تحویل۱۰ هزار کلاس درس تا مهرماه ۱۴۰۲ / نهضت مردمی سازی مدارس در طرح شهید عجمیان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان : حمیدرضا خان محمدی در برنامه تلویزیونی صف اول با اشاره به این‌که دو هزار پروژه با۱۰ هزار کلاس درس در شش ماهه اول با مشارکت خیّرین ساخته خواهد شد، افزود: دانش آموزان در مهر ماه ۱۴۰۲ از ۱۰ هزار کلاس درس جدید بهره مند خواهند شد.

وی با تاکید بر این‌که حمایت‌های دولت و شخص رئیس جمهور در تأمین منابع مالی برای مدرسه سازی قابل تقدیر است، تصریح کرد: در روز‌های آخر سال با همه مشکلات توانستیم منابع خوبی را جذب کنیم و در سال جدید هم، در دو سه هفته آینده از محل اعتبارات ملی منابعی به ما تزریق خواهد شد که می‌تواند در تسریع و افزایش تحویل مدارس کمک کند.

خان محمدی با اشاره به این‌که تحویل ۱۰۰ درصدی پروژه‌ها را هدف گذاری کرده‌ایم، بیان کرد: ۷۰ درصد از حجم پروژه‌‌ها به مرور به اتمام رسید و در مرحله انشعابات است، ۳۰ درصد باقی مانده با تخصیص‌های جدیدی که می‌آید با تلاش شبانه روزی  همکاران سازمان نوسازی که عمدتاً جهادگر و پر تلاش هستند در مهرماه به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در ادامه گفت: آن چیزی که هم اکنون در دست اجرا داریم تقریباً ۹ هزار پروژه است، این تعداد پروژه در قالب ۴۵ هزار کلاس درس است. با اعتبارات دولتی سالی ۱۵ هزار کلاس درس می‌توانیم تحویل دهیم؛  عملاً ممکن است فرایند ۹ هزار پروژه، دو و نیم الی سه سال طول بکشد.

تلاش بر استاندار سازی سرانه فضای آموزشی مدارس

خان محمدی در خصوص شاخص توزیع کلاس درس اظهار داشت: میانگین فضایی آموزشی هم اکنون ۵.۲۲ مترمربع به ازای هر دانش آموزاست و تقریباً ۳۱ شهرستان زیر این سرانه هستند، سرانه استاندارد مبتنی بر سند تحول ۸.۳ مترمربع است. هدف گذاری اولیه مناطقی هستند که سرانه میانگین پایین دارند و به پروژه‌هایی که در مناطق با سرانه کمتر هستند بیشتر توجه خواهیم کرد.

وی به رویکرد جدید سازمان در نیازسنجی پروژه‌ها به صورتی نقطه زنی به جای استانی اشاره کرد و گفت: امیدواریم سامانه جدید مکان یابی پروژه‌ها را هر چه زودتر راه اندازی کنیم، این سامانه باید به سامانه جمعیت دانش آموزی، پروژه‌های در حال ساخت و پروژه‌های موجود متصل شود تا بتوانیم مکان یابی مدرسه را دقیق و هوشمندانه انجام دهیم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس از رشد ۴۶ درصدی ردیف منابع مالی خیرین در بودجه ۱۴۰۲ نسبت به ردیف‌های دیگر خبرداد و افزود: در دوهزار پروژه‌ای که تحویل می‌دهیم؛ ۴۶ درصد با خیرین مشارکت شده است در صورتیکه سهم خیرین طی پنج سال اخیر ۳۲ درصد بوده است .

وی با شاره به این‌که در رویکرد جدید، خیرین در کنار مدرسه هستند، افزود: اگر مدرسه ساخته شده هیأت امنایی باشد، خیرین عضو هیأت امنای آن مجموعه خواهند بود، و کنار مدیرمدرسه مشکلات مدرسه را حل می‌کنند  هر مدرسه‌ای که ساخته می‌شود کاملاً در اختیار دولت قرار می‌گیرد و توسط سازمان نوسازی تجهیز می‌شود، معلمین هم توسط وزارت آموزش و پرورش تأمین می‌شود.

خان محمدی در خصوص مدارس پر خطر گفت: هم اکنون، ۱۰۵ هزار کلاس درس در سراسر کشور معادل ۱۹ درصد غیرمقاوم و ناایمن هستند که ۳۰ هزار کلاس درس باید تخریب و بازسازی شود و ۷۵ هزار کلاس درس هم نیاز به مقاوم سازی دارد. در مجموع برای حل مشکل مدارس پرخطر حدود ۷۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

آغاز صنعتی سازی ساخت و ساز مدارس از منطقه بهارستان

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس افزود: حدود هشت هزار و ۸۰۰ کلاس درس در تهران نیاز به بازسازی و مقاوم سازی دارد، چالش ما اینست که اگر بخواهیم مدرسه‌ای را تخریب کنیم و به فرایند آموزشی برگردانیم، به دلیل تراکم جمعیت مدارس، قرار دادن آن‌ها در شیفت مخالف مشکل است.

وی به دستور رئیس جمهور در سفر به بهارستان برای ساخت ۱۰ مدرسه ۱۵ کلاسه تا مهر ماه امسال اشاره کرد وگفت: ۱۵۰ کلاس درس در منطقه بهارستان را به شیوه صنعتی آغاز کرده‌ایم یعنی قطعات بتنی درکارخانه یا کارگاه ساخته می‌شود، تمام آزمایش‌های ایمنی روی آن صورت می‌گیرد و در محل پروژه نصب می‌شود. پیش بینی ما این است که بتوانیم تا ۱۵ شهریور این مدارس را تحویل دهیم تا فرایند تجهیز هم شکل بگیرد و دانش آموزان بتوانند اول مهر از این مدارس استفاده کنند.

نهضت مردمی سازی مدارس در طرح شهید عجمیان

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در خصوص اجرای طرح شهید عجمیان گفت: پیش بینی ما در طرح شهید عجمیان این است که بتوانیم صدهزار کلاس درس به خصوص، مدارس مناطق محروم و کم برخوردار را بهسازی و شاداب سازی کنیم. تا دانش آموزان بتوانند از محیط آموزشی استاندارد برای یادگیری استفاده کنند. لذا دستگاه‌های مختلف شامل بنیاد برکت، بنیاد علوی، بسیج سازندگی، دانش آموزی، دانشجویی، آستان قدس و شورای عالی جهاد قرار است در این طرح مشارکت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: مدارس مناطق کم برخوردار می‌توانند نیازهایشان را در سامانه‌ «etnab.ir» اعلام کنند. ما اعتقاد داریم باید در هر مدرسه یک گروه جهادی داشته باشیم. آموزش و پرورش توانایی این را دارد که۱۰۰ هزار گروه جهادی یا خیّری برای حل مسائل و مشکلات خود داشته باشد.

خان محمدی افزود: ساماندهی ۲۵۳ مدرسه سه تا شش کلاسه سنگی غیرمقاوم را در مرحله اول هدف گذاری کرده‌ایم. اولویت اول ما مدارس بالای۱۰ دانش آموز است. تلاش خواهیم کرد تا مدارس الحاقی را با کمک منابع استانی مرتب سازی کنیم.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.