وزش باد شدید در ارتفاعات/بارش باران در برخی مناطق

صادق ضیاییان درباره شرایط جوی کوهستان‌های کشور طی روزهای پایانی هفته اظهار کرد: طی روز پنجشنبه (۱۸ آبان) استقرار جوی پایدار در کشور و وزش باد گاهی شدید، مهمترین پدیده جوی در قله‌های مرتفع کشور است.

وی افزود: در ارتفاعات شمال غرب و ارتفاعات البرز نیز وزش باد از بعدازظهر پنجشنبه گاهی خیلی شدید پیش‌بینی می‌شود. با توجه به شدت وزش باد احتمال سقوط و پرتاب از ارتفاعات وجود دارد.

ضیاییان اضافه کرد: در چنین شرابطی توصیه می‌شود تمهیدات ایمنی برای تردد از خطالرأس‌ها و مسیرهای مستعد تشدید باد به همراه داشته باشید و نسبت به محکم‌سازی چادر در کمپ‌ها برای شب‌مانی اقدام کنید.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: با توجه به شدت وزش باد، شرایط برای تشدید سوزباد مهیا است. به‌همراه داشتن تجهیزات مناسب برای مواجه شدن با شرایط افت دمایی ناشی از تشدید سوزباد توصیه می‌شود.

وی درباره وضعیت جوی کوهستان‌های کشور طی روز جمعه (۱۹ آبان) نیز اظهار کرد: طی این روز فعالیت سامانه بارشی در ارتفاعات شمال‌ غرب، ارتفاعات البرز به‌ویژه مناطق مشرف به دامنه‌های شمالی، بارش باران و وزش باد شدید، احتمال رعدوبرق و تگرگ و برای قله‌ها و خط الراس‌های مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان ادامه داد: در این مناطق فعالیت‌های کوهنوردی، دره‌نوردی و طبیعت‌گردی به سبب مه‌آلود شدن و کاهش دید افقی و عمودی، بارش باران و برف و احتمال آسیب ناشی از وقوع صاعقه وجود دارد بنابراین خودداری از صعود به ارتفاعات توصیه می‌شود. در سایر مناطق کوهستانی و مرتفع کشور نیز وزش باد گاهی شدید مهمترین پدیده جوی است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره ارتفاعات تهران نیز گفت: طی روزهای پایانی هفته در ارتفاعات تهران نیز استقرار جوی غالبا پایدار و هوای آفتابی طی روز، افت دمایی شبانه ناشی از شرایط فصل پیش‌بینی می‌شود بنابراین برای کمپینگ و شب‌مانی تجهیزات کافی همراه داشته باشید.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: وزش باد طی این دو روز مهمترین پدیده جوی منطقه است همچنین برای ساعات بعدازظهر جمعه افزایش ابر مورد انتظار است.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.