ملکی: غیرمنصفانه با مقانلو برخورد شد؛ کمیته فنی باید تغییر می‌کرد/ ساعی مشاوران خوبی ندارد

حسن ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی اقتصاد جوان نیوز ، در خصوص تغییر و تحولات کادرفنی تیم ملی تکواندو اظهار داشت: یکسری چیزها عیان است و نمی‌شود گفت که نیست. واقعیت اینکه نتایج کسب شده در یک سال و نیم اخیر از گذشته ضعیف‌تر بود. در مقایسه با دوران فریبرز عسکری، نتایج در قهرمانی آسیا، بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی بدتر بود و این را نمی‌شود کتمان کرد.

وی ادامه داد: سؤال من این است که کمیته فنی بر چه مبنایی فریبرز عسکری را برکنار و بیژن مقانلو را انتخاب کرد؟ امیدوارم به این پرسش جواب بدهند. نقش کمیته فنی در این نتایج چه می‌شود و چرا کمیته فنی از اقدامات خود دفاع نمی‌کند؟ نباید فقط مقانلو سیبل شود.  مقانلو با اسلحه نیامده بود که بگوید من را سرمربی تیم ملی بگذارید. این کار را کمیته فنی کرده و اگر قرار است کسی تغییر کند کمیته فنی است، نه سرمربی تیم ملی. مطمئن باشید با تغییر مربی هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.کمیته فنی حداقل شهامت این را داشته باشد که بگوید اشتباه کردیم

سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو خاطرنشان کرد: نمی‌خواهم از مقانلو دفاع کنم، اما واقعیت است که غیر منصفانه با او برخورد شد. مقانلو به زور سرمربی تیم ملی نشد و توسط کمیته فنی انتخاب شد و حالا کمیته فنی باید جوابگو باشد. یک بار مربی‌اش را عوض کردند و یک بار تصمیمات دیگر گرفتند. او خواستار اختیار کامل شده و این خیلی جای بحث دارد. نمی‌دانم چه کسی در کارش دخالت می‌کرد، اما چه کمیته فنی و چه هر شخص دیگری باشد، اسمش دخالت است و مقانلو حق دارد ناراحت شود.

ملکی خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم در زمان پولادگر و در حال حاضر کمیته فنی دستاویزی برای مواقع شکست است. نتیجه مثبت یا منفی باید در کمیته  فنی ارزیابی شود. زمان پیروزی متوجه شویم دلایل چه بوده تا آن را ادامه دهیم و  زمان شکست نیز ببینیم به چه دلیلی این اتفاق افتاده است. نه در زمان پولادگر به این مسئله پاسخ می‌دادند و نه حالا جوابگو هستند. 

وی یادآور شد: آیا وظیفه کمیته فنی تنها انتخاب سرمربی است؟ در این دو سال کمیته فنی غیر از انتخاب مربی برای تیم‌های ملی چه کاری کرده است؟ آیا در تکواندو مشکلی نداریم؟ در آموزش، مربیگری و شیوه مبارزه مشکل نداریم؟ 10 ساله پیش سیستمی داشتیم که آن زمان نتیجه می‌داد و هنوز هم همان را ادامه می‌دهیم، در حالی که دنیا تغییر کرده است. تونس با دو بازیکن در گرندپری حاضر می‌شود و دو طلا کسب می‌کند. قطعاً آنجا نقطه قوتی وجود دارد که باید آن را بگیریم و با بچه‌ها کار کنیم. این کار کمیته فنی است، نه اینکه این مربی نباشد و دیگری بیاید. اعتقاد دوستان این است هر کسی قهرمان جهان است باید مربی شود؛ در حالی که با این قهرمانان جهان چه دستاوردی داشتیم؟

سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو در خصوص اینکه گفته می‌شد به دلیل حضور مسئولان فدراسیون در کمیته فنی تصمیمات این کمیته در حقیقت همان تصمیم فدراسیون است، گفت: دقیقاً همین است. از 5 عضو کمیته فنی 4 نفر در فدراسیون هستند و هادی افشار نیز در فدراسیون مسئولیت دارد. فقط یوسف کرمی در ایران نیست. روی این افراد حرف ندارم و همه آنها خوب هستند، اما حضور این افراد خوب باید یک‌جا نتیجه بدهد.

