پیش بینی قیمت طلای جهانی / قیمت طلا بالای سطح 1900 دلار تثبیت می‌شود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازارهای مالی، به پیش بینی قیمت طلای جهانی و بررسی رویدادهای اخیر و پیش روی بازار انس جهانی پرداخته است.

حاجی‌احمدی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: «می‌توان از تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه به عنوان مهم‌ترین دلیل افزایش قابل توجه قیمت طلای جهانی به‌عنوان یک دارایی امن طی هفته گذشته یاد کرد. از طرف دیگر بازارهای اوراق قرضه ایالات متحده روز سه شنبه پس از تعطیلات طولانی باز شدند و بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده از بالاترین سطح چند ساله به سرعت به زیر 4.7 درصد کاهش یافت.»

وی ادامه داد: «این در حالی‌ست که بر اساس گزارش اداره آمار کار ایالات متحده شاخص تورمی قیمت مصرف‌کننده (CPI) در بعد سالانه در سطح 3.7 درصد سالانه ثابت ماند و در همین حال، داده‌های چین نشان داد که مازاد تجاری این کشور در ماه سپتامبر به 77.71 میلیارد دلار افزایش یافت.»

حاجی‌احمدی افزود: «به نظر می‌رسد برخلاف دیدگاه تعدادی از اعضای فدرال رزرو و خروجی دات پلات در خصوص احتمال افزایش نرخ‌ها تا آخر سال در این مقاطع انتظار عمده سرمایه‌گذاران بر مبنای عدم افزایش نرخ بهره تا پایان سال 2023 در حال شکل‌گیری است.»

این تحلیلگر بازارهای جهانی تاکید کرد: «همچنین آخرین نظرسنجی هفتگی طلای کیتکو نشان می‌دهد که تحلیلگران بازار و سرمایه‌گذاران خرد تقریباً به یک اجماع صعودی مشابه در مورد چشم‌انداز انس جهانی طلا رسیده‌اند.»

رویدادهای تاثیرگذار بر پیش بینی قیمت طلای جهانی

مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی در هفته پیش رو عبارت است از: داده‌های تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه سوم چین و داده‌های خرده‌فروشی در امریکا. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد چین پس از رشد 6.3 درصدی در سه‌ماهه دوم، 4.4 درصد سالانه رشد کند.

وی ادامه داد: «بنابراین ارزیابی ناامیدکننده تولید ناخالص داخلی چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده طلا در جهان می‌تواند موجبات تضعیف تقاضا برای طلا را مجددا فراهم کند. البته سرمایه‌گذاران بایستی توجه داشته باشند که بازارها طی هفته جاری به اخبار ژئوپلیتیک نیز توجه بسیار زیادی خواهند داشت و طلا به عنوان یک دارایی امن در صورت تشدید بیشتر تنش‌ها در خاورمیانه با اقبال مواجه خواهد شد.»

پیش بینی قیمت طلای جهانی
نمودار پیش بینی قیمت طلای جهانی، منبع: Tradingview

پیش بینی قیمت طلای جهانی

حاجی‌احمدی در ادامه به پیش بینی قیمت طلای جهانی پرداخت و افزود: «از منظر تکنیکی، مطابق انتظار و سناریو تحلیلی، قیمت طلای جهانی با رشدی قابل توجه همراه شد و شاهد تحقق هدف اعلامی 1900 دلار و پیشروی قیمت فراتر از آن بودیم. در حال حاضر با ضرایب احتمالی بیشتر انتظار می‌رود طلای جهانی رشد هفته قبل خود را تثبیت نماید و در محدوده 1900 دلار تا 1940 دلار در نوسان باشد.»

بنابراین مادامی که قیمت، زیر سطح کلیدی 1900 دلار تثبیت نشود، پس از مقداری صرف زمان احتمالی، به پتانسیل بالقوه رشد بیشتر جهت دنبال نمودن اهدافی حوالی 2000 دلار وزن خواهیم داد. همچنین می‌توان به محدوده قیمتی 1935 الی 1940 دلار (منطبق بر سنکو اسپن B در تایم روزانه) به‌عنوان مهم‌ترین مقاومت پیش رو و محدوده 1895-1900 دلار به‌عنوان مهم‌ترین حمایت پیش رو اشاره کرد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.