از آنچه انتظار می‌رود باشد

دلایل کاهش درآمد دولت‌های نفتی

دلایل کاهش درآمد دولت‌های نفتی عبارتند از:

  • کاهش تقاضا برای نفت و گاز به دلیل افزایش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر
  • کاهش قیمت نفت و گاز به دلیل مازاد عرضه

با کاهش تقاضا در راستای کاهش قیمت ها به دلیل مازاد عرضه، تا 40 ایالت نفتی ممکن است شاهد کاهش درآمد نفت و گاز از 17 تریلیون دلار به تنها 9 تریلیون دلار در سال های منتهی به 2040 باشند.

راهکارهای دولت‌های نفتی

دولت‌های نفتی برای کاهش آسیب‌های ناشی از انتقال انرژی، باید اقدامات زیر را انجام دهند

  • تنوع بخشیدن به اقتصاد و سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدید
  • پایان دادن به یارانه‌های انرژی
  • گسترش پایه مالیاتی

جامعه بین‌المللی نیز می‌تواند با حمایت مالی و فنی از دولت‌های نفتی، به آنها در کاهش آسیب‌های ناشی از انتقال انرژی کمک کند. این کاهش درآمد می‌تواند منجر به ناآرامی های اجتماعی شود، زیرا دولت ها برای تأمین نیازهای مردم خود با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. به عنوان مثال، ممکن است دولت ها مجبور شوند حقوق کارگر یا خدمات دولتی را کاهش دهند.

دولت های نفتی برای کاهش خطر درگیری در پی انتقال انرژی باید اقداماتی را برای تنوع بخشیدن به اقتصاد خود و کاهش وابستگی خود به درآمدهای سوخت فسیلی انجام دهند.

این اقدامات می تواند شامل سرمایه گذاری در بخش های جدید اقتصادی مانند گردشگری، فناوری و انرژی های تجدیدپذیر باشد. جامعه بین المللی نیز باید برای حمایت از دولت های نفتی در این فرآیند تلاش کند.

این حمایت می‌تواند شامل ارائه کمک های مالی و فنی برای سرمایه گذاری در بخش‌های جدید اقتصادی و کمک به دولت‌ها برای کاهش وابستگی خود به درآمدهای سوخت فسیلی باشد.

با همکاری بین دولت‌ها و جامعه بین المللی، می‌توان خطر درگیری در پی انتقال انرژی را کاهش داد و آینده‌ای پایدارتر برای همه ایجاد کرد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.