ممنوعیت صادرات برخی کالاها لغو شد

نرگس باقری زمردی، مدیرکل دفتر سازمان توسعه تجارت، طی نامه‌ای به مدیر کل دفتر صادرات گمرک به ممنوعیت صادراتی برخی اقلام از سال ۱۳۹۷ اشاره کرده و گفته که بر اساس حکم دیوان عدالت اداری در سال گذشته، ممنوعیت صادرات برخی از این اقلام حذف شده است.

البته به گفته وی ممنوعیت صادراتی برخی از اقلام ذیربط طی مکاتباتی قبلاً مرتفع شده، اما با توجه به ضرورت التزام به آراء صادره از سوی مراجع قضایی، مراتب لغو ممنوعیت صادرات کالاهای مندرج در پاراگراف سوم بخشنامه وزارت متبوع در سال ۱۳۹۷ شامل کاغذ و کارتن بسته‌بندی، فیلم BOPP (با کد تعرفه ۳۹۲۰۲۰۲۰)، فیلم پلی استر شفاف (با کد تعرفه ۳۹۲۰۶۹۹۰)، تخم مرغ خوراکی و غیرخوراکی، جوجه یک روزه، پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، پشم خام و نخ و الیاف پشمی تابیده شده و بنابراین جهت اطلاع و ابلاغ به گمرکات اجرایی اعلام می‌شود.(ایسنا)

ممنوعیت فصلی واردات برنج پابرجاست

در زمینه ممنوعیت واردات، طبق اعلام دبیر انجمن تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان برنج ایران، ترخیص برنج از ابتدای فصل برداشت یعنی اول مرداد تا پایان فصل برداشت یعنی پایان آبان‌ماه ممنوع است.

مسیح کشاورز با اشاره به قانون ممنوعیت فصلی واردات برنج ، اظهارداشت: انتشار خبر نادرست و گمراه کننده لغو ممنوعیت واردات، نتیجه‌ای جز برهم خوردن نظم بازار و تعادل تامین و عرضه برنج، تحریک و افزایش قیمت‌ این محصول نخواهد داشت.

وی افزود: واردکنندگان با در نظر گرفتن تجربه سال‌های گذشته و تبعات منفی ممنوعیت فصلی واردات برنج، همچون ادوار گذشته با ارسال نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس جمهور خواستار لغو ممنوعیت فصلی واردات یا کاهش زمان آن شده‌اند که همچون سال‌های گذشته رسیدگی به موضوع به وزیر جهاد کشاورزی محول شده است.

وی ادامه داد: تجربه سال‌های گذشته اثبات کرده، دستور معاون اول به وزیر کشاورزی و واگذاری مسئولیت رسیدگی به موضوع به ایشان، الزاما به معنی موافقت با خواسته لغو دوره ممنوعیت فصلی واردات نیست و اصولا اتخاذ چنین تصمیماتی نیازمند زمان و طی مراحل قانونی است.(تسنیم)

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.