• 2021-05-04 12:13:52
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1963482794
  • خبرنگار : 1522621418

جلیلی:

در بحث مرغ باید خودکفا بشویم تا تحریم بی‌اثر شود

جلیلی با بیان اینکه باید مشکلات پیش‌بینی و پیشگیری بشوند، خاطرنشان کرد: موضوعاتی که بعدا می‌تواند حل بشود، پیشاپیش هم می‌توانست حل بشود و یا حتی از آنها جلوگیری نمود. در همین مثال مرغ، شما می‌توانید بگویید من می‌روم مذاکره می‌کنم تا خرید نهاده‌های دامی آسان بشود، یک مدل هم می‌توانید بگویید من برنامه‌ریزی می‌کنم تا برای چند سال آینده در این محصولات خودکفا بشویم تا تحریم آن بی‌اثر شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان و به نقل از انتخاب، سعید جلیلی در گفتگویی رسانه‌ای، با بیان اینکه مبنای انتخاب دولت فعلی در انتخابات 92 و 96 این بود که مدعی بودند می‌توانند با تحریم‌ها مقابله کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر 802 تحریم پیش از برجام به بیش از 1500 تحریم تبدیل شده است؛ یعنی روند هشت ساله دولت نه تنها از تحریم‌ها نکاست، بلکه آن ها را دو برابر کرد.

وی با بیان اینکه، مردم به نتیجه اهمیت میدهند و نه تحلیل‌های مختلف، تصریح کرد: امروز نتیجه این است که تحریم‌ها بیشتر شده است.

دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان با یادآوری سخنان خود در نشست کمیسیون ویژه برجام در مجلس دهم، گفت: همان زمان در کمیسیون ویژه برجام در مجلس نیز بیان کردیم که بسیاری از تحریم‌ها باقی می‌ماند؛ امروز مردم قضاوت می‌کنند که تحریم‌ها رفع «شد» یا «نشد»؟

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشورمان افزود: تمام توان دولت در این هشت سال این بود که همان مسیری را که برای رفع تحریم پیشنهاد کرده است، به جد دنبال کند؛ ما آن زمان می‌گفتیم این مسیر نه تنها جواب نمی‌دهد بلکه مسیر اشتباهی است. این مسیر دشمن را جری می‌کند و در نهایت علیرغم انجام تعهدات، تحریم‌ها برداشته نشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این نکته که باید اهرم تحریم از دست دشمن خارج شود، اظهار داشت: اگر امروز دشمن ما تحریم را به صورت یک اهرم در دست گرفته و علیه ما به کار می‌برد، باید این مسئله مطرح شود که چگونه می‌توانیم این اهرم را از دست او خارج کنیم؟

جلیلی افزود: دشمن در این مسیر احساس کرد اگر تحریم یک اهرم کارساز است که طرف مقابل حاضر است در برابر امتیاز بدهد و از حقوقش منصرف شود، پس می‌تواند از آن بیشترین استفاده را ببرد.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با طرح این نکته که نمی‌توان کشور را معطل تصمیمات طرف مقابل گذاشت، تاکید کرد: در شرایطی که دشمن به طمع می‌افتد، تحریم را اهرم مناسبی برای اعمال فشار می‌داند و ادعا می‌کند هروقت که بخواهد زیاده‌خواهی کند از آن استفاده می‌نماید، آیا می‌توان فضای اقتصادی کشور را معطل چنین مسیری کرد؟

وی دراین‌باره اضافه کرد: مردم و فعالان اقتصادی انتظار دارند شرایطی مهیا باشد که تنها به اداره کشور اکتفا نشود، بلکه کشور رشد داشته، پیشرفت کند و ارتقاء نیز بیابد. بنابراین، این شرایط نیازمند یک محیط با ثبات در عرصه اقتصادی است که نمی‌تواند معطل فلان گفتگو یا نظر فلان فرد خارجی بماند.

جلیلی در ادامه با رد گزاره‌ی «مذاکره‌ برای رفع تحریم خطاست»، خاطرنشان کرد: من مخالف مذاکره برای رفع تحریم نیستم اما نوع مذاکره به خودی خود بسیار مهم است؛ تاکید من این است که نباید معطل مذاکره ماند.

وی در این‌باره تصریح کرد: مشخصا می‌گوییم که مذاکره اگرچه لازم است اما کافی نیست؛ برای بی اثر کردن تحریم، باید راه‌های اساسی و محکم دنبال شوند که مذاکره می‌تواند یکی از ابزارهای این برنامه جامع باشد.

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به نتیجه نگرفتن دولت از تمرکز 8 ساله بر سر مذاکره، گفت: مهم‌ترین کارویژه‌ی دولت، ایجاد یک بستر ثبات اقتصادی است؛ شما نمی‌توانید اقتصاد کشور را معطل اموری کنید که نه تنها قابل اتکاء نیستند بلکه تابع اراده دیگران نیز بوده و نتیجه آن صرفا دست شما نیست.

