کمیل قاسمی: تیلور یک گام از یزدانی جلوتر بود/ قاسمپور بین ۸۶ و ۹۷ گیر کرده است

کمیل قاسمی در گفتگو با خبرنگاران گفت ، درباره ارزیابی خود از نتایج آزادکاران ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان، اظهار کرد: والی‌زاده در وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی‌گیر جوان و کم‌تجربه‌ای بود اما با این وجود به اعتقاد من کشتی‌های خوبی گرفت. رقابت‌ در وزن ۵۷ کیلوگرم رقابت‌های جهانی همیشه سخت و با سطح کیفی بالا بوده است اما والی زاده با وجود اولین تجربه خود کشتی‌های خوبی گرفت و موفق شد قهرمان اروپا را شکست بدهد. در مجموع فکر می‌کنم عملکرد او قابل قبول بود اما باید خیلی بیشتر از این‌ها بر روی او و رفع نواقصش کار شود.

*پیدا کردن جایگزین برای کشتی‌گیری مثل حسن رحیمی سخت است

سنگین وزن سابق کشتی ایران و دارنده مدال‌های طلا و نقره المپیک و نقره جهان، افزود: کشتی‌گیری مثل حسن رحیمی را در این وزن داشتیم که به اعتقاد من جزو استثناهای کشتی ما بود و پیدا کردن کشتی‌گیر جایگزین برای او کار سختی است اما با این وجود باید کار شود تا بتوانیم کشتی‌گیر خوب و شش دانگی را در این وزن تربیت کنیم.

*رضا اطری عملکرد خوبی نداشت

وی با اشاره به عملکرد رضا اطری در وزن ۶۱ کیلوگرم، گفت: اطری کشتی‌گیر با تجربه ای است و سابقه حضور در چند رویداد جهانی و المپیک را دارد. اما با این وجود نمی‌دانم چرا عملکرد خوبی نداشت. نمی‌دانم او بد سر وزن رسیده بود یا اینکه از نظر روحی و روانی آماده نبود که در همان دور اول کشتی را واگذار کرد. او نتوانست کشتی خوبی بگیرد. کشتی اول همیشه بار روانی زیادی دارد و هر کشتی گیری که بتواند خوب خودش را جمع و جور کند قطعا نتیجه بهتری خواهد گرفت.

* نمی‌توان اطری را به زور مجبور به خداحافظی کرد

قاسمی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد اطری فرصت زیادی طی سال‌های گذشته داشته و با این نتیجه به پایان حضور خود در تیم ملی رسیده است، خاطرنشان کرد: نمی‌توان کشتی‌گیری را به زور مجبور به خداحافظی کرد. اطری هم تا جاییکه بتواند دوست دارد که کشتی بگیرد. به هر حال باید جوانان بیایند و او را ببرند تا به تیم ملی برسند. 

* رحمان عموزاد تمرکز نداشت و انتظارات را برآورده نکرد

مدرس اتحادیه جهانی کشتی، افزود: رحمان عموزاد در وزن ۶۵ کیلوگرم یکی از شانس‌های اصلی ما برای کسب مدال طلای جهان بود اما نتوانست انتظارات را برآورده کند. فکر می‌کنم فشار روانی زیادی بر روی او به عنوان قهرمان جهان بود و انتظار زیادی از او می‌رفت تا این مدال را تکرار کند. او در کشتی‌هایش مخصوصا مقابل حریف مجارستانی تمرکز لازم را نداشت. اعتراض او هم در شرایطی که سوار کشتی بود و از حریفش پیش بود کار درستی نبود و با این کار باعث شد با وقفه‌ای که در مبارزه ایجاد شد حریف به کشتی برگردد و عموزاد در ثانیه های آخر با غافلگیری شکست خورد. عموزاد باید به کارش ادامه می‌داد حتی اگر به ضرر او رای داده بودند. به اعتقاد من عموزاد تمرکز لازم را نداشت و باید دلیل این موضوع را از خود او و کادر فنی تیم ملی پرسید. امیدوارم او در فرصت باقیمانده تا المپیک خوب خودش را بازسازی کند و در المپیک به بهترین نتیجه برسد.

* عموزاد باید بتواند تغییر روش بدهد

وی در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد اصرار عموزاد بر اجرای یک شیوه که اساس آن بر کشتی رو به جلو با زیر کتف زدن است، باعث شده رقبا دست او را بخوانند، گفت: بله کاملا درست است. خیلی از کشتی‌گیران مخصوصا کشتی گیران خودمان به این شیوه کار می کنند و این هم یک مدلی است که می‌تواند جواب بدهد اما رقبا نیز روی  بدل آن کار کرده‌اند و با دست عوض کردن و جابجا شدن توانسته‌اند تا حد زیادی آن را خنثی کنند. کشتی‌گیری در حد عموزاد باید تغییر روش بدهد و تاکتیک‌های مختلف را داشته باشد تا در زمانی که به بن بست می‌خورد، تاکتیک خود را تغییر بدهد. درست است که این تاکتیک باعث می‌شود حریفان از نفس بیفتند اما با کار کردن بر روی بدل آن می‌توانند این تاکتیک را ناکار آمد کنند.  به اعتقاد من مهمترین مشکل عموزاد نداشتن تمرکز کافی بود.

