• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
0

«بچه آمریکایی» که وزیر دفاع اوکراین می‌شود

  • کد خبر : 9348
  • ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
«بچه آمریکایی» که وزیر دفاع اوکراین می‌شود
رئیس‌جمهور اوکراین با برکناری وزیر دفاعش، "رستم اومروف" را به عنوان جانشین او و وزیر دفاع جدید اوکراین معرفی و ابراز امیدواری کرد که پارلمان او را برای تصدی پست وزارت دفاع تایید کند.

به گزارش اقتصاد جوان به نقل از آرتی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در بیانیه خود در تلگرام نوشت: تصمیم گرفتم وزیر دفاع اوکراین را جایگزین کنم. الکسی رزنیکوف جنگ گسترده‌ای را تجربه کرد که بیش از ۵۵۰ روز به طول انجامید. من معتقدم که وزارتخانه به رویکردهای جدید و اشکال جدید تعامل، هم نسبت به ارتش و هم جامعه نیاز دارد. رستم اومروف اکنون باید ریاست این وزارتخانه را برعهده بگیرد. امیدوارم پارلمان از این تصمیم حمایت کند.

اولکسی رزنیکوف از سال ۲۰۲۱ وزیر دفاع اوکراین بود. انتظار می‌رود رزنیکوف به عنوان سفیر اوکراین در لندن منصوب شود.

اما رستم اومروف کیست؟

اومروف، متولد ۱۹۸۲، قبلا به عنوان رئیس صندوق املاک دولتی اوکراین و نماینده ویژه رئیس‌جمهور اوکراین خدمت می‌کرد. اومروف که قطعا وزیر می‌شود، سیاستمداری است که سخنگو و مجری طرح‌های آمریکا در منطقه شناخته شده است. طبق اطلاعاتی که Aydınlık قبلاً از منابع محلی در اوکراین به دست آورده، اومروف در مدرسه شبانه‌روزی کریمه که توسط وزارت آموزش جمهوری کریمه برای کودکان با استعداد افتتاح شد، تحصیل کرده است.

منابعی که او را مستقیماً با آمریکا در ارتباط می‌دانند، درباره اومروف می‌گویند: «او از برخی از وجوهی که از کشورهای خارجی دریافت می‌کند برای اهداف شخصی خود استفاده می‌کند.

گفته شده او در جوانی در برنامه تبادل رهبران آینده (FLEX) وزارت امور خارجه آمریکا شرکت کرد.

برادرش روسلان اومروف نیز در مدرسه شبانه‌روزی کریمه تحصیل کرده است. هر دو برادر در کی‌یف به “بچه‌های آمریکا” معروف هستند. در مطبوعات روسیه از رستم اومروف به عنوان «جاسوس آمریکایی» نیز یاد می‌شود.

آیواز اومروف، رئیس اداره خودمختاری ملی فرهنگی منطقه‌ای تاتارهای کریمه و نماینده طرف اوکراینی که مانند رستم اومروف، یک تاتار کریمه است در ۱۰ مارس به خبرنگاران گفت: «من دلایل زیادی دارم که او را یک جاسوس آمریکا و یک کاردینال خاکستری با ارتباط با فتح‌الله گولن فراری بدانم.»

وی افزود که رستم اومروف فعالانه توسط فتح‌الله گولن حمایت می‌شود و بخشی از سیستم آموزشی “نورجو” است.

گمان می‌رود که شکست ضد حمله و فساد در ارتش در مورد برکناری اولکسی رزنیکوف، وزیر دفاع مؤثر بوده است. پیش از این گزارش‌هایی از  مفقود شدن برخی از تسلیحات خریداری شده از غرب و فروش برخی از سلاح‌ها در بازار سیاه منتشر شده بود.

همچنین مشخص شد که رهبران ارتش برای کسانی که می‌خواستند از خدمت دوری کنند یا ارتش را ترک کنند رشوه می‌گرفتند. علاوه بر همه اینها، شکست ضد حمله که با تلفات سنگین ادامه یافت، همه تیرها را به سمت وزیر دفاع رزنیکوف چرخاند. در نتیجه گفته می‌شود که این دو عامل اصلی در تصمیم زلنسکی موثر بوده است.

اومروف که وزیر دفاع خواهد شد سابقه نظامی ندارد. او یک تاجر، در ارتباط دائمی با مقامات ارشد دفاعی کشورهای غربی از جمله ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا است. از سپتامبر ۲۰۲۲، اومروف ریاست یک آژانس دولتی را بر عهده دارد که دارایی‌ها و کارخانه‌ها و املاک دولتی را مدیریت می‌کند.

انتظار می‌رود اومروف به عنوان وزیر دفاع، وزارتخانه را گرد هم آورد و در عین حال عرضه ثابت سلاح‌های غربی را حفظ کند.

انتهای پیام

لینک کوتاه : https://eghtesadejavannews.ir/?p=9348

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.