آیفون ۱۴ در این کشورها گران‌تر است

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان، در حالی که اپل سری آیفون ۱۴ را با همان قیمت آیفون ۱۳ در ایالات متحده و چین عرضه می‌کند، قیمت نسل جدید در برخی بازارهای جهان از جمله بریتانیا، استرالیا، ژاپن و آلمان افزایش چشمگیری داشته است.

افزایش قیمت آیفون ۱۴ نسبت به نسل قبل

در بریتانیا و استرالیا این افزایش قیمت نسبت به آیفون ۱۳ تا حدودی کم است. آیفون ۱۴ استاندارد با قیمت ۸۴۹ پوند در بریتانیا عرضه خواهد شد که ۷۰ پوند (۸۰ دلار) نسبت به مدل قبلی خود بیشتر است. در استرالیا قیمت آیفون ۱۴ استاندارد ۵۰ دلار استرالیا (۳۳ دلار) افزایش پیدا کرده تا با قیمت ۱۳۹۹ دلار استرالیا فروخته شود. قیمت مدل استاندارد در آلمان و ژاپن افزایش بسیار زیادی داشته و به ترتیب ۱۰۰ یورو (۱۰۰ دلار) و ۲۱ هزار ین (۱۴۶ دلار) افزایش یافته است.

در همین حال، قیمت‌ آیفون ۱۴ پرو مکس در بریتانیا به میزان قابل توجهی، ۱۵۰ پوند (۱۷۲ دلار) نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

تحلیلگران برای افزایش قیمت آیفون ۱۴ در این بازارها، به سه عامل اصلی اشاره کرده‌اند: افزایش هزینه قطعات، تورم و تغییر نرخ ارز. ین ژاپن و پوند انگلیس، به‌ویژه اخیرا کاهش بی‌سابقه‌ای را در برابر دلار آمریکا تجربه کرده‌اند. بازارهای ایالات متحده و چین تحت تاثیر این افزایش قیمت قرار نگرفته‌اند، زیرا اپل می‌خواهد تقاضای زیاد گوشی‌های جدید در بزرگترین بازارهای سخت‌افزاری خود را حفظ کند.

دستگاه مهم دیگری که با مشکلات مشابهی مواجه شده، پلی استیشن ۵ است. ماه گذشته سونی از افزایش قیمت کنسول جدید خود در اتحادیه اروپا، بریتانیا، کانادا، استرالیا، مکزیک، ژاپن و چین خبر داد و از تورم و افزایش هزینه قطعات به عنوان دلایل اصلی این امر یاد کرد. مانند اپل، سونی نیز قیمت محصول خود را در ایالات متحده حفظ کرد.

مشخص نیست که رقبای آیفون مانند گلکسی سامسونگ یا گوگل پیکسل چه واکنشی نسبت به افزایش قیمت اپل خواهند داشت. این احتمال وجود دارد که آن‌ها نیز در ادامه قیمت دستگاه‌های خود را افزایش دهند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.