متلاشی شدن باند بزرگ “اسکیمر کارت بانکی” در پمپ‌بنزین‌های پایتخت

سرهنگ داود معظمی گودرزی، رئیس پلیس فتای پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی اقتصاد جوان نیوز  اظهار کرد: تعداد زیادی از شهروندان به پلیس فتای تهران بزرگ مراجعه و اعلام کردند مبالغی به صورت غیرمجاز از حساب آنان برداشت شده است.

این مقام انتظامی گفت: کارشناسان پلیس فتا پس از مطالعه اظهارات شُکات پرونده، تحقیقات سایبری خود را آغاز کردند و با اقدامات فنی و تخصصی متوجه شدند تمامی مالباختگان این پرونده بعد از سوختگیری در یک پمپ بنزین در شمال تهران مورد سرقت قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به شناسایی و دستگیری تمامی افراد این باند افزود: افسران سایبری پلیس فتا با به‌کارگیری تجربیات فنی و اقدامات پلیسی موفق شدند تمامی اعضای این باند 5 نفره که متشکل از سه نفر مرد و دو نفر زن بودند را شناسایی کنند و پس از تشریفات قضایی، تمامی این افراد در دو عملیات همزمان در حالی که مشغول تفریح در ویلاهای خود در شمال کشور بودند، دستگیر شدند.

سرهنگ معظمی گودرزی با اشاره به اینکه دو نفر از متهمین دستگیر شده به جرم قتل عمد نیز تحت تعقیب بوده‌اند، بیان کرد: اعضای این باند از افراد سابقه‌دار در زمینه قتل، سرقت‌های اینترنتی و کلاهبرداری اسکیمر هستند که دائم در حال فعالیت مجرمانه بوده‌اند و در راستای منافع مالی خود، دست به هر جرم و جنایتی می‌زدند که با همت و تلاش‌های بی‌وقفه و شبانه‌روزی همکارانم در پلیس فتای تهران بزرگ، دستگیر و روانه زندان شدند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد مالباختگان در این پرونده خانم‌ها بوده‌اند، خاطرنشان کرد: طی مستندات به دست آمده، کارت بانکی بیش از 300 هزار نفر از شهروندان در طول فعالیت مجرمانه این شبکه در پمپ بنزین کپی شده است که تعداد شکات پرونده در تهران به بیش از 200 نفر رسیده است و همچنان نیز در حال افزایش است و با توجه به اینکه این افراد تحت پوشش متصدی پمپ بنزین فعالیت می‌کردند و عموماً خانم‌ها برای بنزین زدن از خودرو پیاده نمی‌شوند و عملیات سوختگیری را بر عهده متصدی می‌گذارند، اکثر قربانیان این پرونده نیز خانم‌ها بوده‌اند.

این مقام سایبری با تأکید بر انجام عملیات پرداخت توسط خود شهروندان به‌ویژه خانم‌ها متذکر شد: بانوان محترم نیز اگر تمایل به پیاده شدن و انجام سوختگیری ندارند حتماً برای پیشگیری از سرقت‌ به‌ صورت اسکیمینگ، انجام عملیات بانکی و وارد کردن رمز کارت حساب بانکی را شخصاً انجام دهند چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت‌خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حسابشان امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه بهتر است شهروندان رمز کارت بانکی خود را به صورت دوره‌ای تغییر دهند، توصیه کرد: در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی مراتب را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره تماس 096380 یا سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.gov.ir گزارش کنند.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.