حداقل دستمزد در عربستان 5 برابر ایران!/ چرا عربستان کشور مناسبی برای کارگران است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، حداقل دستمزد در هر کشور، کمترین اجرتی است که کارفرمایان باید به طور قانونی به کارگران آن کشور بپردازند. طبق آخرین مصوبات وزارت کار، در سال 1402، حداقل دستمزد برای کارگران ایرانی حدود هشت میلیون تومان (معادل 160 دلار) در نظر گرفته شده است.

اما ایران در مقایسه با کشورهای همسایه خود، تفاوت زیادی در میزان دستمزد پرداختی به کارگران دارد. برای مثال عربستان سعودی به دلیل اقتصاد رو به رشد، سیاست‌های مالیاتی مطلوب و استاندارد بالای زندگی، مدت‌هاست که در میان کشورهای خاورمیانه به‌عنوان کشوری با فرصت‌های شغلی خوب شناخته می‌شود.

به نقل از وبسایت Wego، در عربستان سعودی، در حال حاضر حداقل دستمزد رسمی برای افراد شاغل در بخش خصوصی وجود ندارد. با این حال، بخش دولتی دارای حداقل دستمزد 3000 ریال سعودی معادل حدود 800 دلار آمریکاست. بنابراین یک کارگر عربستانی پنج برابر یک کارگر ایرانی دستمزد دریافت می‌کند.

وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی به‌تازگی اعلام کرده که محاسبه حداقل دستمزد اتباع سعودی شاغل در بخش خصوصی را از 3000 به 4000 ریال سعودی (800 تا 1000 دلار آمریکا) افزایش داده است. این افزایش برای کارگران فعلی و آینده در بازار کار عربستان اعمال می‌شود.

بر اساس یک نظرسنجی که به تازگی، توسط یک شرکت استخدامی معروف انجام شده است، پیش‌بینی می‌شود که حقوق و دستمزدها در عربستان سعودی در سال 2023 به طور متوسط سه درصد افزایش یابد که دلیل آن رشد فرصت‌های شغلی جدید ایجاد شده توسط پروژه‌های بزرگ‌مقیاس مانند NEOM و همچنین شرکت‌های جدیدی است که وارد این کشور می‌شوند.

حقوق بالا و درآمد معاف از مالیات برای کارگران

دلایل مختلفی وجود دارند که عربستان سعودی را به کشور مناسبی برای کارگران تبدیل می‌کنند؛ به عنوان مثال، این کشور حقوق‌ بالا و درآمد معاف از مالیات را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، فرصت‌های شغلی متعددی در صنایع مختلف وجود دارد.

عربستان سعودی به‌خاطر ثروت و سبک زندگی مجلل به‌ویژه در مناطق نفت‌خیز، به‌طور گسترده‌ای شناخته شده است. این کشور توسعه‌یافته‌ترین اقتصاد را در بین کشورهای عربی دارد و به دلیل منابع طبیعی فراوان، یک ابرقدرت در حوزه انرژی محسوب می‌شود.

با این وجود که اقتصاد این کشور تحت تأثیر بیماری همه‌گیر کرونا قرار گرفت، گام‌های مهمی در راستای بهبودی برداشته است و همچنان به تنوع بخشیدن به بخش صنعتی خود ادامه می‌دهد. همچنین اقتصاد عربستان سعودی فرصت‌های شغلی متعدد و مناسبی را ارائه می‌دهد.

در ترکیه نیز با وجود تورم بالا و سیاست‌های اقتصادی غیرمعمول اردوغان، در سال 2023، حداقل دستمزد کارگران 10 هزار لیر معادل حدود 500 دلار آمریکا تعیین شده است.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.