• 2022-01-25 13:35:22
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 677645928
  • خبرنگار : 1046897926

مخاطب نمایش زندگی تجملاتی چه کسانی هستند ؟

از پستونک طلا تا کله پاچه طلاکوب

چند سال پیش بود که سرو بستنی روکش طلا در یکی از رستوران های تهران خبرساز شد. گفته می شد که ۲ گرم و ۳۰ سوت طلای خوراکی در این بستنی استفاده می شود که البته این طلای خوراکی فقط در کشور آلمان تولید و به کشور وارد می شود.

به گزارش اقتصادجوان  به نقل از ایران:اگر بخواهید خودتان را از بقیه متمایز کنید و به دیگران بفهمانید از همه شیک تر و پولدارتر و به قول این روزها لاکچری تر هستید، چه کار می کنید؟ ممکن است تا به حال به چنین چیزی فکر نکرده باشید و اصلا به ذهنتان هم خطور نکرده باشد که بخواهید خودتان را به اصطلاح سرتر از بقیه نشان دهید اما خب آدم هایی هستند که این مشغله ذهنی را دارند. آنها لزوما آنقدر که دوست دارند نشان دهند، پولدار نیستند اما پول خرج کردن برای نمایش زندگی تجملاتی خودشان را در اولویت قرار می دهند و در این راه تا آنجا که می توانند پیش می روند. برگردیم به همان سوال اول؛ فکر کنید و خودتان را بگذارید جای کسی که می خواهد نشان دهد در لوکس بودن سرآمد است. یک راهنمایی؛ برای این کار باید سراغ متاع ارزشمندی بروید، چیزی که قیمتش معلوم باشد و شما با نشان دادن اینکه در تمام امورتان از آن استفاده می کنید، مطمئن باشید که به اندازه کافی پولدار و توی چشم به نظر می رسید. طلا، زر یا فلز برتر. شکل پذیرترین فلز. پالوده باکیفیت، بی بو، بی مزه و پایدار در برابر خوردگی و البته فلزی مناسب برای به رخ کشیدن زندگی تجملاتی شما.
چند سال پیش بود که سرو بستنی روکش طلا در یکی از رستوران های تهران خبرساز شد. گفته می شد که ۲ گرم و ۳۰ سوت طلای خوراکی در این بستنی استفاده می شود که البته این طلای خوراکی فقط در کشور آلمان تولید و به کشور وارد می شود. این بستنی که در ساخت آن از ورقه طلا استفاده می شد، ۱۰ سال پیش یعنی سال ۱۳۹۰، ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشت و از آنجا که ساخت آن یک روز زمان می برد، مشتری باید از یک روز قبل بستنی را سفارش می داد.
قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سال ۱۳۹۰ و زمان سرو این بستنی ۵۵ هزار و ۶۸۰ تومان بود. به عبارتی اگر بخواهیم قیمت ۲ گرم و ۳۰ سوت طلای بستنی را بدون احتساب وارداتی بودن آن محاسبه کنیم، می شود چیزی حدود ۱۳۰ هزار تومان و خب دستمزد ساخت و هزینه رستوران و باقی قضایا در نهایت قیمت تمام شده ۴۰۰ هزار تومانی را رقم می زد.
همین حالا هم با طلای گرمی یک میلیون و ۱۷۷ هزار تومانی، بستنی ۴۰۰ هزار تومانی گران است چه برسد به ۱۰ سال پیش. با این احوال همان موقع هم با اینکه گفته می شد این بستنی برای میهمانان ویژه سرو می شود، برخی برای اینکه ثابت کنند از این غافله عقب نمی مانند بستنی روکش طلای لاکچری را سفارش می دادند و خب برای نشان دادن این موفقیت، عکس ها و فیلم ها بود که از این واقعه برمی داشتند و تا می توانستند برای دوستان و آشنایان نمایش می دادند تا نشان دهند چقدر شیک و پولدار هستند.
سال ها بعد از سرو بستنی روکش طلا، نوبت به همبرگر طلایی هم رسید که می گفتند پاتوق بچه پولدارهای تهران شده است. خبر فروش همبرگر طلانشان که ۲۵۰هزار تومان قیمت داشت، در شبکه های اجتماعی منتشر شد و واکنش هایی را بین کاربران به وجود آورد.
این همبرگر لاکچری که حاوی خاویار هم بود، مثل بستنی طلایی باید از یک روز قبل سفارش داده می شد.
البته این را هم بگوییم که برای همین همبرگر ۲۵۰ هزار تومانی صف می کشیدند و آدمی که توی صف همبرگر طلانشان بایستد لابد خیلی جذاب و لوکس به نظر می رسد و به واسطه ایستادن در این صف می تواند فاصله خودش را با آدم های معمولی که مثل او نیستند، حفظ کند.