*امیرمحمد یزدانی هم در فینال تمرکز نداشت

قاسمی در ادامه گفتگو با ایسنا، درباره عملکرد امیرمحمد یزدانی در وزن ۷۰ کیلوگرم، گفت: امیرمحمد تا قبل فینال کشتی‌های خیلی خوبی گرفت و خیلی مسلط و کنترل شده مبارزه کرد اما متاسفانه در دیدار فینال او هم تمرکز لازم را نداشت و همین موضوع باعث شد نتواند کشتی خوبی بگیرد. حریف او هم کشتی‌گیر خوبی بود اما یزدانی می‌توانست او را شکست بدهد.

* نداشتن تمرکز و خارج شدن کشتی از دست بچه‌ها، ایراد بزرگ تیم ملی بود

مدرس دوره‌های مربیگری اتحادیه جهانی کشتی، ادامه داد: اکثر نفرات ما در این مسابقات تمرکز لازم را نداشتند و اینکه کشتی به یکباره از دستشان خارج می‌شد ایراد بزرگ بچه‌های ما بود. باید در اردوهای تیم ملی خیلی بیشتر بر روی این مسائل کار شود. وقتی یک تاکتیک به بن بست می‌خورد، کشتی‌گیران ما باید تاکتیک‌های مختلفی داشته باشند تا بتوانند نتیجه لازم را بگیرند. باید در اردوها آنقدر روی این موارد کار شود تا بتوانیم در شرایط سخت کشتی را به نفع خودمان به پایان برسانیم.

* یونس امامی مقابل سیداکوف و تسابولوف دست و پا بسته بود

وی در ادامه با اشاره به عملکرد یونس امامی در وزن ۷۴ کیلوگرم، گفت: یونس هم علی‌رغم توانایی‌های خوبی که داشت نتوانست شرایط خوبی را برای خود رقم بزند. او مقابل سیداکوف که عنوان‌دار کشتی جهان والمپیک است و حتی تسابولوف دست و پا بسته بود و با وجودیکه شایسته رسیدن به مدال بود نتوانست صاحب هیچ مدالی بشود.

* حضور تسابولوف در اردوهای تیم ملی کار درستی نبود

قاسمی درباره انتقادها از حضور ختیک تسابولوف کشتی گیر روس تیم صربستان در اردوهای تیم ملی پیش از اعزام به رقابت‌های جهانی و تمرین او با یونس امامی، خاطرنشان کرد:به اعتقاد من نباید حریف مستقیم کشتی گیرانمان را به اردوی تیم ملی بیاوریم. او با یونس امامی کار کرده بود و به همین دلیل دقیقا از شرایط امامی و نقاط ضعف و قوت او خبر داشت. دقیقا به همین دلیل است که کار کشتی‌گیران ما در مسابقات انتخابی‌ در ایران خیلی سخت است چرا که در اردوها با هم تمرین کرده‌اند و دقیقا نسبت به هم شناخت دارند. تسابولوف کشتی‌گیر پا به سن گذاشته‌ای است و هیچکس امیدی به او نداشت اما با همین شناختی که از امامی پیدا کرده بود آمد و او را شکست داد. تمرین با حریف مستقیم در رقابت‌های جهانی کار خوبی نبود.

* ایراد نخودی داشتن یک تاکتیک است

او درباره عملکرد محمد نخودی در وزن ۷۹ کیلوگرم و ناکامی در کسب مدال طلای جهان با وجود غیبت جردن باروز آمریکایی، خاطرنشان کرد: ما می‌توانستیم در این وزن صاحب مدال طلای جهان بشویم و نخودی هم توانمندی و تجربه رسیدن به طلا را داشت اما کشتی‌گیر روس با قدرت و داشتن انگیزه بیشتر آمد و کشتی را به خوبی مقابل نخودی بست. نخودی هم مثل دیگر کشتی گیران ما فقط با یک تاکتیک مقابل حریفان ظاهر می شود و وقتی آن‌ها بدل می‌زنند و جلوی این تاکتیک را می گیرند، کشتی برای ما قفل می شود.

