رییس مرکز پژوهش‌های مجلس هشدار داد:

ریشه تورم در ناترازی‌های بودجه و صندوق‌های بازنشستگی/ فشار معیشتی به بازنشستگان با ادامه ناترازی‌ها

اقتصاد ایران در دهه‌های اخیر، تقریبا در تمام سطوح از بودجه تا نظام بانکی، انرژی و حقوق بازنشستگان، دچار ناترازی است و سیاست‌های اعمال شده هم این ناترازی‌ها را تشدید کرده است و بسیاری از کارشناسان، هزینه‌تراشی دولت‌ها، واقعی نبودن قیمت‌ها وتسهیلات تکلیفی را ازعوامل ناترازی اقتصاد می‌دانند و معتقدند با شفافیت صورت‌های مالی، تنظیم بودجه‌های مولد و اصلاح ارتباطات شبکه بانکی و نیز مدیریت بازارها می‌توان ناترازی‌ها را رفع کرد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در گفت و گویی، دو موضوع ناترازی بودجه و صندوق‌های بازنشستگی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان؛ بابک نگاهداری درباره ناترازی بودجه، گفت: موضوع ناترازی‌ها به طور کلی ام المصائب کشور شده است و ما در حال حاضر چهار ناترازی در بخش‌های بودجه، شبکه بانکی، انرژیِ و صندوق‌های بازنشستگی داریم.

وی با بیان اینکه، آفت بزرگ تورم که زندگی و معیشت مردم را با سختی‌هایی مواجه کرده ریشه درهمین ناترازی‌ها دارد، افزود: در بخش ناترازی بودجه ، معمولا وقتی لوایح  بودجه‌ای دولت به مجلس ارسال می‌شود، عدم هم‌ترازی بین مصارف و منابع یا درآمدها و هزینه‌ها  وجود دارد که اصلی ترین عامل ناترازی بودجه است هرچند ظاهرا بودجه تراز می‌شود ولی در بسیاری موارد، منابع دیده شده واقعی نیست یا برای هزینه‌ها، منابع لازم در نظر گرفته نشده است.

نگاهداری، شکل گرفتن ناترازی در بودجه را اینگونه توضیح داد: بخشی از این ناترازی‌ها به دولت برمی‌گردد به دلیل چانه‌زنی‌ها وانتظارات بخشی که در وزارتخانه‌ها وجود دارد و ناگزیر ناترازی‌هایی در لایحه به وجود‌ می‌آید و بخش دیگر در مجلس است، زمانی که نمایندگان به خاطر دغدغه حوزه‌های انتخابیه خود، سعی می‌کنند منابع و مصارفی را در بودجه بگنجانند که ناترازی دیگری هم در این مرحله شکل می‌گیرد و اگر ناترازی‌های مربوط به دولت ومجلس مدیریت نشود، باعث ناترازی شدید بودجه خواهد شد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس یازدهم دراین سال‌ها  اهتمام جدی داشت که مجلس این ناترازی‌ها را افزایش ندهد و تا حدودی هم موفق شد اما در بخش‌هایی از بودجه ناترازی‌هایی وجود دارد چه ریشه در دولت یا درمجلس داشته باشند و اگرنگران بهبود واقعی معیشت مردم هستیم، باید سعی کنیم به سمت کاستن این ناترازی‌ها برویم.

تگاهداری در بخش دیگری از سخنانش به ناترازی در صندوق‌های بازنشستگی پرداخت و گفت:  در حال حاضر با اینکه میزان کمکی که دولت به صندوق‌های بازنشستگی می‌کند نسبت به دهه‌های قبل چندین برابر شده است اما همچنان ناترازی در صندوق‌های بازنشستگی وجود دارد تا جایی که برخی کارشناسان معتقدند حقوق بازنشستگان را دولت از محل منابع عمومی بودجه می‌دهد.

وی دلیل ناترازی‌ در صندوق‌های بازنشستگی را ورودی منابع ضعیف وسوء مدیریت درفعالیت‌های اقتصادی صندوق‌ها، برشمرد و اظهار کرد: ذات این صندوق‌ها متعلق به کسانی است که در زمان اشتغال و فعالیت، مبالغی را واریز کرده‌اند تا در زمان بازنشستگی دریافت کنند واگر این مبالغ به دلیل کوتاه بودن دوره خدمت یا پایین بودن سن بازنشستگی پرداخت نشود و به گونه‌ای باشند که کفاف

هزینه‌های صندوق را ندهد، باعث ناترازی صندوق‌های بازنشستگی می‌شود وهمچنین اگر مدیریت صندوق‌های بازنشستگی، ناکارآمد بوده ورویکردهای تخصصی حاکم نباشد و افراد هیات مدیره صندوق‌ها متخصص نباشند، لطمه بزرگی  به صندوق‌ها  وارد می‌شود، پس  حرکت به سمت اصلاح هر دوعامل ضروری به نظر می‌رسد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در پایان با اشاره به اهمیت حفظ حقوق مردم در صندوق‌های بازنشستگی، تاکید کرد: اصلاح پارامتریک و اصلاح فرایندهای مدیریتی و اقتصادی که در این صندوق‌ها حاکم است، باید در راس امور قرار گیرد تا  بتوانیم منابع درآمدی صندوق‌ها را افزایش داده و ناترازی و به تبع آن تورم را از بین ببریم، درغیراین صورت، اگر بالاترین حقوق هم داده شود، تورم، فشار معیشتی به بازنشستگان وارد می‌کند.

منبع: پژواک کارفرما

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.