کن ۲۰۲۴ با فیلم فرانسوی شروع می‌شود/ «پرده دوم» یک آبزورد محض

جشنواره فیلم کن با فیلم «پرده دوم» کوئنتین دی‌پیو با بازی لئا سیدو و ونسان لِندون افتتاح می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان ، هفتاد و هفتمین دوره جشنواره فیلم کن با فیلم «پرده دوم» ساخته کوئنتین دی‌پیو کار خود را شروع می‌کند. این فیلم یک کمدی سورآل فرانسوی با بازیگران مطرحی چون لئا سیدو، ونسان لِندون (که سال ۲۰۲۲ رییس هیات داوران بود)، لویی گارل و رافایل کینار است.

این فیلم ۱۴ می (۲۵ اردیبهشت) در بخش خارج از مسابقه پخش و هم‌زمان در سینماهای فرانسه اکران می‌شود.

«پرده دوم» که فیلمی سرشار از طنز پوچ‌گرایانه است، درباره بازیگرانی است که در یک فیلم محکوم به فنا بازی می‌کنند.

به گزارش ورایتی، دی‌پیو کارگردان فیلم از محبوب‌ترین و پرکارترین فیلمسازان فرانسوی است که سال ۲۰۲۳ دو فیلم روی پرده داشت: «داآآآالی» که خارج از بخش رقابتی ونیز نمایش داده شد و «یانیک» که در گیشه‌های فرانسه و سراسر جهان خوب فروخت.

جشنواره کن از کوئنتین دی‌پیو به عنوان فیلمسازی یاد کرد که آزادی را در لحن، فرم و موضوع پی می‌گیرد و با مجموعه‌ای از آثار گسترده (۱۳ فیلم بلند در ۱۷ سال) شناخته می‌شود. در ادامه گفته شد: وی ابزورد را به‌عنوان یک ژانر به خودی خود تثبیت کرد و همه ژانرهای دیگر را به لرزه درآورد. «پرده دوم» هم نمونه‌ای کامل از این ژانر است.

اولین نمایش «پرده دوم» در شب افتتاحیه کن، به معنی نخستین حضور این فیلمساز در بخش خارج از مسابقه است و وی پیش از این با «سیگار موجب سرفه می‌شود» در بخش نمایش‌های نیمه‌شب حضور داشت. از معروف‌ترین آثار او می‌توان به «لاستیک» یک کمدی ترسناک در صحرای کالیفرنیا اشاره کرد. «اشتباه» هم اولین نمایش خود را در ساندنس تجربه کرد و «پوست گوزن» در بخش ۲ هفته کارگردانان جشنواره کن با تحسین روبه‌رو شد.

جشنواره فیلم کن همچنین فاش کرد که فرش قرمز پر زرق و برق شب افتتاحیه «پرده دوم» با حضور انبوهی از بازیگران مشهور فرانسوی که پیش از این در فیلم‌های دی‌پیو بازی کرده‌اند برگزار می‌شود و آلن شابات، بنویی پوئلوورد، ژان دوژاردن، آدل اگزارچوپولوس، لئا دراکر، بنوا ماگیمل، آنائیس دموستیر، ونسان لاکوست، ژیل للوچ، ادوارد بائر و پیو مارمایی از جمله این چهره‌ها خواهند بود.

امسال گرتا گرویگ ریاست هیات داوران جشنواره کن را که از ۱۴ تا ۲۵ می (۲۵ اردیبهشت تا ۵ خرداد) برگزار می‌شود، بر عهده خواهد داشت. ترکیب فیلم‌های حاضر در این دوره توسط تیری فرمو، رییس جشنواره ۱۱ آوریل ( پنج شنبه آینده ۲۳ فروردین) اعلام خواهد شد.

تاکنون تنها تاییدشده که «فیوریوسا» جورج میلر در جشنواره نمایش داده می‌شود. حدس زده می‌شود «انواع مهربانی» یورگوس لانتیموس، «امیلیا پرز» ملودرام موزیکال ژاک اودیار با بازی زویی سالدانا و سلنا گومز، «کفن‌ها» دیوید کراننبرگ با بازی ونسان کسل و دایان کروگر، «جاده مقدس» بابک انوری با بازی رزاموند پایک و متیو ریس، «امانوئل» آدری دیوان با بازی نومی مرلانت و نومی واتس، «قلب‌های تپنده» ژیل للوش با بازی آدل اگزارچوپولوس و فرانسوا سیویل، «پرنده» آندریا آرنولد با بازی بری کیوگن و فرانتس روگوفسکی و احتمالاً «مگالوپولیس» ساخته فرانسیس فورد کاپولا با بازی آدام درایور و فارست ویتاکر از جمله فیلم‌های حاضر در این دوره جشنواره باشند.

12

منبع : مهر

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.