• 2021-05-12 14:15:35
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1385977924
  • خبرنگار : 1789473547

حذف سه شهر از مسکن ملی استان تهران

معاون اداره کل راه و شهرسازی استان تهران : به دلیل تقاضای پایین از پروژه اقدام ملی مسکن سه شهر از استان تهران کنار گذاشته شدند.

به‌گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان،به نقل از ایسنا؛ معاون اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه شهرهای آبسرد، کیلان و فیروزکوه به دلیل تقاضای پایین از پروژه اقدام ملی مسکن کنار گذاشته شدند گفت: علت عدم تایید بسیاری از افرادِ دارای فرم «ج» سبز در مرحله اول اشتباه در انتخاب شهر بود؛ زیرا برای ساکنان شهر تهران فقط شهرهای جدید هشتگرد، پردیس، پرند و ایوانکی در نظر گرفته شد، ساکنان حومه تهران هم می‌توانستند شهر نزدیک خود را انتخاب کنند، مثلا کسی از آبسرد نمی‌توانست برای نصیرشهر تقاضا بدهد و باید آبسرد یا دماوند را انتخاب می‌کرد.

یاسر لک اظهار کرد: از ابتدای نام‌نویسی طرح اقدام ملی مسکن، شهرهایی از جمله آبسرد، کیلان یا فیروزکوه در برنامه قرار داشتند که به دلایلی امکان اجرای پروژه مسکن ملی در آنجا فراهم نشد؛ زیرا هنگامی که ثبت نام صورت گرفت بسیاری از افراد شرایط قانون ساماندهی شامل متاهل، سرپرست خانوار، سبز بودن فرم «ج» و بخصوص سابقه پنج سال سکونت را نداشتند. مثلا در نصیرشهر 53 هزار نفر ثبت نام کردند ولی هنگامی که بررسی کردیم فقط 46 نفر واجد شرایط شناخته شدند. اکثرا کسانی که نام نویسی کردند ساکن تهران بودند که طبیعتا رد شدند؛ زیرا فقط کسانی می‌توانند برای نصیرشهر تقاضا بدهند که در شهرهای اطراف آنجا مثل رباط کریم سکونت داشته باشند.
وی تاکید کرد: کسی که ساکن ورامین است نمی‌تواند برای مسکن ملی نصیرشهر ثبت نام کند. اگر اینگونه باشد به احتمال زیاد قصد سرمایه‌گذاری و فروش واحد را دارد که با روح برنامه اقدام ملی در تناقض است. با توجه به این شرایط بسیاری افراد که حتی فرم «ج» سبز داشتند به دلیل اشتباه در انتخاب شهر، کنار گذاشته شدند و به آنها مهلت جابه‌جایی داده شد.
لک درباره علت حذف شهرهایی مثل آبسرد و کیلان از مسکن ملی گفت: در آبسرد 500 واحد اقدام ملی در نظر گرفته شد اما نهایتا 11 نفر واجد شرایط شدند. در کیلان نیز تعداد بسیار اندکی شرایط لازم را داشتند. برای فیروزکوه 1000 واحد تعیین کردیم ولی استقبال چندانی نشد و فقط 10 نفر پای کار بودند. بنابراین معدود متقاضیان سه شهر مذکور را به دماوند فرستادیم؛ زیرا امکان اجرای پروژه برای این تعداد اندک فراهم نبود. با توجه به این مسائل برخی شهرها از برنامه کنار گذاشته شدند.
هم اکنون 4500 واحد توسط اداره کل در حال ساخت است
لک درباره شهرهایی که مسئولیت اجرای مسکن ملی در آنجا با اداره راه و شهرسازی استان تهران است گفت: در شهرهایی شامل اسلامشهر، پاکدشت، رباط کریم، شهریار، قرچک و نصیرشهر، اداره کل راه و شهرسازی مسئولیت اجرای پروژه های اقدام ملی مسکن را بر عهده دارد. تا کنون در اسلامشهر 800 واحد، در پاکدشت 640 واحد، رباط کریم 750 واحد، شهریار 500 واحد، قرچک 400 واحد و نصیرشهر 1200 واحد آغاز شده است.
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران اظهار کرد: در حال حاضر جدود 4500 واحد اقدام ملی مسکن در استان تهران به مرحله ساخت رسیده که از متقاضی واجد شرایط برخوردار است. زمانی که به افراد پیامک ارسال شد که واجد شرایط تشخیص داده شده‌اید و برای شما در بانک مسکن به صورت اتوماتیک حساب باز شده است به آنها فرصت داده شد تا ظرف مدت 15 روز آورده اولیه به مبلغ 40 میلیون تومان را واریز کنند. در این بخش نیز با ریزش مواجه شدیم. از 4500 نفر تقریبا 2000 نفر 40 میلیون تومان اولیه را ریختند. با این حال ما 4500 واحد را وارد مرحله فوندانسیون کرده‌ایم.