جلیلی با بیان اینکه مقابله با تحریم نیازمند یک مجموعه کار بوده و تک‌بعدی نیست، افزود: اینطور نیست که اراده دشمن همیشه پیروز بوده و هروقت خواست بتواند از اهرم تحریم استفاده کند؛ همان دشمنی که اولین تحریم‌ها را در صنایع دفاعی ایجاد کرد، امروز با پیشرفته‌ترین صنایع دفاعی و نظامی در ایران مواجه است.

وی در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های فناورانه به ویژه در زمینه صنعت هسته‌ای، گفت: پیشرفت صنایع ما در زمینه دفاعی و هسته‌ای و .. به خوبی نشان می‌دهد که می‌توان تحریم‌ها را بی‌اثر کرد.

جلیلی با طرح این پرسش که وقتی می‌توانیم تحریم موشکی را بی اثر کنیم، آیا نمی‌توان مشکلات مرغ و .. را بی اثر کرد، عنوان داشت: امروز مردم نیز به خوبی اذعان دارند که روند 8 ساله این دولت در قبال تحریم‌ها، جواب نداده است. اگر نگاه به تحریم جامع و درست نباشد، علاوه بر عوارض اقتصادی، این تحریم‌ها می‌تواند عوارض سیاسی و امنیتی نیز داشته باشد.

وی تشریح کرد: اعمال سیاست‌ فشار حداکثری پس از اعمال تحریم‌ها محصول شرایطی بود که عده‌ای فکر میکردند می‌توانند با مذاکره تحریم را برطرف کنند.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشورمان با بیان اینکه اگر دشمن احساس کند که تحریم برای شما ترسناک کرد، جری خواهد شد، تاکید کرد: نباید فرصت استفاده از تحریم، مجددا برای دشمن معتبر شود؛ شما باید نشان بدهید که ملت شما می‌تواند این تحریم‌ها را بی اثر کند.

جلیلی در این‌باره افزود: نباید علامتی بدهیم که طرف مقابل هنوز هیچ اقدامی نکرده، احساس کند می‌تواند با واسطه و غیر مستقیم مجددا با شما شروع به گفتگو و چانه‌زنی کند. آنها فهمیده بودند که ترامپ از فشار حداکثری نتیجه نگرفت و بعد با جسارت تمام در گفتگو‌های اخیر مطرح می‌کنند که تحریم‌ها سه دسته‌اند و یک دسته آنها هرگز رفع نخواهد شد!

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی تاکید کرد: باید در عمل اقداماتی انجام بدهیم که دشمن احساس کند تحریم‌ها دیگر جواب نمی‌دهد. باید دوباره در عرصه میدان و به شکل واقعی و به دور از شعار، نشان بدهیم که می‌توان تحریم‌ها را بی اثر کرد.

وی با کنایه به برخی که به صورت افراطی و اغراق‌آمیز، آب خوردن مردم را هم به تحریم‌ها ربط میدادند، اظهار داشت: بسیاری از مشکلات به اذعان فعالان اقتصادی و مردم، ربطی به تحریم ندارد و واقع امر نیز همین‌طور است.

جلیلی افزود: آن موضوعاتی را که متاثر به تحریم نیست، باید با قوت مدیریت و پیگیری نمود و همچنین باید مشخص کرد که چه میزان و تا چه حد از مسائل اقتصادی مرتبط با تحریم‌هاست.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشورمان با بیان اینکه یکی دیگر از راه‌های مقابله با تحریم‌ها نظیر مذاکره، دور زدن آنهاست، خاطرنشان کرد: «دور زدن تحریم» همچون «مذاکره»، مسیر دیگری برای مقابله با تحریم‌هاست که ممکن است در آن راه درست یا غلط طی شود و باید جلوی خطای آن را گرفت اما علاوه بر این دو راه، مسیر دیگری نیز وجود دارد.

وی، بی‌اثر کردن تحریم‌ها را راه سوم مقابله با تحریم برشمرد و اذعان داشت: «بی‌اثر کردن تحریم»، راه سوم مقابله با تحریم‌هاست که پایدار، جدی و قابل اتکاست. برای بی‌اثر کردن تحریم، علاوه بر وجود نگاه سیاسی و امنیتی، باید یک نگاه اقتصادی متفاوت داشت.

جلیلی با یادآوری مسئله تهدید به تحریم بنزین از سوی آمریکایی ها، تصریح کرد: وقتی کشور قرار بود با تحریم بنزین مواجه شود، ما می‌توانستیم هریک از راه‌های مذکور را طی کنیم؛ هم می‌توانستیم مذاکره کنیم، امتیاز بدهیم تا این تحریم اعمال نشود و هم میتوانستیم از مسیر های مختلف با دور زدن تحریم بنزین، مایحتاج کشور را تهیه کنیم.