* تیلور همیشه یک گام از حسن یزدانی جلوتر بود

قاسمی در ادامه درباره وزن ۸۶ کیلوگرم و تکرار شکست‌ حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور در فینال رقابت‌های جهانی، گفت: من قبل از مسابقات هم در مصاحبه‌ام گفتم شرایط روحی و روانی در این کشتی حرف اول و آخر را می‌زند و هر کشتی‌گیری که بتواند بهتر خودش را کنترل کند پیروز خواهد شد. همانطور که گفتم تیم ما دچار مشکل روحی و روانی بود و میل به پیروزی در اکثر نفرات تیم وجود نداشت. تیلور حریف مستقیم حسن بود و قبل از این هم چند بار با هم کشتی گرفته بودند اما آن چیزی که من از نزدیک از این مبارزه دیدم این بود که تیلور در طول مبارزه همیشه یک گام از حسن یزدانی جلوتر بود و تمام حرکات او را می‌دانست. درست است اگر آن ۴ امتیاز را به حسن می‌دادند شاید اتفاقات دیگری رقم می‌خورد اما همانطور که کارشناسان داوری اعلام کردند رای داوران در دادن ۴ امتیاز به تیلور درست بود.

* حسن یزدانی باید تاکتیک‌های دیگر را هم به کشتی خود اضافه کند

وی افزود: دیوید تیلور در طول مبارزه یک گام از حسن جلوتر بود و مشخص است در نهایت نتیجه به نفع کسی خواهد بود که بهتر عمل کند. تاکتیک زیر کتف زدن تاکتیک خوبی است و این تاکتیک برای حسن یزدانی به خوبی جا افتاده، در آن تبحر دارد و خیلی ها از آن الگوبرداری کرده‌اند و به اعتقاد من حسن نباید این تاکتیک را از دست بدهد اما او باید تاکتیک‌های دیگر مثل سر و گردن گرفتن را نیز به تاکتیک خود اضافه کند. حسن باید مقداری گاردش را هم پایین بیاورد و نگذارد تیلور به پایش برسد. اگر او این موارد را برطرف کند توانایی شکست تیلور را خواهد داشت. امیدوارم او بعد از عمل جراحی بتواند با قدرت به کشتی بازگردد و تیلور را یکبار دیگر شکست بدهد.

* احساس می‌کنم یزدانی می‌تواند به المپیک برسد

ملی‌پوش سابق کشتی ایران درباره حواشی بوجود آمده درباره انجام عمل جراحی حسن یزدانی و اینکه آیا فکر می‌کند او به المپیک پاریس برسد یا خیر، خاطرنشان کرد: وقتی یک کشتی‌گیر دردی را تحمل می‌کند که نمی‌گذارد خوب تمرین کند و در نتیجه آن به خوبی آماده مبارزه شود، دیگر چاره‌ای جز انجام عمل جراحی ندارد. قطعا حسن یزدانی بهتر از هر کسی در جریان شرایط خود بوده و با مشورت‌هایی هم که داشته به این نتیجه رسیده که جراحی کند. به اعتقاد من با توجه به پیشرفت‌های امروز در بحث ریکاوری و ترمیم، هیچ چیز نشدنی نیست و من احساس می‌کنم یزدانی می‌تواند به کشتی بازگردد و حتی اگر منظم و با برنامه کار کند می‌تواند به المپیک هم برسد. خود حسن با تجربه است و می داند که شرایط سختی خواهد داشت اما او قهرمانی است که می‌تواند این کار را انجام دهد.

* کامران قاسمپور بین ۸۶ و ۹۷ گیر کرده است

قاسمی در ادامه گفتگو با ایسنا، درباره نظر خود مبنی بر اینکه برخی‌ها معتقدند  کامران قاسمپور با بازگشت به وزن ۸۶ کیلوگرم، شانس بیشتری برای شکست دیوید تیلور در المپیک خواهد داشت و شانس او برای کسب مدال در این وزن بیشتر از وزن ۹۷ کیلوگرم خواهد بود، گفت: کشتی ورزش بی رکوردی است وکسی نمی‌تواند آن را پیش‌بینی کند. کامران هم توانمندی‌های بالایی دارد و مخصوصا در این ۲ تا ۳ سال خیلی پخته‌تر شده و موفق شده خودش را ثابت کند. به نظر من این تصمیم به خود او برمی‌گردد و اوست که باید ببیند با توجه به شرایط وزنی و دیگر موارد در کدام وزن می‌تواند بیشتر موفق شود. به هر حال این موضوع تصمیم سختی است و به نظر من کامران قاسمپور بین بازگشت به ۸۶ و رفتن به ۹۷ کیلوگرم گیر کرده است. هیچ اتفاقی در اینباره قابل پیش بینی نیست.

