در حالی که ایران برای انتقال دارایی‌های خود دچار مشکل است، اموال بابک زنجانی چطور به ایران منتقل شده است؟

مساله بازگشت پول ایران که از بانک‌های مالزی تا تاجیکستان و ترکیه و حتی آفریقای جنوبی دنبال شد و در نهایت به کشور بازنگشت، حتما مساله مهمی است و بازگشتش مایه خوشنودی و خوشحالی خواهد بود، اما این بدان معنا نیست که بابک زنجانی باید آزاد شود. او برای یک دهه بخشی از پول کشور را گروگان گرفته بود و از سوی دیگر هیچ گاه شبکه خود در بیرون کشور را لو نداد و البته شبکه داخلی حمایتگر وی نیز در سایه و تاریکی نظاره گر بودند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، بابک زنجانی را حالا شاید بتوان یکی از مشهورترین اسامی میان ایرانیان دانست، همو که روزگاری با «ب – ز»، خطاب می‌شود و حتی تا آخرین روز‌های پیش از بازداشتش اصرار داشت که نباید برایش پرونده سازی شود و نامش کامل در رسانه‌ها برده شود و به کت و شلوار‌های گران و ساعت چند میلیاردی شهره بود و البته که خود را «بسیجی اقتصادی» می‌نامید حتی وقتی فیلم‌های عجیبش از تاجیکستان منتشر شد.

اما در میان ایرانیان بیش از همه او به دلال نفتی ایران مشهور بود، دلالی که در نهایت با یک بدهی سنگین نفتی راهی زندان شد، اما یک دهه پس از بازداشتش، همچنان همه چیز درباره او در تعلیق بود. حالا، اما به نظر می‌رسد ناگهان همه چیز درباره این کاراکتر جنجالی تغییر کرده است و او که برای یک دهه زیر سایه طناب اعدام زندگی کرد حالا وکیلش درخواست بخشش دارد و می‌گوید باید عفو و آزاد شود.

نکته اینجاست که دیروز عالی‌ترین مقام قضایی کشور گفته است که بالاتر از رقم اموال بابک زنجانی شناسایی شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه در نشست شورای عالی قوه قضاییه خبر داد که در نتیجه تلاش‌ها و مجاهدت‌های همه بخش‌های ذیربط، اموال «بابک زنجانی» در خارج از کشور شناسایی و به تهران منتقل شد و بنا بر کارشناسی‌های اولیه صورت گرفته، این اموال، کفافِ بدهی‌ها و خسارت‌های او، خواهد بود.

بالاترین مقام قضایی کشور گفته است: مدت تعیین‌شده برای بازگرداندن اموال «بابک زنجانی» یک بار تمدید شد؛ تا اینکه چند وقت پیش، نامبرده اعلام کرد قصد همکاری دارم و نشانه‌هایی از صدق او آشکار شد و اموال قابل‌توجهی را معرفی کرد. نهایتاً محموله اموال به تهران منتقل شده و حسبِ کارشناسی‌های اولیه، این محموله تکافوی بدهی‌ها و خسارت‌های «بابک زنجانی» را می‌دهد؛ البته من تاکید کرده‌ام که مجدداً کارشناسی صورت گیرد؛ با «وزارت نفت» و «بانک مرکزی» نیز صحبت شده و آن‌ها نیز مراجعه کرده و اموال را رویت کرده‌اند.

نکته جالب، اما این است که پیش از این سخنان، حجت الاسلام احمد مرتضوی رییس دیوان عالی کشور اعلام کرده بود، حکم اعدام بانک زنجانی قطعی است، اما اگر همکاری کند و پول‌ها برگردد در حکم او تخفیف داده خواهد شد، یعنی اگر می‌خواهد جانش را نجات دهد پول‌ها را برگرداند.

وکیل بابک زنجانی چه می‌گوید؟

اما رسول کوهپایه زاده وکیل مدافع بابک زنجانی در خصوص اظهارات رئیس قوه قضائیه درباره این متهم گفت: همانطور که ریاست محترم قوه قضائیه در نشست شورای عالی اعلام کردند خوشبختانه با تدابیر قوه قضائیه و اقدامات سازنده دستگاه‌های ذی‌ربط اطلاعاتی اموال مربوطه بابک زنجانی به تهران منتقل شد و نه تنها کلیه‌ دیون و بدهی موکل بدین ترتیب تسویه و پرداخت گردید بلکه با توجه به اینکه قبلاً اموال ایشان در ایران به شرکت نفت منتقل شده بود بیش از آنچه که در حکم به عنوان رد مال ذکر شده است از سوی موکل پرداخت شده است و کاری که انجام شد در شرایط بین‌المللی کار بزرگ و خطیری است.

وی افزود: مطابق دادنامه صادره از سوی دیوان عالی کشور که در آن ذکر شده است چنانچه ایشان بتواند بدهی خود را پرداخت کند استحقاق بهره مندی از مقررات ذیل ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی را دارا است.

کوهپایه زاده ادامه داد: ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی به عفو و بخشش اشاره می‌کند با توجه به اینکه موکل از سال ۱۳۹۲ تا امروز در مدت ۱۰ سال در بازداشت بوده است ما امیدواریم طبق قوانین و مقررات این مهم مد نظر قرار بگیرد و حقوق شرعی و قانونی موکل نیز احقاق شود.

