انتصابات “خاص” در کشتی فرنگی/ چرخه انتخابی چه شد؟

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، بر خلاف شعار فدراسیون کشتی مبنی بر انتخاب ملی‌پوشان کشتی ایران بر مبنای چرخه انتخابی، لیست نفرات اعزامی تیم ملی کشتی فرنگی به رقابت‌های قهرمانی جهان، نشان می‌دهد، رویه انتخاب ملی‌پوشان برای اعزام به قهرمانی جهان تغییر چندانی با سال‌های گذشته ندارد و محمد بنا بر اساس صلاحدید خود و نه بر اساس چرخه انتخابی موردنظر فدراسیون کشتی، نفرات اعزامی به قهرمانی جهان را مشخص کرده است.

بر خلاف کشتی آزاد که حتی نفراتی مثل حسن یزدانی، کامران قاسمپور و امیرحسین زارع نیز ملزم به حضور در دیدار انتخابی رو در رو برای رسیدن به دوبنده تیم ملی شدند، در کشتی فرنگی انتخابی تنها در یک وزن برگزار شد و در 9 وزن دیگر ملاک تعیین ملی‌پوشان، گنگ، مبهم و بر اساس نظر کادر فنی و نه چرخه انتخابی تیم ملی بوده است.

چرخه انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی با سر و صدای زیاد فدراسیون کشتی رونمایی شد اما در جدی‌ترین آزمون خود در انتخاب تیم ملی کشتی فرنگی برای مسابقات جهانی، بر خلاف کشتی آزاد، نمره قبولی نگرفت و مشخص نیست چرا مسئولان فدراسیون کشتی نه تنها واکنشی به این موضوع ندارند، بلکه علیرضا دبیر علی‌رغم مطرح شدن انتقادات، بارها از نحوه تعیین ملی‌پوشان کشتی فرنگی دفاع کرده و آن را کاملا منطبق بر چرخه طراحی شده توسط کارشناسان کشتی می‌داند!

هر چند محمد بنا در هر وزن چند کشتی‌گیر را به رویدادهای مختلف اعزام کرد اما در نهایت مشخص بود که او از قبل تصمیم خود را گرفته و خبری از حضور مدعیان هر وزن در یک تورنمنت یا انتخابی رودررو نبود.

نگاهی به روند نتایج بدست آمده در مسابقات مختلف نشان می‌دهد، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در نهایت بدون توجه به نتایج بدست آمده در برخی اوزان، نسبت به انتخاب فرد مد نظر خود برای حضور در مسابقات جهانی اقدام کرده است. هر چند محمد بنا در هر وزن چند کشتی‌گیر را به رویدادهای مختلف اعزام کرد اما در نهایت مشخص بود که او از قبل تصمیم خود را گرفته و خبری از حضور مدعیان هر وزن در یک تورنمنت یا انتخابی رودررو نبود. در واقع سیستم انتخابی محمد بنا برای اعزام به قهرمانی آسیا و بازیهای کشورهای اسلامی بود و نگاهی به نفرات اعزامی به مسابقات جهانی نشان می‌دهد او در نهایت نفرات مدنظرش را راهی رقابتهای جهانی می‌کند.

البته در شایستگی نفرات اعزامی به رقابتهای جهانی شکی نیست اما این شیوه انتصاب، قطعا پشتوانه‌ها را بی‌انگیزه می‌کند و در سالهای آینده با خلاء کشتی‌گیر مواجه خواهیم شد؛ همانند اتفاقی که در المپیک ریو افتاد.

در اینکه انتخاب ملی‌پوشان برای حضور در رویدادهای بین‌المللی باید بر اساس نظر سرمربی تیم ملی باشد، هیچ شکی نیست اما بی‌توجهی به سرمایه‌های کشتی و جوانانی که با رویای رسیدن به دوبنده تیم ملی پا به مسابقات مختلف می‌گذارند، باعث می‌شود کشتی فرنگی ایران در بسیاری از اوزان پشتوانه قابل اتکا نداشته باشد و خیلی ها انگیزه خود را در راه تلاش برای رسیدن به دوبنده تیم ملی از دست بدهند.

در شایستگی نفرات اعزامی به رقابتهای جهانی شکی نیست اما این شیوه انتصاب، قطعا پشتوانه‌ها را بی‌انگیزه می‌کند و در سالهای آینده با خلاء کشتی‌گیر مواجه خواهیم شد؛ همانند اتفاقی که در المپیک ریو افتاد.

در ادامه مروری داریم بر چگونگی انتصاب ملی‌پوشان کشتی فرنگی ایران برای مسابقات جهانی 2022 بلگراد:

وزن ۵۵ کیلوگرم: پویادادمرز با کسب عنوان سومی در جام تختی و قهرمانی در تورنمنت قزاقستان به عنوان ملی‌پوش ایران در رقابت‌های جهانی به میدان می‌رود.

