حداقل حقوق ۱۴۰۳ همراه با جزئیات کامل

محاسبه حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ برابر با ۹ میلیون و ۶۴۴ هزار تومان است. با استفاده از جدول حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ می توانید بن کارگری، حق مسکن وحق اولاد را محاسبه کنید.

حداقل حقوق ۱۴۰۳ چقدر است؟ این سوال را می توان از جمله پرسش های متداولی در نظر گرفت که افراد طی بازه های زمانی مختلف با آن مواجه می شوند. به صورت کلی، همه افراد شاغل در ایران بر اساس قوانین باید حقوق دریافت کنند. میزان حقوق افراد معمولا توسط دولت مشخص می شود. فرقی ندارد که شما به دنبال فعالیت در سازمان های خصوصی هستید یا اینکه در یک مجموعه دولتی کار می کنید؛ در هر صورت تغییرات قیمتی و حقوقی توسط دولت مشخص می شود.

اخیرا حداقل حقوق ۱۴۰۳ مشخص شده و اقشار مختلف از جامعه می توانند انتظار افزایش میزان دستمزد خود را داشته باشند. اینجا است که یک سوال مهم مطرح می شود؛ دقیقا در سال جدید حقوق ها تا چه مقدار تغییر پیدا می کنند؟ بهترین راه موجود برای بررسی تغییرات میزان حقوق کدام است؟ امروز ما قصد داریم تا حداقل حداقل حقوق در سال ۱۴۰۳ برای کارگران، کارمندان و سربازان را مورد بررسی قرار دهیم. پس برای آشنایی با میزان حقوق، با ما همراه شوید.

جدول محاسبه دستمزد برای کارگران

حال که با حداقل حقوق ۱۴۰۳ آشنا شدیم، به جدول محاسبه دستمزد کارگران در ذیل، نگاهی بیندازید. به صورت کلی، اداره کار این جدول دقیق را برای محاسبه میزان حقوق کارگران منتشر کرده است. با استفاده از این جدول، شما به راحتی می توانید میزان حقوق این قشر را مورد بررسی قرار دهید. در این جدول، شما می توانید جزئیات حقوق را بر اساس نوع ماه مشاهده کنید.

رعایت و پرداخت اعداد ذکر شده در جدول بالا، برای همه کارگاه ها لازم الاجرا است و اگر به عنوان حسابدار یا کارفرما در حال مطالعه این مقاله هستید، پیشنهاد میکنیم این صفحه یا جدول را ذخیره کنید زیرا تا پایان سال برای محاسبه حداقل حقوق و دستمزد ۱۴۰۳ به این اطلاعات نیاز دارید.

حداقل حقوق ۱۴۰۳ چقدر است؟

همانطور که گفته شد، در سال ۱۴۰۳ دولت پایه حقوقی را ۳۵.۳ درصد بالا برد. یعنی در حال حاضر، هر کارگر مشغول به کار باید ۷ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان حقوق دریافت کند. ضمنا به این مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم بن مسکن و خوار بار تعلق می گیرد. کارگرانی که متاهل هستند چه آقا و چه خانم مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم حق تاهل دریافت میکنند. اگر شما در شرکتی دارای یک سال سابقه شده اید، مبلغ ۲۱۰ هزار تومان به عنوان پایه سنوات دریافت خواهید کرد.

آیتم بعدی که به کارگران دارای فرزند تعلق میگیرد، مبلغ ۷۱۶ هزار تومان به ازای هر فرزند است. محدودیت تعداد فرزند حذف شده و به ازای هر فرزند این مبلغ بیشتر خواهد شد. اگر حقوق پرداختی کارفرمایان برای کارگران عادی در این سال زیر مبلغ مذکور باشد، کارگر می تواند از او شکایت کند.

مواردی که در این عنوان ذکر کردیم حداقل هایی است که حتما باید به کارگر پرداخت شود. از آنجایی که قانون کار جزء قوانین آمره است، کارفرما حتی با توافق با کارگر نیز نمی تواند مبالغی کمتر از این پرداخت کند. حتی کارگرانی داشته ایم که مبلغ قرارداد کمتر از این را تایید و امضا کرده اند و بعد در اداره کار با ظرفیت آمره بودن قانون کار توانسته اند علیه کارفرما شکایت کرده و مابه تفاوت حقوق خود بر اساس جدول فوق را دریافت کنند.