به گفته لک، پروژه‌های اقدام ملی مسکن در استان تهران در سه بخش اجرا می‌شود؛ یکی پروژه‌هایی است که اداره کل راه و شهرسازی مستقیما مدیریت می‌کند که عمدتا در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت احداث می‌شود. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ساخت مسکن ملی در شهرهای زیر 100 هزار نفر را بر عهده دارد و بخش سوم توسط شهرهای جدید انجام می‌شود.
وی افزود: طرح اقدام ملی مسکن از دو طریق ثبت نام عمومی و تفاهم‌نامه با تعاونیها، ارگانها و دستگاههای دولتی دنبال می شود. عمده تفاهم‌نامه‌های استان تهران در شهرهای جدید صورت گرفته است.
اجرای 46 هزار واحد ثبت نامی در شهرهای جدید اطراف تهران
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان اینکه در شهرهای جدید نزدیک تهران مجموعا 46 هزار واحد اقدام ملی مسکن احداث می‌شود گفت: برای شهر جدید پردیس 3000 واحد مسکن ملی به صورت ثبت نامی در نظر گرفته شده است. حدود 20 هزار واحد در پرند خواهد بود. 15 هزار واحد ظرفیت شهر جدید ایوانکی است و8000 واحد هم در هشتگرد برای متقاضیان ساکن در شهر تهران در نظر گرفته شده که همگی به صورت ثبت نام عمومی است.
لک تصریح کرد: پس از فراخوان و نام نویسی از متقاضیان، به تدریج با ریزشهایی مواجه شدیم. به طور مثال در ایوانکی از 15 هزار واحد حدود 2000 نفر واجد شرایط بودند اما در هشتگرد ظرفیت 8000 واحد پر شد یا در پردیس در 35 دقیقه اول 3000 نفر نام‌نویسی کردند و ظرفیت تکمیل شد.
وی با بیان اینکه در قالب سهمیه‌ای که برای شهر تهران در نظر گرفته شده در شهرهای پردیس، پرند، هشتگرد و ایوانکی صرفا ساکنان شهر تهران می‌توانند نام‌نویسی کنند گفت: بنابراین برای ساکنان شهرهایی مثل کرج که نزدیک هشتگرد است یا سمنان که نزدیک ایوانکی است سهمیه مجزا در شهرهای هشتگرد و ایوانکی تعیین شد.
همه متقاضیان دماوند واریز وجه داشتند
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به پروژه‌های تحت مسئولیت بنیاد مسکن نیز گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان تهران در دو شهر دماوند به میزان 1200 واحد و صفادشت به تعداد 300 واحد کار را شروع کرده است که در دماوند، تقریبا همه متقاضیان مبلغ 40 میلیون تومان را واریز کرده اند اما در صفادشت از 300 واحد فقط 64 نفر پول ریخته اند. بعضی مواقع به ما انتقاد می‌شود که چرا با توجه به نبود متقاضی موثر300 واحد را تعریف کردید ولی خدا بزرگ است و ما با توجه به سوابق گذشته در اجرای پروژه هایی مثل تهرانسر این پیش فرض را داریم که همه واحدهای اقدام ملی، زمانی که به اتمام برسد دارای متقاضی خواهد شد. اگر هم استقبال عمومی نشد به دستگاههای دولتی اعلام می کنیم افراد واجد شرایط خود را به پروژه ها معرفی کنند. ممکن است ظرف دو هفته آینده این اتفاق بیفتد.
لک، مشکل اصلی پروژه های اقدام ملی مسکن را عدم واریز آورده از سوی برخی متقاضیان دانست و افزود: حتی بعضی افراد 40 میلیون تومان اولیه را واریز می‌کنند و در مراحل بعدی متوقف می‌شوند. اما با توجه به تجربه خود پروژه را شروع کرده‌ایم و جلو می‌رویم.
انتهای پیام/

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«اقتصاد جوان» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}