تهیه اولین برنامه جامع بهره وری باغات پسته کشور توسط سازمان تات

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز به نقل از پایگاه خبری DA1news: کشاورزی دکتر سید مجتبی خیام نکویی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تات در دهمین جشنواره ملی پسته در دامغان درخصوص اهمیت محصول پسته گفت: با در نظر گرفتن اهمیت راهبردی پسته و ارزآوری این محصول و همچنین اشتغالزایی آن، متاسفانه طی سالیان گذشته بهره روی لازم از باغات پسته صورت نگرفته است.

وی در ادامه گفت: طبق آمار بالغ بر ۶۲ درصد از باغات پسته کشور درجه دو و سه بوده و این باغات از نظر بهره وری آب و میزان عملکرد در واحد سطح در شرایط مطلوبی قرار ندارند.

دکتر خیام نکویی افزود: باید به سمتی برویم که باغات درجه سه را به سطح دو و دو را به سطح یک برسانیم.

خیام نکویی درخصوص بهره وری و میزان عملکرد در واحد سطح محصول پسته گفت: میانگین عملکرد کشوری محصول پسته ۸۲۰ کیلو  در هکتار بوده که این میزان قابل قبول نیست.

خیام نکویی افزود» طبق برنامه جامع بهره وری باغات پسته، ما مخالف گسترش باغات پسته هستیم و طبق این برنامه به سمت اصلاح باغات پسته درجه سه و دو گام برمیداریم و اگر گسترشی هم صورت بگیرد با در نظر گرفتن اقلیم خواهد بود.

وی در ادامه تاکید داشت: یکی از راهبردهای اصلی در حوزه تحقیقات باغبانی، شناسنامه دار کردن باغات کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع گردشگری کشاورزی اشاره کرد و گفت: امروزه گردشگری کشاورزی یکی از راهبردهای مهم و یک فرصت مهم برای تحول و افزایش درآمد پسته کاران بشمار میرود.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.