تشدید نیاز بانک‌ها به نقدینگی در اولین عملیات بازار باز/ 230 همت در بازار بین بانکی تزریق شد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، امروز بانک مرکزی بالاخره اولین گزارش خود از عملیات اجرایی سیاست پولی در سال 1402 را در معرض دید عموم قرار داد. گزارشی که خلاصه‌ای از مراودات بانک مرکزی و بانک‌ها در بازار باز و بازار بین بانکی را در سومین هفته سال جدید ارائه می‌دهد.

بر اساس این گزارش، نیاز بانک‌ها به استقراض از بانک مرکزی باردیگر صعودی شد و در هفته منتهی به 16 فروردین به اوج خود رسید. تزریق پول بانک مرکزی در بازار بین بانکی نیز جهش بلندی را تجربه کرد.

خلاصه عملیات بازار باز بانک مرکزی از ابتدای سال 1401
خلاصه عملیات بازار باز بانک مرکزی از ابتدای سال 1401

در اولین حراج بازار باز سال 1402 چه گذشت؟

طبق گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی بانک مرکزی، 21 بانک و موسسه اعتباری در اولین حراج عملیات بازار باز در سال 1402 سفارش‌های خود را برای تامین نقدینگی به بانک مرکزی ارسال کردند.

ارزش کل این سفارش‌های ارسال شده توسط بانک‌ها در مجموع به حدود 149 هزار میلیارد تومان می‌رسد که این مبلغ، بیشترین میزان سفارش ارسال شده از سوی بانک‌ها در بازار باز، از ابتدای سال 1400 به شمار می‌رود.

با وجود رکوردشکنی سفارش‌های ارسالی، بانک مرکزی مثل دو حراج اخیر بازار باز، تنها 80 هزار میلیارد تومان از این سفارش‌ها را پذیرفت. بنابراین به نظر می‌رسد که سیاست جدید بانک مرکزی تثبیت حجم تزریق پول هفتگی در بازار باز در رقم 80 هزار میلیارد تومان است.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.