واردات ۲۴۸ میلیون دلاری کاغذ تحریر در ۱۰ ماهه سال ۱۴۰۲

بررسی وضعیت واردات کالاهای اساسی طی ۱۰ ماهه سال جاری نشان می‌دهد که در این مدت ۲۲۵ هزار تن به ارزش ۲۴۸ میلیون دلار کاغذ چاپ و تحریر وارد کشور شده است.

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، سرانه مصرف کاغذ در ایران ۲۲ کیلوگرم، اروپا ۵۸ کیلوگرم و آمریکا و اسکاندیناوی ۱۸۰ کیلوگرم است. همچنین کل تولید کاغذ در دنیا ۳۸۰ میلیون تن است.

همچنین در حال حاضر مجوز تولید دو میلیون و ۴۰۰ هزار تن کاغذ (به جز تیشو) در کشور وجود دارد که یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید می‌شود.

۲۲۵ هزار تن کاغذ تحریر وارد شد

بر همین اساس نیز بررسی وضعیت واردات کالاهای اساسی طی ۱۰ ماهه سال جاری نشان می‌دهد که در این مدت ۲۲۵ هزار تن به ارزش ۲۴۸ میلیون دلار کاغذ چاپ و تحریر وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۲۶.۸ درصد و ۱۷.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

البته طبق برآوردهای انجام شده با توجه به مصرف کاغذ تحریر در بخش‌های تولید کتب درسی آموزش و پرورش، دفتر مشق، کتاب‌های کمک درسی و کتاب‌هایی که ناظران تولید می‌کنند، نیاز کاغذ تحریر کشور حدود ۲۰۰ هزار تن است، بنابراین به نظر می‌رسد کاغذ مازاد وارداتی در بخش‌هایی مانند ساندویچ فروشی‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در این رابطه ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس سندیکای کاغذ و مقوا می‌گوید: «مصرف کاغذ تحریر سالانه ۲۸۰ تا ۳۸۰ هزار تن اعلام می‌شود، اما به نظر من رقم کمتری است. در سال‌های اخیر به این میزان واردات انجام شده، اما به دلیل تخصیص ارز ارزان‌تر به واردات این محصول، برای مصارف دیگر مثل کاغذ ساندویچ، جعبه شیرینی و بسته‌بندی مجدد و صادرات به کشورهای همسایه مثل عراق و افغانستان استفاده می‌شود.»

واردات ۱۸ هزار تن کاغذ روزنامه

همچنین در این مدت ۱۸ هزار تن کاغذ روزنامه به ارزش ۱۵ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به ۱۰ ماهه پارسال به ترتیب بیانگر رشد ۸.۹ درصد و ۶.۸ درصدی است.

گفتنی است، مصرف کاغذ روزنامه هفت سال پیش ۱۳۰ هزار تن بود، اما به دلیل تغییر ساختار روزنامه‌ها که در دنیا هم شاهد هستیم، واردات این نوع کاغذ کاهش یافته است.

واردات ۲۰۲ هزار تن خمیر کاغذ

در ۱۰ ماهه امسال ۲۰۲ هزار تن به ارزش ۲۳۶ میلیون دلار خمیر کاغذ وارد شده که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۸.۴ درصد افزایش یافته اما از نظر ارزشی ۶.۴ درصد افت را نشان می‌دهد.

گفتنی است، تیر ماه امسال گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد که خمیر کاغذ به طور عام و صرف نظر از نحوه مصرف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض معاف شده است.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.