در این وزن علی‌نوربخش پس از قهرمانی در جام تختی عازم آسیایی شد و به مدال نقره رسید. محمد حسینوند در جام تختی دوم شد و سپس عازم تورنمنت پلیکونه ایتالیا شد و و تنها طلایی تیم اعزامی ایران به این رقابت‌ها بود. مهدی جواهری نفر سوم جام تختی نیز قهرمان جام ساساری ایتالیا شد و در ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های کشورهای اسلامی قرار گرفته است.

وزن ۶۰ کیلوگرم: مهدی محسن‌نژاد نفر اعزامی ایران به رقابت‌های جهانی صربستان است، او پس از قهرمانی در جام تختی، عازم رقابت‌های قهرمانی آسیا شد و به مدال نقره رسید.

علیرضا نجاتی نایب قهرمان جام تختی نیز به تورنمنت قزاقستان اعزام شد و به مدال طلا رسید، او به عنوان نماینده ایران در رقابت‌های جهانی صربستان در وزن ۶۳ کیلوگرم به میدان می‌رود.

امید آرامی نفر سوم جام تختی نیز به تورنمنت بلغارستان رفت و با شکست ده‌بزرگی در فینال به مدال طلا رسید و در ترکیب تیم اعزامی به بازی‌های کشورهای اسلامی قرار دارد. محمد نوربخش نفر سوم جام تختی نیز به هیچ تورنمنتی اعزام نشد اما پویا ناصرپور با وجود پنجمی در جام تختی به تورنمنت قزاقستان رفت و نقره گرفت.

وزن ۶۳ کیلوگرم: علیرضا نجاتی با نایب قهرمانی جام تختی و قهرمانی در تورنمنت قزاقستان در وزن ۶۰ کیلوگرم، ملی‌پوش ایران در وزن 63 کیلوگرم مسابقات جهانی خواهد بود.

در این وزن ایمان محمدی قهرمان جام تختی شد و سپس در رقابت‌های قهرمانی آسیای بزرگسالان برنز گرفت و در آسیایی جوانان نیز بر سکوی نخست ایستاد. شیرزاد بهشتی طلا نایب قهرمان جام تختی نیز نفر اعزامی به بازی‌های کشورهای اسلامی است.

سعید اسماعیلی هم در این وزن طلای جام ساساری را گرفت و سام دلیری نیز در تورنمنت لهستان به مدال برنز رسید. دو نفر سوم جام تختی در وزن ۶۳ کیلوگرم  از کشور ارمنستان بودند.

وزن ۶۷ کیلوگرم: محمدرضا گرایی قهرمان جهان و المپیک، نماینده ایران در رقابت های جهانی است. گرایی در وزن ۷۲ کیلوگرم به تورنمنت قزاقستان اعزام شد و به مدال طلا رسید.

اما دانیال سهرابی قهرمان جام تختی که ماه گذشته نیز قاطعانه به عنوان قهرمانی جوانان آسیا نیز رسید،  بر خلاف ۹ وزن دیگر، به رقابت‌های آسیایی بزرگسالان یا هیچ تورنمنت دیگری اعزام نشد و شاهین بداغی نفر سوم جام تختی در ترکیب تیم اعزامی بزرگسالان آسیا قرار گرفت و از رسیدن به مدال بازماند.

سجاد ایمن طلب نایب قهرمان جام تختی نیز در جام پلیکونه ایتالیاحذف شد و محمد جواد رضایی که از رفتن روی سکوی جام تختی بازماند در این تورنمنت برنز گرفت.

محمدجواد رضایی، بدون عنوان در جام تختی به تورنمنت ایتالیا اعزام شد و به مدال برنز رسید. سعید ارجمند نفر سوم جام تختی نیز فرصت حضور در هیچ تورنمنتی را پیدا نکرد.

میثم دلخانی قهرمان جهان نیز در تورنمنت قزاقستان به دلیل مصدومیت از رسیدن به مدال بازماند و بخاطر آسیب دیدگی شانس حضور در مسابقات جهانی را از دست داد.

وزن ۷۲ کیلوگرم: محمدرضا مختاری در جام تختی و رقابت‌های آسیایی به مدال طلا رسید و در تورنمنت قزاقستان در وزن 77 کیلوگرم به مدال برنز رسید.

محمدرضا رستمی بدون عنوان در جام تختی به قهرمانی تورنمنت بلغارستان رسید و نفر اعزامی ایران به بازی‌های کشورهای اسلامی است.

امیر عبدی نفر سوم جام تختی، در تورنمنت ایتالیا و آسیایی جوانان قهرمان شد. اشکان سعادتی‌فر نایب قهرمان جام تختی و محمد غلامی نفر سوم این جام نیز به هیچ رویدادی اعزام نشدند.

