دورنمای بدبینانه درآمد شرکت های بزرگ فناوری

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، شرکت‌های اپل، آلفابت، متا پلتفرم و تسلا همگی، به سرمایه‌گذاران دلیلی داده‌اند تا نسبت به رشد این شرکت‌ها، دچار شک و تردید شوند. از دورنمای اپل برای فروش کم رمق فصل تعطیلات تا نتایج فروش نه چندان عالی بخش رایانش ابری آلفابت، اتفاق تکراری برای محتاط کردن سرمایه‌گذاران بود. شرکت متا هشدار داد که سال پیش رو، کمتر قابل پیش‌بینی است و تسلا نگرانی‌هایی نسبت به کند شدن تقاضا برای خودروهای برقی مطرح کرد.

این وضعیت حتی در شرایطی که شاخص نزدک ۱۰۰، هفته گذشته صعود کرد و ۶.۵ درصد افزایش یافت و بهترین هفته خود را در یک سال اخیر رقم زد، مایه نگرانی سرمایه گذاران شد.

افت درآمد شرکت های بزرگ فناوری

سهام فناوری اکنون در وضعیت متزلزلی قرار دارد. حتی بزرگترین سهام‌های فناوری، به طور متوسط حدود ۹ درصد از اوج ۵۲ هفته‌ای، افت کرده‌اند. اپل به تنهایی، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده است.

این ریزش‌ها، ارزش بازار شرکت‌های بزرگ فناوری را پایین آورده است اما آنها همچنان گران هستند و از آنجا که توسعه آتی آنها مبهم است، سرمایه گذاران حاضر نیستند برای این سهام‌ها، پول پرداخت کنند. سهام هفت شرکت بزرگ در شاخص اس اند پی ۵۰۰، به طور میانگین ۳۱ برابر سود پیش‌بینی شده است که تقریبا دو برابر ۴۹۳ سهام دیگر در این شاخص است.

طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، سود هفت شرکت بزرگ در شاخص اس اند پی ۵۰۰ شامل اپل، مایکروسافت، آلفابت، آمازون، انویدیا، متا و تسلا، ۵۰ درصد رشد خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با وجود این که درآمد تسلا ضعیف‌تر از پیش بینی‌ها بود اما این گروه از رشد ۳۶ درصدی که پیش از آغاز فصل انتشار درآمدها برآورد شده بود، فراتر رفت. انویدیا آخرین شرکتی است که در ۲۱ نوامبر، گزارش مالی خود را منتشر می‌کند.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.