روسیه روبل را از سقوط نجات می‌دهد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، ارزش روبل روسیه در برابر دلار آمریکا روز پنج‌شنبه پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور فروش اجباری درآمدهای ارز خارجی را برای برخی صادرکنندگان و به منظور تقویت نرخ ارز صادر کرد، افزایش یافت.

به نقل از یورونیوز، روبل پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته به پایین‌ترین حد خود سقوط کرد، قبل از اینکه مسکو کنترل‌های مشابهی را اعمال کند که باعث بهبود آن به بالاترین حد خود در هفت سال گذشته شد.

اما این ارز در سال جاری تحت فشار خروج سرمایه، کاهش صادرات و احیای واردات، مسیر نزولی ثابتی را ترسیم کرده است.

یوگنی کوگان، استاد دانشکده عالی اقتصاد روسیه، به این خبرگزاری گفت: «امروز، روبل تقویت خواهد شد. حتی تا پایان سال، روبل را در 92-88 (به ازای هر دلار) خواهیم دید.»

درست قبل از ساعت 2 بعدازظهر به وقت CET، روبل در برابر دلار در 97.00 معامله شد که شاهد رشد 3.2 درصدی بود؛ پس از آن که چندی پیش به 96.4550 رسیده بود که بالاترین ارزش این ارز از 27 سپتامبر 2023 است.

با این حال کوگان هشدار داد که تا سال 2026-2025، کسب‌وکارها بر اساس نرخ 105-100 روبل به ازای هر دلار برنامه‌ریزی خواهند کرد.

روبل در برابر یورو با 3.4 درصد افزایش به 102.95 و در برابر یوان با 3.1 درصد افزایش به 13.29 رسید.

مدیرعامل بزرگترین وام‌دهنده روسیه Sberbank German Gref گفت که انتظار دارد روبل به حدود 90 واحد به ازای هر دلار افزایش یابد.

یک خبرگزاری به نقل از او گفت: «اگر پارامترهای کالاهای صادراتی ما ثابت بماند تقویت بیشتر امکان‌پذیر است. هم‌اکنون نرخ ارز 85 تا 90 به ازای هر دلار است.»

چه چیزی باعث نجات روبل شد؟

دولت اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد پوتین فرمانی را امضا کرده است که کنترل سرمایه را برای فهرستی از شرکت‌های صادرکننده بازمی‌گرداند، اقدامی که از زمانی که روبل در ماه اوت در برابر دلار سه‌رقمی شد، مورد توجه قرار گرفت.

این رکود بانک مرکزی را مجبور به افزایش اضطراری 350 واحد پایه نرخ بهره کرد، اما روبل نتوانست به طور قابل توجهی بهبود یابد و در این هفته به 102.3450 کاهش یافت و به پایین‌ترین حد بیش از 18 ماه گذشته رسید.

ظهور نشانه‌های ناامیدی

دولت گفت که کنترل سرمایه جدید به مدت 6 ماه ادامه خواهد داشت و از شرکت‌ها می‌خواهد که طرح‌هایی را به بانک روسیه و Rosfinmonitoring، آژانس نظارت مالی روسیه، ارائه دهند تا از رعایت آنها اطمینان حاصل کنند.

معاون اول نخست وزیر آندری بلوسف گفت: هدف اصلی از این اقدامات ایجاد بستر برای افزایش شفافیت و قابل پیش‌بینی بودن بازار ارز و کاهش فرصت سفته‌بازی در این بازار است.

بانک مرکزی پس از اینکه قبلاً نسبت به ناکارآمدی کنترل ارز هشدار داده بود، تغییرات در موضع خود را تأیید کرد. روز پنج‌شنبه، بانک اعلام کرد این اقدامات باعث بهبود نقدینگی و کاهش نوسانات کوتاه‌مدت می‌شود.

پیوتر ماتیس، تحلیلگر ارشد بازار فارکس در In Touch Capital Markets، «پس از اعمال مجدد برخی کنترل‌های سرمایه توسط روسیه، روبل برای سرمایه‌گذاران خارجی کمتر قابل معامله است.»

این تصمیم حداقل توسط برخی از فعالان بازار می‌تواند به عنوان نشانه‌ای از ناامیدی برای تثبیت روبل تفسیر شود.

در بازار سهام، شاخص RTS دلاری بیش از 2 درصد افزایش یافت، اما شاخص MOEX که معاملات در آن صرفا با روبل روسیه انجام می‌شود یک درصد سقوط کرد.

بانک مرکزی به طور کامل تحت کنترل دولت نیست. بانک مرکزی می‌تواند نرخ بهره را به شدت افزایش دهد، همانطور که مدت کوتاهی پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین  به 20 درصد رسید. حتی حرکت به سمت نرخ 15 درصد می‌تواند از روند کاهشی ارزش روبل جلوگیری کند اما این موضع روسیه را مجبور به پرداخت بهای آن می‌کند.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.