تجارت خارجی شش ماهه گمرکات مازندران از یک میلیارد دلار گذشت

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران؛ امیر جمشیدی گفت: میزان وزنی تجارت خارجی گمرکات مازندران در این مدت دو میلیون و ۹۱۹ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۹ درصد افزایش نشان می دهد.

جمشیدی با اشاره به درآمد حاصل از تجارت خارجی گمرکات مازندران، اظهار داشت: درآمد گمرکات مازندران با رشد ۱۰۵ درصدی با احتساب ضمانت نامه بالغ بر ۱۵ هزار و ۵۱۶ میلیارد ریال بوده است.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات مازندران با اشاره به میزان صادرات قطعی، بیان داشت: در مدت یاد شده بیش از ۷۴۴ هزار تن انواع کالاهای غیر نفتی به ارزش ۱۵۰ میلیون و ۱۱۵ دلار صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۳۵ و از لحاظ ارزشی، ۵ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی میزان واردات گمرکات مازندران در نیمسال اول سال جاری به دو میلیون و ۱۷۶ هزار تن و به ارزش یک میلیارد و ۲۱۲ میلیون دلار رسید که از افزایش ۱۰۱ درصدی در وزن و ۸۳درصدی در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده است.

جمشیدی با اشاره به اینکه در ۶ ماهه نخست سال جاری ۳ قلم عمده کالاهای صادراتی شامل فرآورده های لبنی با ۶۲ میلیون دلار، سیمان با ۲۰ میلیون دلار مواد پلاستیکی با ۱۷ میلیون دلار بوده است، افزود: متوسط ارزش هر تن کالای صادراتی در این مدت ۲۰۲ دلار بوده که نسبت به میانگین ارزش کالای صادراتی در مدت مشابه قبل( ۲۵۹ ) دلار ، ۲۲/۰۶ درصدکاهش داشته است.

وی ادامه داد: ۳ قلم عمده کالاهای وارداتی در این مدت به چربی ها و روغن های حیوانی و دامی با ۴۲۹ میلیون دلار، ذرت دامی با ۴۱۳ میلیون دلار و جو دامی با ۲۱۵ میلیون دلار اختصاص داشت.

وی افزود: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی ۵۵۷ دلار بوده که نسبت به رقم ۶۱۰ دلار در ۶ ماهه سال گذشته ۸ درصد کاهش داشته است.

وی همچنین مقاصد عمده کالاهای صادراتی گمرکات مازندران در این مدت را به ترتیب عراق با ۷۷ میلیون دلار، روسیه با ۲۸میلیون دلار، ترکمنستان با ۷ میلیون دلار، قزاقستان با ۷ میلیون دلار و پاکستان با ۶ میلیون دلار اعلام کرد.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات مازندران همچنین ۵ کشور عمده مبدا کالاهای وارداتی را به ترتیب شامل امارات متحده عربی با ۴۳۴ میلیون دلار، ترکیه با ۳۵۴ میلیون دلار، روسیه با ۱۵۸ میلیون دلار، انگلستان با ۶۰ میلیون دلار و عمان با ۴۷ میلیون دلار ذکر کرد.

وی با اشاره به واردات کالاهای اساسی در نیم سال اول سال جاری گفت: در این مدت ۲ میلیون تن انواع کالاهای اساسی به ارزش یک میلیارد و ۹۲ میلیون دلار وارد کشور شد که با اختصاص ۹۴ درصد از وزن و ۹۰ درصد از ارزش کل واردات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۱۱۸ درصدی در وزن و ۱۰۳ درصد افزایش در ارزش داشته است.

وی در رابطه با اقلام عمده کالاهای اساسی، اظهار داشت: ذرت دامی، چربی ها و روغن های حیوانی و دامی، گندم دامی، جودامی و خوراک آماده دام، اقلام عمده کالاهای اساسی وارداتی به گمرکات مازندران بودند.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.