قیمت دلار امروز 6 آبان 1402/ همدستی سه اهرم قدرتمند برای پرتاب قیمت دلار!

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز در کانال 52 هزار تومان باز شد و تا لحظه تنظیم این گزارش، در حال پیشروی در همین سطح است. آخرین معامله نقدی دلار در روز جاری روی قیمت 52 هزار و 50 تومان بسته شده و این در حالی است که در معاملات پشت خطی، قیمت دلار به 52 هزار و 250 تومان هم رسیده است. بر همین اساس، پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار تا پایان امروز خود را به پله‌های بالاتر همین کانال نزدیک کند.

قیمت دلار امروز 6 آبان 1402

چرا دلار گران شد؟

زنگ خطر کسری بودجه 380 هزار میلیارد تومانی دولت برای بازارها

قیمت دلار روند صعودی خود را از هفته پیش آغاز کرده است. در حالی که طی سه هفته اخیر قیمت دلار تحت تاثیر اخبار جنگ اسرائیل و فلسطین، نوسانات زیادی را تجربه کرده و خود را در کریدور 50 هزار تومانی تثبیت کرده بود، هفته گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در گزارشی مفصل، از کسری بودجه 380 هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان سال خبر داد.

https://cdn.yektanet.com/assets/templates/iframe/banner_template.html?v=202309028012

اعلام این رقم که با انتشار جزئیات دخل و خرج دولت در چهارماهه نخست سال همراه بود، نگرانی‌ها نسبت به سیاست چاپ پول که منجر به افزایش نقدینگی و در نهایت تورم خواهد شد را افزایش داد. روندی که به جهش دوباره قیمت دلار ختم خواهد شد. به این ترتیب بازار با اهرم بدبینی نسبت به وضعیت اقتصادی در ماه‌های پیش رو، تحرک تازه‌ای را در مسیر صعودی آغاز کرد.

تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران

اما کسری بودجه 380 هزار میلیارد تومانی دولت تا پایان امسال، تنها اهرم رشد دلار نبود و روز گذشته، اهرم تحریم نیز همدست کسری بودجه شد تا با افزایش بدبینی در میان معامله‌گران، قیمت دلار را در مسیر رشد تقویت کند.

مطالعه بیشتر:قیمت دلار 6 آبان 1402 / آتش جنگ و تحریم، مسیر رشد دلار را هموار کرد؟

https://cdn.yektanet.com/assets/templates/iframe/banner_template.html?v=202309028012

روز گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که یک مقام حماس در ایران، (برخی از) اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (IRGC) و همچنین یک نهاد مستقر در غزه را که به‌عنوان مجرای کمک‌های مالی ایران به حماس و جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) عمل کرده است، هدف قرار می‌دهد.

اگرچه کارشناسان اقتصادی معتقدند این دست از تحریم‌های آمریکا، اثر مقطعی در بازار خواهد داشت اما به هر روی، این خبر با افزایش بدبینی نسبت به گفت‌وگوهای حاشیه برجام و توافقات غیرمستقیم میان ایران و آمریکا، به محرک دیگری برای رشد دلار در معاملات پشت خطی بدل شد.

آتش جنگ غزه دامن بازار ارز ایران را گرفت

اگر چه قیمت دلار طی دو روز پایانی هفته در مسیر صعودی گام برمی‌داشت اما شب گذشته، شعله کشیدن آتش جنگ در غزه که با حملات مرگبار اسرائیل به این منطقه آغاز شد، آب پاکی را روی دست معامله‌گران ریخت تا خرید و فروش دلار در روز جاری روی قیمت 52 هزار تومان آغاز شود و سیر صعودی این ارز ادامه یابد.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند در حال حاضر، محرک اقتصادی کسری بودجه دولت و محرک سیاسی جنگ در خاورمیانه و عدم امنیت سرمایه‌گذاری، به اصلی‌ترین متغیرهای قیمت دلار بدل شده و کار بازارساز برای ایجاد ثبات در قیمت دلار، بسیار سخت است.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.