وقتی همبرگر طلایی دست مشتری داده شود، چرا استیک طلایی سرو نشود؟! این ایده را یک رستوران در شمال تهران اجرا کرد تا این بار با سرو استیک گوشت با روکش طلا مشتریان ویژه خود را از خیل مردمی که شاید به زور ماهی دوبار گوشت بخورند، جدا کند. انتشار فیلم سرو استیک طلا هم باعث ایجاد واکنش های زیادی از سوی کاربران شبکه های اجتماعی شد، چرا که استیک همینجوری هم غذایی است که هرکسی توان پرداخت هزینه تناول آن را ندارد چه برسد به اینکه دیگر با یک ورقه طلا هم پوشانده شود. این یعنی ایجاد یک طبقه مجزا در همان طبقه مرفه که مرفه تر است.

اما دامنه نمایش طلابازها به خوراکی ختم نشد. پستونک طلا هم از دسته همان کالاهایی بود که نشان می داد شما از بدو تولد کودکتان او را از بقیه کودکان جدا می کنید آن هم به واسطه پستونک طلا که خانواده هر نوزادی توان آن را ندارد که چنین پستونکی در دهان بچه اش بگذارد. البته که بخش پلاستیکی پستونک مثل همان پستونک های معمولی بود اما بقیه اجزا از طلای ۱۸ یا ۲۴عیار ساخته می شود و برای آویزان کردن پستونک به گردن بچه، زنجیر و سنجاق قفلی طلا هم بود. همین طور سرشیشه طلا که آن هم نشان می داد بچه شما از آن بچه هایی نیست که توی هر شیشه ای شیر بخورد. با آنکه تب بستنی و استیک طلا بعد از مدتی فروکش کرد، اما پستونک طلا همچنان محبوب ماند و طرفدارانش را از دست نداد. یک پستونک طلا این روزها حداقل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و البته مبالغ بالاتر هم هست و باز هم صدالبته که بستگی به قیمت روز طلا هم دارد.عجیب ترین چیزی که این روزها در شبکه های اجتماعی دیده می شود، سرو کله پاچه طلاکوب است. بله درست شنیدید، کله پاچه طلاکوب با پیاز طلاکوب کنارش. البته کله پاچه طلاکوب قیمت آنچنان بالایی ندارد ولی اینکه کله گوسفند را با ورقه طلا یا شبه طلا بپوشانند دیگر از آن کارهاست. پست اینستاگرامی کله پاچه طلاکوب هم پر از انتقاد کاربران است. یکی می گوید کله پاچه خوردن که دیگر این حرف ها را ندارد و دیگری ابراز تاسف می کند که لاکچری بازی دیگر به کله پاچه هم رسیده است. به هرحال اسم طلا که می آید خیلی ها گوش هایشان تیز می شود، خصوصا عاشقان طلا یا بهتر است بگوییم چیزهای طلایی حالا هرچه می خواهد باشد.
آنها می خواهند نشان دهند متفاوت هستند اما این نمایش کدام قشر از جامعه را هدف قرار می دهد؟ کسانی که برای خاطر چشم و همچشمی هم که شده سعی می کنند خودشان را به این گروه نزدیک کنند و از قافله عقب نمانند یا قشری که حتی در تهیه خورد و خوراک معمول زندگی هم دچار مشکل است؟بیایید یک مرور ساده روی برخی اقلام ضروری بکنیم. سردست گوسفندی ۱۰۴ هزار تومان، سرسینه گوساله ۱۲۰ هزار تومان، مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان، برنج طارم ۴۷ هزار تومان، برنج نیم دانه۲۳ هزار تومان، لوبیا چیتی ۳۶ هزار تومان، لپه ۳۹ هزار تومان، سویا ۲۴ هزار تومان. اینها البته قیمت های روز تهیه این گزارش و قیمت های تره باری هستند و شما هم می دانید قیمت های مغازه از این بالاتر است.
این قیمت ها را داشته باشید و این را که قاسمعلی حسنی، دبیر اتحادیه بنکداران موادغذایی چندی پیش اعلام کرد که تقاضا برای خرید موادغذایی در ۵ ماهه اول امسال ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش پیدا کرده است. او، کرونا و برگزار نشدن مراسم عزا و عروسی، گرانی و کاهش قدرت خرید را دلیل این کاهش قدرت خرید عنوان کرد. با این حال در همین شرایطی که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و یک کارگر ممکن است حتی توان این را نداشته باشد که یک ساندویچ ۲۰ هزار تومانی که حداقل قیمت است برای خودش بخرد، انواع خوراک های طلاکوب هر روز از یک جای شهر سر بلند می کنند تا هرچه بیشتر شکاف بین دو قشر را نشان دهد.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«اقتصاد جوان» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}