سوال، اما همچنان مطرح است، اموال از کدام مجرا، چطور و از کدام بانک‌ها به کشور وارد شده است؟ چطور در حالی که ایران برای انتقال دارایی‌های خود و از جمله بدهی ۶ میلیارد دلاری کره جنوبی دچار مشکل است و با همه، اما و اگر‌ها و تعهد‌ها هنوز یک سنت این پول وارد کشور نشده است، بدهی چند میلیارد دلاری بابک زنجانی چطور ناگهان تسویه شد و اساسا چه اتفاقی رخ داد که این بدهکار بزرگ نفتی به کل کشور و شهروندانش ناگهان پس از یک دهه اموالی را تحویل داد که تاکنون از آن حرفی نزده بود؟

بابک زنجانی از کجا آمد؟

اما ماجرای بابک زنجانی مشهور از کجا شروع شد؟ مساله این است که فروش نفت ایران همواره با تحریم‌های دولت آمریکا مواجه بوده و در یک دوره ۳ ساله در سال‌های آخر دولت دوم احمدی نژاد با توجه به گسترده‌تر شدن تحریم‌ها حتی وضعیت از قبل بدتر شد. عدم حضور ایران در بازار‌های جهانی، فرصتی برای کشور‌های دیگر به وجود آورد تا به دنبال بازار نفت ایران باشند و در این میان، مساله کاسبان تحریم که برخی از آنان خود را جهادگران تحریم می‌نامیدند نیز وارد عرصه شوند.

بابک زنجانی خود را کارآفرینی می‌خواند که ۶۴ شرکت ایرانی و خارجی دارد و در کشور‌های مختلف به ۱۷ هزار نفر حقوق می‌دهد. اما مشهورترین شرکتی که نام بابک زنجانی در آن برده می‌شد، «هلدینگ توسعه سورینت قشم» نام دارد.

«بابک زنجانی»، «حمید فلاح‌هروی» و «فواد شکوری‌گنجوی» از اعضای هیات‌مدیره و موسسان این شرکت بودند.

شرکت «اهرم تراک قشم» دیگر شرکتی است که توسط وی در سال ۱۳۹۰ به ثبت رسیده است. در هیات‌مدیره و هیات موسس «اهرم تراک قشم» غیر از بابک زنجانی، «صفرعلی عزیزآبادی‌فراهانی» به عنوان عضو هیات رییسه و همچنین مدیرعامل انتخاب شد. فرد دیگری با نام «فواد شکوری‌گنجوی» نیز عضو هیات‌ مدیره شد.

پاییز ۱۳۹۱، بابک زنجانی یک شرکت با نام «صنایع غذایی فراز نمونه قشم» را نیز به ثبت رساند. غیر از بابک زنجانی که گرداننده این شرکت‌ها بود، «بهارک زنجانی» خواهر بابک زنجانی نیز در این شرکت سهیم شد، «حفظ‌ الله آطاهریان» عضو دیگر این شرکت صنایع غذایی بود؛ او که زمانی مدیرعامل قشم‌ایر، خط هوایی بابک زنجانی بود، اکنون مدیرعامل خط هوایی «سپهران» است که مالک این خط هوایی، «علی درویشی» مالک هتل درویشی مشهد است.

شرکت بین‌المللی گروه هتل‌های سورینت، دیگر شرکتی است که بابک زنجانی و همچنین از طریق هلدینگ سورینت قشم، مالک آن بود. این شرکت در سال ۱۳۹۲، شعبه‌ای در هتل مریم کیش افتتاح کرد.

یکشنبه سیاه مجلس و یکشنبه سیاه بابک زنجانی

بابک زنجانی هر چند که در ۹ دی سال ۱۳۹۲ بازداشت شده، اما نامش مدت‌ها پیش از این تاریخ بود که بر سر زبان‌ها افتاد.

در ۱۵ بهمن سال ۱۳۸۹ و در جریان جلسه استیضاح «عبدالرضا شیخ‌الاسلامی» بود که نخستین بار نام بابک زنجانی به اختصار و با ترکیب «ب. ز» به گوش بسیاری رسید، جلسه استیضاحی که هر چند با نام بردن از فاضل لاریجانی و سقوط عبدالرضا شیخ الاسلامی از کابینه دولت احمدی نژاد به اندازه کافی پرسروصدا شده بود، اما با پخش فیلمی توسط احمدی نژاد و نام بردن از بابک زنجانی به یک جنجال تمام عیار تبدیل شد و نام یکشنبه سیاه مجلس را به خود گرفت.

پس از پخش آن فیلم که صدای بسیار بدی داشت و خوانده شدن متن سخنان گفته شده بین سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی بود که رایزنی‌ها درباره هویت «ب. ز» آغاز شد و به سرعت در صدر اخبار قرار گرفت. بابک زنجانی، اما گویا خود نیز می‌خواست از سایه بیرون آید و آن چه اندوخته بود را به رخ بکشد، پس به سرعت از صفحه اینستاگرام تا کانال تلگرام هواداران بابک زنجانی به راه افتاد. زنجانی خود را بسیجی اقتصادی و بسیجی دوران تحریم می‌نامید، ثروتش را حاصل نبوغش می‌دانست نه برآمده از تحریم‌ها و البته ماجرا‌های رضا ضراب به عنوان شریک بابک زنجانی در ترکیه و البته حواشی زندگی ضراب از جمله ازدواجش با «ابرو» که یکی از خوانندگان مطرح ترکیه نیز بود، بر بار حاشیه‌های اطراف بابک زنجانی می‌افزود.

منبع : اقتصاد24

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.