• 2021-05-04 11:18:44
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1155381980
  • خبرنگار : 1789473547

فرصت‌سازی مالدیو از کرونا

مالدیو اولین کشور جهان است که اقدام به بازیابی گردشگری بین‌المللی می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان،کشور کوچک مالدیو، اولین کشور جهان است که برای جذب گردشگران خارجی اقدام به بازیابی گردشگری بین‌المللی می‌کند.
از این‌رو، مالدیو به‌منظور برقراری مجدد سفرهای بین‌المللی و جلوگیری از رکود کامل اقتصادی در این کشور از همان ماه‌های اول 2020 درصدد بازگشایی مرزهای خود برآمد. باوجود اینکه چین کنترل‌های شدیدی اعمال کرد و تمامی مرزهای خود را برای ورود و خروج مسافران بست و تایلند و استرالیا تا پایان سال نیز مرزهای خود را بسته نگه داشتند و کشورهای فرانسه و اسپانیا اقدام به قرنطینه‌سازی مسافران کردند، کشوری کوچک راهی متفاوت اتخاذ کرد و از 15 ژوئیه مرزهای خود را برای تمامی کشورها گشود. همچنین پس از آغاز واکسیناسیون در فوریه 2021 در این کشور، واکسینه شدن مشاغل بخش گردشگری در اولویت قرار گرفتند و تاکنون 90 درصد افراد واکسینه شده مرتبط به بازار گردشگری این جزیره کوچک است. حتی دولت مالدیو قصد واکسینه کردن مسافرانی که به این کشور سفر می‌کنند را دارد زیرا با توقف گردشگری، اقتصاد مالدیو نیز متوقف می‌شود و این کشور تنها راه بقای خود را در برقراری مجدد سفرهای بین‌المللی ارزیابی کرده است که البته باتوجه به مهار نسبی کرونا در این کشور، مالدیو به‌عنوان کشوری امن در جهان معرفی می‌شود.
مالدیو کشوری جزیره‌ای که اقتصاد آن وابسته به بازار گردشگری بین‌المللی است پس از همه‌گیری کرونا و بسته شدن تمامی مرزهای بین‌المللی و تعطیلی نسبی بازار گردشگری با بحران جدی در درآمدهای اقتصادی خود مواجه شد. مقامات این کشور به‌منظور تسریع در بازیابی بازار گردشگری خود سیاست‌های سختگیرانه‌ای را جهت کنترل و مهار ویروس کرونا در مالدیو در پیش گرفتند و توانستند میزان شیوع در این کشور را به صفر برسانند. پس از تثبیت شرایط، از ژوئن 2020 با باز شدن تدریجی مرزها تبلیغات جهت سفر به این کشور آغاز شد و بسیاری از مراکز گردشگری فعالیت‌های خود را آغاز کردند. به این منظور حدود 350 مرکز توریستی در مالدیو به فعالیت پرداختند و بسیاری از جزایر مالدیو اقدام به پذیرش گردشگران خارجی کرده‌اند. در این بازه حدود 34 هزار اتاق در 189 هتل یا مهمانسرا در بین 125 استراحتگاه آغاز به فعالیت کردند.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد» دولت مالدیو پس از بستن تمامی مرزهای خود روی گردشگران بین‌المللی به مدت 5 ماه از 15 ژوئیه 2020 اقدام به از سرگیری صدور ویزای توریستی کرد که این امر منجر به حضور 60 هزار گردشگر از سراسر دنیا در این کشور شد. دولت مالدیو به‌‌منظور جذب گردشگران بسیاری از محدودیت‌ها را برداشته یا بسیار کاهش داده است. مالدیو از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان جهانی گردشگری به‌دلیل میزان مرگ و میر پایین ناشی از کرونا و محدود بودن ابتلا به کووید-19 به‌عنوان کشوری امن برای مسافرت معرفی شده است. از این رو دولت مالدیو شرایط ورود برای تمامی گردشگران از سراسر جهان را مشروط به ارائه تست منفی کرونا فراهم کرده است اما با این حال استفاده از کشتی‌های دریایی ممنوع است. باتوجه به اینکه مراکز تفریحی و اقامتگاه‌های مالدیو در محیطی آرام و به دور از جمعیت ساخته شده به‌عنوان یک مقصد امن و عادی برای گذراندن تعطیلات درنظر گرفته شده است.
