تغییر رویکرد آمریکا در قبال مذاکرات هسته‌ای

عبدالرضا فرجی‌راد در گفت‌وگو با ایسنا درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان و برخی گمانه‌زنی‌ها بر سر شروع دوباره مذاکرات گفت: فرصتی مجدد برای مذاکره ایجاد شده است. اول اینکه انتخابات در آمریکا تمام شده است و دموکرات‌ها از فشار خارج شدند و از سویی ایران برای توافق تمایل نشان داده است و پیام‌هایی برده شده و گفت‌گوهایی انجام شده است اما معتقدم موانع هنوز هم وجود دارد.

وی ادامه داد: مسایل باقی‌مانده میان ایران و آژانس و فشار افکار عمومی روی غرب به خاطر مسایل داخلی ایران و مساله اوکراین که غربی‌ها و اروپایی‌ها روی آن خیلی حساس هستند و برخی مثل آلمان روی این مساله تمرکز کردند و کوتاه نمی‌آیند از جمله موانعی است که بر سر راه مذاکرات احیای برجام وجود دارد. به نظر درباره مذاکرات اختلاف‌نظرهایی میان آمریکا و اروپا وجود دارد، آمریکایی‌ها برای احیای مذاکرات رغبت بیشتری دارند نسبت به اروپایی‌ها که عمده این مساله هم به بحث اوکراین برمی‌گردد.

این کارشناس مسایل بین‌الملل خاطرنشان کرد: در عمان هم مذاکراتی در رابطه با آزاد سازی زندانیان دو طرف و پیام های دیگر بین ایران و آمریکا رد و بدل شده است. من این مساله را که ممکن است گفت‌وگوهای محرمانه‌ای هم در عمان انجام شده باشد رد یا تایید نمی‌کنم اما از اینکه گفت‌وگوها خیلی علنی نشود و مقداری از نزدیک انجام شود استقبال می‌کنم. این روند کمک می کند تا فشار بیرونی به طرف‌ها وارد نشود. به هر حال الان نتانیاهو به صحنه سیاسی وارد شده است و می‌توانند با بن سلمان فشار زیادی برای از مسیر خارج کردن مذاکرات انجام دهند. این مساله بسیار مهم است که جلوی فشارهای بیرونی گرفته شود چون چین تا حدی از حمایت ایران کنار کشیده و روس‌ها هم دنبال صلح و پایان جنگ هستند و خیلی نمی‌توان بر روی حمایت آنها هم حساب کرد.

فرجی‌راد درباره تغییر رویکرد آمریکا نسبت به ماه‌های گذشته که از مذاکرات امتناع داشت، گفت: اگر با سه چهار هفته قبل شرایط را ارزیابی کنم روند را مثبت می‌بینم اما تاکید می‌کنم اگر هم مذاکراتی قرار است شکل گیرد بهتر است و باید غیرعلنی انجام شود.

وی تاکید کرد که آمریکایی‌ها برای مذاکره آمادگی دارند اما فشار هم می‌آورند که امتیاز بیشتر بگیرند. ممکن است اروپایی‌ها و بیشتر از همه آلمان‌ها مخالفت‌هایی داشته باشند و فشار بیاورند چرا که از سوی اوکراین و مخالفان ایران در خارج از کشور تحت فشار هستند.

این کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: آمریکا و ایران هر دو به توافق نیاز دارند و اروپا و آلمان هم به آن نیاز دارند اما حتما حضورشان پای میز مذاکره بدون فشار به ایران و نیز فشار برای گرفتن امتیازات بیشتر نخواهد بود. موضوع کمک ایران به روسیه که اروپایی‌ها مدعی هستند در روند جنگ روسیه و اوکراین بسیار تاثیرگذار بوده است می‌تواند کار را سخت کند و این مساله‌ای است که باید به نوعی آن را حل کرد.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.