ملکی در خصوص انتخاب مجید افلاکی به عنوان سرمربی جدید تیم ملی گفت: شما نمی‌توانید یک دکتر را همین طور تبدیل به استاد دانشگاه کنید. این فرد باید چند جا تدریس کند و نحوه تدریس و انتقالش را ببینید و بعد این کار را انجام دهید. در بحث مربیگری هم همین گونه است و نمی‌شود همین طور یک نفر را سرمربی تیم ملی کرد و باید آزمون و خطا را گذرانده باشد. یقیناً خواهند گفت که افلاکی زمان مهماندوست و مقانلو کمک مربی بوده، اما واقعیت چیز دیگری است.

وی تصریح کرد:  هر کسی سرمربی تیم ملی شود برای او آرزوی موفقیت می‌کنم. از طرفی اینکه عنوان شده افلاکی فعلاً سرمربی تیم ملی است نیز درست نیست. در این شرایط مربی روی هوا است و باید تکلیفش مشخص شود. یا ایشان سرمربی تیم ملی تا المپیک است یا کسی دیگر را معرفی کنید. اینکه گفته شود فعلاً هست درست نیست چون که نمی‌تواند برنامه‌ریزی کند. مربیان در المپیک باید برای لحظه به لحظه مسابقات برنامه‌ریزی داشته باشند و روی آن تمرین کنند. مربی موقت چطور می‌تواند برنامه‌ریزی کند؟

سرمربی پیشین تیم ملی در خصوص حمایت از هادی ساعی در زمان انتخاب و اینکه اصغر رحیمی را بهترین گزینه انتخاب شده ساعی می‌دانست، گفت: زمان برگزاری انتخابات 5 کاندیدا تأیید صلاحیت شدند. پولادگر، ساعی، رضایی و دو نفر دیگر و تنها ساعی مخالف پولادگر بود و سایر کاندیداها سمتش بودند. من و سایر دوستان با توجه به سوابق قهرمانی و مدیریتی ساعی در شورای شهر از ایشان حمایت کردیم و طبیعتاً انتظار تغییر همه چیز را در تکواندو داشتیم.

وی افزود: در مورد رحیمی نیز بر اساس سوابق ایشان اعتقاد داشتم که بهترین انتخاب ساعی است و اعتقاد دارم اگر از سفرهای خود کم کند می‌تواند انتظارات را برآورده کند. از ساعی ناامید نشده‌ام و امیدوارم دوستانی که با ایشان کار می‌کنند، کمک کنند. متأسفانه ساعی مشاورانی دارد که مشاوره خوب به او نمی‌دهند.  

ملکی در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود برخی منتقدان با دریافت یک حکم دیگر منتقد نخواهند بود، گفت: آدم‌ها با هم تفاوت دارند. خدا را صد هزار مرتبه شکر نه مشکلی با مسئولان فدراسیون دارم و نه ارتباطی و هر وقت هم با دوستان روبه‌رو شدم ارتباط ما براساس احترام بوده است. هیچ پستی هم ندارم و دلم نمی‌خواهد داشته باشم. این را نیز باید بررسی کنید که منتقدی که دستی به سرش کشیده آیا در حال حاضر هم انتقاد می‌کند؟ همیشه گفته‌ام بیشترین ضربه را از پولادگر خوردم، اما انصافاً همیشه به من احترام گذاشته است.

سرمربی پیشین تیم ملی تکواندو گفت: در اوج اختلافات نیز هر زمانی مستقیم  یا غیر مستقیم کاری داشتم، پولادگر انجام داد. انصاف را نباید کنار گذاشت؛ من و پولادگر دشمن هم نبودیم، اما در تکواندو اختلاف داشتیم و همیشه نیز احترام من را نگه می‌داشت.با ساعی نیز همیشه چه زمانی که مسئولیت داشته و چه زمانی که نداشت، ارتباط‌مان دوستانه است. جامعه تکواندو باید بنشیند و بحث کند که چرا تکواندو به این روز افتاده است. رحیمی در باکو گفت که سه تیم خوب و عالی داریم، اما چه فایده وقتی ما فقط یک تیم را اعزام می‌کنیم.

انتهای پیام/

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.