پس از اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا در جهان، از دهم سپتامبر 2020 تمامی گردشگران به مقصد مالدیو موظف به انجام آزمایش کووید-19 حداکثر تا 96 ساعت پیش از سفر خود شده‌اند و ظرف 24 ساعت پیش از پرواز باید نتیجه فرم اظهارنامه سلامتی خود را به‌صورت آنلاین ارسال کنند و در بدو ورود به فرودگاه نیز تمامی مسافران تحت مراقبت‌های بهداشتی قرار خواهند گرفت. یکی دیگر از اقدامات اجباری برای سفر به مالدیو رزرو محل اقامت و تایید آن است، همچنین از مسافران هنگام ورود خواسته می‌شود که برنامه ردیابی افراد را نصب کنند. گردشگران خارجی تنها اجازه اقامت در یک مکان را دارند که پیش از ورود خود رزرو کرده‌اند و حق تردد در دیگر بخش‌های جزیره را نداشته یا مجاز به تغییر اقامتگاه خود نیستند و همچنین امکان ورود به مناطق سکونت شهروندان مالدیوی را ندارند.
بیشترین حجم مسافران ورودی به مالدیو گردشگران غربی هستند و شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی غربی، مالدیو را یک عنوان یک تفرجگاه لوکس و امن یکی از مقاصد پروازی خود قرار داده‌اند. بیشترین مسافر به مالدیو از روسیه، آمریکا، انگلیس، اسپانیا، آلمان و فرانسه است و امارات، برزیل و هند تنها کشورهای غیراروپایی هستند که به این کشور سفر می‌کنند. پس از اوج‌گیری مجدد کرونا از اکتبر، تعداد مسافران به مالدیو رو به افزایش بوده و عمده دلیل آن نارضایتی گردشگران از کشورهای مبدا از نحوه سیاست‌های اجرایی در مهار و مقابله با کرونا است که این امر منجر به تمدید اقامت و در نتیجه اقامت طولانی‌تر گردشگران در این کشور جزیره‌ای شده است که میانگین اقامت گردشگران به 20 شب رسیده است، این درحالی است که در سال گذشته میانگین اقامت 7 شب بوده است و دولت مالدیو درصدد افزایش مدت زمان بسته‌های سفر خود تا یک ماه است. در اواسط اکتبر بیش از 26هزار گردشگر به این کشور وارد شده‌اند، درحالی‌که در نیمه دوم ژوئیه این تعداد زیر 2 هزار نفر بوده است. باتوجه به ایمن بودن محیط اقامتی و انجام پروتکل‌های بهداشتی مداوم هزینه اقامتگاه‌های مالدیو با افزایش همراه بوده که حتی تا هفته‌ای چندین هزار دلار نیز رسیده است.
سقوط گردشگری بین‌المللی منجر به سقوط اقتصاد مالدیو شده که درآمدهای این کشور را به نصف رسانده و هزاران نفر را از کار بیکار کرده است. گردشگری حدود دو سوم تولید ناخالص داخلی مالدیو را تشکیل می‌دهد و براساس تخمین بانک جهانی حدود 9 درصد کاهش خواهد یافت. به همین منظور دولت این کشور مجبور به دریافت کمک مالی 250 میلیون دلاری از همسایه قدرتمند خود هند شده است. در شرایط نابسامان اقتصادی، حتی امنیت غذایی این کشور در معرض خطر قرار گرفته زیرا بیش از 90 درصد موادغذایی به این کشور وارد می‌شود. با وجود برقراری مجدد سفرها به مالدیو بسیاری از دولت‌ها به شهروندان خود اجازه خروج از کشور جهت سفرهای تفریحی نمی‌دهند. از این رو مالدیو همچنان با مشکلات ورود گردشگران همراه است و باوجود پذیرفتن بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی جهت سفر به این کشور، میزان تقاضا برای سفر به این کشور به‌دلیل محدودیت‌هایی از جمله قرنطینه اجباری هنگام بازگشت و همچنین رکود اقتصادی در بازارهای اصلی مبدا به‌ویژه اروپا همچنان کم است. از این رو مقامات مالدیو درصدد گفت‌وگو با دیگر کشورها جهت لغو قرنطینه هنگام بازگشت برآمدند تا از این طریق شرایط سفر آسان را برای شهروندان کشور مبدا فراهم کنند و اقدام به ایجاد یک خط سبز کامل همراه با استانداردهای سفر بالا با سنگاپور کرده است.
انتظار می‌رود در سال 2021 گردشگری در این کشور شرایط رونق بیشتری را طی کند و تا حدودی به جبران خسارت‌ها بپردازند. اما با این وجود برخی از بخش‌های گردشگری خود را برای سال‌های سخت آینده آماده کرده‌اند، زیرا بسیاری از تفرجگاه‌ها کارکنان خود را اخراج کرده‌اند یا حقوق کمتری به آنها می‌دهند و با بازگشایی، شرایط بهتری برای آنها ایجاد نشده است زیرا برخی از تفرجگاه‌ها تعطیل و برخی با کمبود نیرو مواجه هستند که باتوجه به رکود درآمدی امکان افزایش پرسنل درحال‌حاضر وجود ندارد.

انتهای پیام/

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«اقتصاد جوان» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}