وی افزود: اما راه پایدار و قابل اتکایی که پیگیری شد، تکیه بر توان موجود داخلی بود؛ نفت و گاز مزیت نسبی ماست و ما توانستیم با تولید بنزین نه تنها تحریم آن را بی‌اثر کرده و اهرم را از دست دشمن بگیریم، بلکه امروز به صادر کننده آن نیز تبدیل شدیم.

جلیلی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تحریم نفتی در سال 91، چگونه مدیریت شد، گفت: تحریم یک شوک به اقتصاد کشور وارد کرد. دو میلیون فروش نفت ما به 700 هزار بشکه رسید اما با تدابیری توانستیم در شش ماهه نخست سال 92، متوسط فروش نفت و فرآورده‌ها به یک و میلیون بشکه در روز برسانیم.

دبیرسابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه مجموعه اقدامات آن زمان بیشتر مبتنی بر راه‌حل دوم یا همان دور زدن تحریم‌ها بود، خاطرنشان کرد: همزمان با پیگیری مسیر دور زدن تحریم‌ها، ما مدعی بودیم که باید به یک راه‌حل پایدار برسیم. پیگیری تشکیل پورتال ارزی در دبیرخانه شورایعالی اولین اقدام در این زمینه بود.

جلیلی افزود: اجرای پورتال ارزی پنج فاز داشت که در همان سال اول، سه فاز آن تکمیل شد؛ وقتی که دولت آقای روحانی در سال 92 بر سر کار آمد، متاسفانه کار بر روی این پورتال و .. کمرنگ شد و تا سال 97 که بحث بحران ارزی مجددا پیش آمد، آن را کنار گذاشته بودند.

عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان، توقف راهکار پورتال ارزی را ناشی از رویکرد اشتباه دولت دهم دانست و اظهار داشت: رویکردی که فکر می‌کرد به زودی می‌تواند با گفتگو کردن همه مسائل کشور را حل کند، متکی بر تحلیل خوشبینانه‌ای که داشت و متاسفانه غلط از آب درآمد، استفاده از پورتال را متوقف کرده بود.

جلیلی با بیان اینکه تمرکز دشمن بر جنگ اقتصادی در یک دهه گذشته، نشانگر برآورد آنها از ضعف دستگاه‌های اقتصادی کشور است، گفت: وقتی دشمن احساس می‌کند که استفاده از فشار در حوزه اقتصادی که ضعف دارید، کارساز است، شما باید متقابلا این ضعف‌ها را برطرف کنید. نمی‌توانید بگویید من میروم مذاکره می‌کنم تا دشمن روی نقاط ضعف من دست نگذارد؛ راه‌حل درست و پایدار این است که شما نقطه ضعف کشور را برطرف کنید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنانش با اشاره به اعمال مجدد تحریم نفتی در دو سه سال اخیر، اظهار داشت: دوستان می‌گفتند که نمی‌شود نفت فروخت و ما می‌گفتیم می‌شود تا دو میلیون بشکه هم فروخت. همان موقع راهکارهای این ادعایمان را برای آنها ارسال کردیم؛ من چند صفحه برای آقای رئیس جمهور نامه نوشتم و گفتم با این روش‌ها می‌توانید اقدام به فروش نفت کنید.

جلیلی تصریح کرد: همان دوستانیکه آن زمان می‌گفتند این حرف‌ها شعار است، سال گذشته در بودجه خود مبنا را فروش دو میلیون و سیصد هزار بشکه قرار دادند! پس معلوم شد می‌شود این اقدام را انجام داد. مهم این است که شما در تصمیم دچار خطا نشوید تا دشمن را جری کنید.

جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونه بی‌اثر کردن تحریم نفتی، شرح داد: شما می‌توانید به جای آنکه نفت را بشکه‌ای پنجاه دلار بفروشید، آن را تبدیل به فرآورده کنید تا ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند و چندین برابر ارزآوری داشته و به تبع آن بتوانید ده‌ها شغل ایجاد کنید.

وی افزود: در سه سال گذشته که گفته می‌شود بدترین فشارها و فشار حداکثری بر کشور اعمال شد، خود دوستان دولت اذعان دارند که ما در فروش فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی هیچ مشکلی نداشتیم و توانستیم هرچقدر که می‌‌توانیم، صادر کنیم.

جلیلی با اشاره به مصوبه مهم مجلس دهم مبنی بر قانونی شدن توسعه پتروپالایشگاه‌ها در کشور با پیگیری کمیسیون انرژی وقت، تصریح کرد: با مزیت نسبی کشور در نفت و گاز، به جای خام فروشی می‌توان محصولات پتروشیمی را فروخت که باعث رونق اقتصادی، ایجاد شغل می‌شود. همچنین با مشارکت‌دادن واقعی مردم در سرمایه‌گذاری در این حوزه، حتی سرمایه‌های خرد می‌توانند در این زمینه شریک شده تا مردم دچار معضلاتی در بورس و .. با آن مواجه بودند، نشوند.

مذاکره‌کننده سابق کش

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«اقتصاد جوان» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}