* آوردن آذرپیرا به ۹۲ کیلوگرم تصمیم درستی نبود

وی در ادامه درباره عملکرد امیرعلی آذرپیرا در وزن ۹۲ کیلوگرم و ناکامی در کسب مدال رقابت‌های جهانی، خاطرنشان کرد: آذرپیرا کشتی‌گیر خوبی است اما یکسری از کشتی گیران وزن کم کن نیستند. خود من هم همین مشکل را داشتم و هر وقت در رده نوجوانان و جوانان وزن کم می‌کردم و سر وزن می‌رسیدم دیگر بدنم برنمی‌گشت و توانمندی لازم را نداشتم. آذرپیرا هم همینطور است و این وزن کم کردن‌ها باعث شد او نتواند کشتی‌های خودش را بگیرد و مقابل کشتی‌گیر آمریکایی که چند وقت پیش او را در تورنمنتی که با ۲ کیلو ارفاق وزن بود برده بود در این رقابت‌ها شکست بخورد. به اعتقاد من آوردن آذرپیرا به وزن ۹۲ کیلوگرم تصمیم درستی نبود.

* گلیج مشکل ثانیه‌های پایانی را باید حل کند

سرمربی تیم ملی کشتی کامبوج، درباره عملکرد مجتبی گلیج در وزن ۹۷ کیلوگرم، گفت: مجتبی جزو کشتی‌گیران خوب و زحمتکش ماست. من به خودش هم گفته‌ام او مشکلی که دارد این است که نمی‌دانم چرا در ثانیه‌های آخر کشتی از دستش در می‌رود. نمی‌دانم این موضوع بخاطر استرس برای پوئن ندادن است یا بحث دیگری است که باعث می‌شود او تمرکزش را از دست بدهد. به عقب هم برگردیم می‌بینیم که او مقابل اسنایدر یا حتی در کشتی های داخلی همیشه مبارزه را خوب جلو برده اما در ۲۰ ثانیه آخر از ریل خود خارج می‌شود و کشتی را از دست می‌دهد. این ضعف مشخصی است که او دارد و البته به نظر من قابل حل است. کشتی‌گیری که این توانمندی را دارد که تا ۵ دقیقه و ۴۰ ثانیه حریفانش را تحت فشار بگذارد قطعا می‌تواند در ۲۰ ثانیه پایانی هم این روند را ادامه بدهد. قطعا مشکل او بدنی نمی‌تواند باشد. او کشتی‌گیر خوبی است و به اعتقاد من این مشکل منشاء ذهنی دارد و باید روی آن کار شود.

* زارع خیلی باهوش و پخته کشتی می‌گیرد

دارنده مدال‌های طلا و نقره المپیک و نقره جهان در سنگین وزن کشتی آزاد ایران، در پایان ارزیابی خود از عملکرد ملی‌پوشان ایران در رقابت‌های قهرمانی جهان به تنها طلایی کشتی آزاد ایران در رقابت‌های جهانی اشاره کرد، و گفت: امیرحسین زارع خیلی پخته، باهوش و با برنامه و خیلی دقیق کشتی گرفت و جزو بهترین‌های ما بود که نتیجه اش را هم که مدال طلا بود گرفت. او هر سال پختگی‌اش بیشتر می شود و کشتی گیری است که شکست دادنش برای رقبا کار آسانی نخواهد بود. زارع خیلی خوب کشتی را می‌بندد و اجازه ورود دست ها را به رقبا نمی‌دهد. این‌ها فاکتورهای خوبی است و امیدوارم او در المپیک پاریس به مدال طلای سنگین وزن برسد.

* باید مربیان باتجربه به کادر فنی تیم ملی اضافه شوند

قاسمی در ادامه درباره ارزیابی خود از عملکرد کادر فنی تیم ملی و لزوم تقویت این کادر برای حضور در المپیک، گفت: هر فردی که به عنوان سرمربی انتخاب می‌شود این اختیار را دارد که مربیانش را خودش انتخاب کند اما به نظر من تا المپیک باید افراد باتجربه به این کادر اضافه شوند و مربیان با تجربه ای بیایند که بتوانند از نظر برطرف کردن اشکالات فنی و بحث مدیریت ذهنی به کشتی‌گیران ما کمک کنند. بچه‌های ما این توانمندی را دارند که به مدال المپیک برسند و به اعتقاد من حضور مربیان با تجربه تر باعث کسب نتایج بهتری در المپیک خواهد شد.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا به حضوردر کادر فنی تیم ملی پس از دریافت پیشنهاداتی که داشته فکر می‌کند یا خیر، گفت: من فعلا در حال همکاری با اتحادیه جهانی کشتی به عنوان مدرس هستم و مسیر دیگری را دنبال می‌کنم. باید ببینیم در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد.

انتهای پیام

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.