اوراق گام در پست بانک ایران عملیاتی شد

علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی در این مراسم با اشاره به اینکه حجم اوراق گام از ابتدای صدور این ابزار تاکنون به 36.3 هزار میلیارد تومان رسید و با توجه به غیر تورمی بودن این ابزار در حمایت از تولید، این برنامه در دستور کار جدی دولت قرار دارد، گفت: براساس مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مقرر شده حداقل 20درصد از کل سرمایه در گردش بخش تولید در سال جاری از طریق تامین مالی زنجیره‌‌ای انجام شود، ضمن آنکه بخش دیگر آن نیز باید از طریق استعلام از صورت‌حساب الکترونیکی و اتصال به سامانه جامع تجارت انجام شود.

تفاهنامه مشترک بانک‌های پست بانک ایران، پاسارگارد، رفاه، کارآفرین و سامان با وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع عملیاتی کردن اوراق گام در زمینه تامین مالی زنجیره تولید در حضور رئیس کل بانک مرکزی و وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی به امضا رسید، بر این اساس مجموع بانک‌های عامل در این زمینه به عدد 17 رسید.

بنابراین گزارش، اوراق گام ابزاری بسیار کارآمد برای تامین مالی زنجیره‌ای است که بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی ج. ا.ا، بانک‌ها بر مبنای صورتحساب و بنا به درخواست مشتریان، اوراق گام را صادر و در اختیار فروشنده مواد اولیه، قرار می‌دهند. این اوراق از ابتدای صدور تا سررسید اوراق، به راحتی به منظور خرید مواد اولیه قابلیت انتقال در زنجیره را خواهند داشت. این اوراق یک ابزار تامین مالی کارآمد برای بنگاه های اقتصادی به حساب می آید که با استفاده از آن می‌توان سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی را بدون آثار تورمی، تامین کرد.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.