وزن ۷۷ کیلوگرم: محمدعلی گرایی پس از ماه‌ها دوری از میادین عازم تورنمنت لهستان شد اما با شکست سنگین ۹ بر صفر مغلوب زولتان لوای از مجارستان به دیدار رده بندی رفت و دراین مرحله نیز به دلیل نگرانی از تشدید مصدومیت مقابل آکژول محموداف دارنده مدال نقره المپیک از قرقیزستان مبارزه نکرد و پنجم شد. او علی‌رغم داشتن مصدومیت و نمایش دور از انتظار در تورنمنت لهستان، نفر مورد نظر بنا برای اعزام به رقابت‌های جهانی است و این در حالی است که مشخص نیست تا مسابقات جهانی مصدومیت او برطرف می‌شود یا نه.

عارف حبیب‌اللهی قهرمان جام تختی عازم آسیایی شد و به مدال برنز رسید. امین کاویانی نژاد نایب قهرمان جام تختی و برنده مدال نقره جام پلیکونه ایتالیا به کشورهای اسلامی اعزام می‌شود.

محمدحسین آذرم‌دخت نفر سوم جام تختی در این وزن نیز به تورنمت بلغارستان رفت و به مدال طلا رسید. هادی علیزاده پورنیا نفر سوم جام تختی نیز به هیچ رویدادی اعزام نشد.

وزن ۸۲ کیلوگرم: پژمان پشتام که در مسابقات جهانی سال گذشته به مدال برنز رسید، تنها با کسب عنوان نایب قهرمانی در تورنمنت قزاقستان نفر مورد نظر بنا برای اعزام به رقابت‌های جهانی است!

در مقابل، رسول گرمسیری با وجود قهرمانی در جام تختی، قهرمانی در آسیا و نایب قهرمانی در تورنمنت ایتالیا، فقط به بازی‌های کشورهای اسلامی اعزام می‌شود!

محمدحسین محمودی نایب قهرمان جام تختی در تورنمنت بلغارستان به مدال نرسید و در تورنمنت لهستان نیز مدال برنز گرفت.

جمال اسماعیلی و عباس مهدی‌زاده نفرات سوم جام تختی نیز به هیچ رویدادی اعزام نشدند.

وزن ۸۷ کیلوگرم: ناصر علیزاده در جام تختی به عنوان قهرمانی رسید و سپس در رقابت‌های آسیایی به مدال طلا رسید تا عازم مسابقات جهانی شود.

حمیدرضا بادکان نفرسوم جام تختی به تورنمنت بلغارستان اعزام شد و به مدال طلا رسید. رامین طاهری نفر پنجم جام تختی و از کشتی‌گیران مورد علاقه محمد بنا عازم تورنمنت قزاقستان شد و بر سکوی نخست ایستاد تا با همین مدال به عضویت تیم ملی در بازی‌های کشورهای اسلامی در بیاید.

علی شریفی نایب قهرمان جام تختی و حسین نوری نفر سوم جام تختی نیز به ترتیب در تورنمنت‌های قزاقستان و ایتالیا از رسیدن به مدال بازماندند.

وزن ۹۷ کیلوگرم: محمدهادی ساروی دارنده مدال طلای جهان و برنز المپیک، چند روز پیش عازم تورنمنت لهستان شد و به مدال طلا رسید تا بدون هیچ انتخابی به عضویت تیم ملی در مسابقات جهانی در بیاید.

اما مهدی بالی نفر نخست جام تختی عازم رقابت‌های قهرمانی آسیا شد و به مدال طلا رسید. او در تورنمنت پلیکونه ایتالیا از رسیدن به مدال بازماند تا در نهایت به بازی‌های کشورهای اسلامی اعزام شود.

مهدی فلاح نایب قهرمان جام تختی نیز به تورنمنت قزاقستان رفت و به مدال نقره رسید. مرتضی الغوثی نفر سوم جام تختی نیز در تورنمنت بلغارستان به مدال برنز رسید و مهدی خانی چگینی نفر سوم جام تختی نیز به هیچ تورنمنتی اعزام نشد.

وزن ۱۳۰ کیلوگرم: امین میرزازاده، در تورنمنت قزاقستان به مدال نقره رسید. او با کسب پیروزی مقابل یوسفی در تنها وزن انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی به رقابت‌های جهانی رسید.

علی اکبر یوسفی دارنده مدال طلای جهان نیز در تورنمنت قزاقستان با شکست برابر میرزازاده در نهایت به مدال برنز رسید.

امیر قاسمی منجزی قهرمان جام تختی نیز به قهرمانی آسیا اعزام شد اما از رسیدن به مدال بازماند.

علیرضا حسنوند نفر سوم جام تختی در تورنمنت بلغارستان به مدال برنز رسید و پارسا نظری نفر سوم جام تختی نیز به تورنمنتی اعزام نشد.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.