حداقل حقوق کارگران در سال ۱۴۰۳

همانطور که در قسمت های قبل تر به این مسئله اشاره کردیم، حداقل حقوق ۱۴۰۳ برای کارگران برابر با ۷ میلیون و ۱۱۶ هزار تومان است. البته که این پایه حقوقی است! افرادی که شرایط ویژه ای دارند، می توانند حقوق بیشتری هم دریافت کنند. بن خوار و بار، حق اولاد، حق مسکن، حق تاهل و غیره از جمله متغیر های مهمی به حساب می آیند که روی حقوق افراد به صورت مستقیم تاثیر گذار خواهند بود.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، دستمزد روزانه برای کارگران و کارمندان برابر با ۲۳۸ هزار تومان است. البته که کارمندان می توانند انتظار دریافت مبلغ بالاتری هم داشته باشند. متاسفانه مزد هر ساعت کاری برای کارگران برابر با ۳۲ هزار تومان است. جالب است بدانید که این مبلغ در سال ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ هزار تومان بود. یعنی ما می توانیم تغییر نسبتا چشمگیری را در این زمینه مشاهده کنیم.

نحوه محاسبه پایه سنوات ۱۴۰۳

پایه سنوات نیز یکی از مزایایی است که قانون کار در سال ۱۴۰۳ برای کارگران یک سال سابقه در همان کارگاه در نظر گرفته است. در صورتی که کارگری به شرکت دیگری منتقل شود عملا پایه سنوات دیگر به وی تعلق نمیگیرد. با پرداخت پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می شود و این امر سبب می شود تا انرژی و اشتیاق کارگرانی که بیشتر از یک سال سابقه کار دارند، بیشتر شود. مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۳ روزانه در بخشنامه ۱۴۰۳ به مبلغ ۷۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است برای نحوه محاسبه پایه سنوات به سایت سرای حسابدار مرجع مقالات آموزشی در زمینه آموزش حسابداری، حقوق و دستمزد، قوانین کار و تامین اجتماعی و مالیات مراجعه کنید.

نحوه محاسبه حداقل حقوق ۱۴۰۳

اگر شما هم به محاسبه حداقل حقوق ۱۴۰۳ خود علاقه مند هستید، می توانید به جدول محاسبه دستمزد مراجعه کنید. البته، سازمان های دولتی و نهاد های خصوصی همواره اطلاعیه های دقیقی را در این زمینه منتشر می کنند. یعنی افزایش میزان حقوق به صورت رسمی توسط این نهاد ها اعلام شده و پایه حقوق کارمندان خود را به صورت رسمی در فیش حقوقی افزایش می دهند. از آنجایی که متغیر های موثر روی میزان حقوق افراد مختلف دائما در حال تغییر است، برای محاسبه این عدد به صورت دقیق شما باید منتظر دریافت فیش حقوقی بمانید. البته که مراجعه به جدول حداقل میزان حقوق هم نتایج مطلوبی را به همراه دارد.

بررسی میزان عیدی در سال ۱۴۰۳

حتما شما هم از خود می پرسید که با افزایش حداقل حقوق ۱۴۰۳، میزان عیدی در پایان سال چه تغییری پیدا می کند؟ به صورت کلی، حجم عیدی دریافت شده توسط کارگران و کارمندان، دو تا حداکثر سه برابر مزد مبنایشان است. اگر حقوق پایه ای روی ۷ میلیون تومان در نظر بگیریم، حداقل میزان عیدی آنها برابر با ۱۴ میلیون تومان و حداکثر میزان عیدی آنها برابر با ۲۱ میلیون تومان خواهد بود. همه این مباحث به نظرات و تصمیم گیری های سازمان برنامه و بودجه و شورای عالی کار بستگی دارد. شاید این مبالغ در آینده تغییر کنند.

حداقل حقوق ۱۴۰۳ همراه با جزئیات کامل

آموزش حقوق و دستمزد و منابع انسانی

مجموعه سرای حسابدار www.sarayehesabdar.ir یکی از حرفه ای ترین آموزشگاه های حسابداری فعال در کشور است. در آموزشگاه سرای حسابدار شما می توانید خود را به راحتی آماده ورود به بازار کار کنید. دوره آموزش حسابداری و دوره منابع انسانی در این مجوعه یکی از کامل ترین و با کیفیت ترین دوره های آموزش حقوق و دستمزد است. ارائه پشتیبانی خوب به عنوان مهم ترین ویژگی های کلیدی سرای حسابدار هستند. به خاطر داشته باشید که این مجموعه دوره های متنوعی طراحی کرده و شما می توانید بر اساس نیاز های خود نسبت به شرکت در دوره های حضوری یا غیر حضوری اقدام کنید.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.