حرکت پاندولی در بازارهای طلا و سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه ۶ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، تداوم اخبار متناقض و مبهم از مذاکرات احیای برجام که برخی نیز تا حدودی منفی هستند، معامله‌گران بازارهای مختلف را سر در گم کرده است. دلار در حالی که امروز را در کانال ۳۰ هزار تومانی آغاز کرده بود، به تدریج کاهشی شد و به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت. در بازار طلا و سکه، هم امروز روند قیمتی متفاوتی حاکم بود. به گونه‌ای که طلا هفته را کاهشی و سکه افزایشی آغاز کرد.

کارشناسان معتقدند در شرایطی که آینده برجام چندان مشخص نیست و ابهامات در این زمینه ادامه دارد، پیش‌بینی بازارها بسیار سخت شده است. نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال خاضر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده بازار طلا و سکه انجام داد. در ۱۰ روز اخیر، به دلیل اخبار منتشرشده از مذاکرات و همچنین ماه محرم، بازار با کاهش قیمت طلا همراه شد.

به اعتقاد او، انتشار اخبار روشن‌تر از آینده مذاکرات و کاهش قیمت دلار، می‌تواند قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه، نزولی کند یا حداقل ثبات را به بازار باگرداند.

در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشتند. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸عیار اکنون یک میلیون و ۲۷۷ هزار و ۶۱ تومان داد و ستد می‌شود. این رقم دو هزار تومان از بعد از ظهر امروز بیشتر و همین حدود کمتر از روز گذشته است.

اما قیمت سکه طرح جدید در این لحظه روند افزایشی دارد و به قیمت ۱۴ میلیون تومان رسیده است. این نرخ نسبت به روز گذشته، ۱۵۰ هزار بیشتر است. امروز البته سکه امامی به ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هم رسید که با روز گذشته ۳۰۰ هزار تومان فاصله داشت.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند صعودی دارد و به ۱۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. این رقم حدود ۲۰۰ هزار تومان بیشتر از روز گذشته است. البته سکه بهار آزادی به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هم رسید که با روز گذشته ۲۰۰ هزار تومان فاصله داشت.

بازگشت سکه بهار آزادی به کانال ۱۳ میلیون تومانی

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، نیز قیمت هر گرم طلا را در لحظه تنظیم این گزارش، کاهشی و یک میلیون و ۲۷۴ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرده است. حدود ۱۰ هزار تومان کمتر از روز گذشته. امروز با وجودی که طلا در کل روز نسبت به دیروز کاهشی بود، اما بعد از ظهر امروز برای ساعاتی نسبت به قیمت‌های صبح افزایشی شد اما مجددا در سراشیبی قرار گرفت. به گونه‌ای که دوباره حدود سه هزار تومان ارزان شد.

اما، این منبع قیمت تک‌فروشی سکه طرح جدید (امامی) را در لحظه تنظیم این خبر صعودی و ۱۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان اعلام کرده است. این رقم نسبت به روز گذشته حدود ۸۷ هزار تومان بیشتر است. سکه، بر عکس طلا امروز در کل روز افزایشی بود، برای ساعاتی نسبت به صبح کاهشی و مجددا افزایشی شد.

به گزارش این سایت، سکه طرح قدیم (بهار آزادی) نیز در لحظه تنظیم این خبر افزایشی است و ۱۳ میلیون و ۱۷۳ هزار تومان معامله می‌شود. این رقم ۴۵ هزار تومان از روز گذشته بیشتر است. سکه بهار آزادی نیز، امروز رفتاری شبیه همتای امامی خود داشت.

اما نرخ اونس جهانی در لحظه تنظیم این خبر، کاهشی و ۱,۷۳۸ دلار اعلام شده است.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از آینده بازار طلا و سکه انجام داد. در ۱۰ روز اخیر، به دلیل اخبار منتشرشده از مذاکرات و همچنین ماه محرم، بازار با کاهش قیمت طلا همراه شد.

او افزود: در حال حاضر قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده و باید منتظر بود که روند کاهشی ادامه‌دار است یا خیر. اما به نظر می‌رسد با توجه به کاهش چشم‌گیر قیمت‌ها و همچنین کاهش قیمت دلار، کاهش تقاضا و اخبار مذاکرات می‌توان ثبات را در بازار دید. مردم می‌توانند خرید خود را در رابطه با مصنوعات طلا و سکه انجام دهند.

بذرافشان توضیح داد: احتمال نوسان قیمت در هفته آینده کم است. البته با توجه به قیمت دلار، شرایط بازار و اخبار سیاسی_اقتصادی، احتمال نوسان یک تا سه درصدی قیمت‌ها وجود دارد. اما کاهش یا افزایشی که در هفته گذشته اتفاق افتاد، در هفته‌های آینده تکرار نمی‌شود و ثبات حاکم خواهد بود.

طلا و سکه
قیمت‌ها در بازار طلا و سکه امروز پاندولی بود. ابهامات برجامی، بازارها را سر در گم کرده است.

سیگنال‌های موثر بر قیمت طلا و سکه

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، از جمله طلا و سکه تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند. بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند. این روزها ابهامات در این زمینه، بازارها را با نوساناتی مواجه کرده است.

دلار در بازار آزاد بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، صبح امروز روند افزایشی داشت و بار دیگر به کانال ۳۰ هزار تومانی وارد شد. اما دوباره به کانال ۲۹ هزار تومان بازگشت.

کف و سقف قیمت ارز آمریکایی در روز پنجشنبه ۲۹,۳۳۰ و ۲۹,۷۳۰ بود و در طول روز روند افزایشی داشت. ظهر همان روز، معامله‌گران خیابان فردوسی، دلار را بین ۲۹۲۰۰ تا ۲۹۶۰۰ تومان به فروش می‌رساندند. البته بیشتر آنها خریدار بودند. برخی از معامله‌گران نسبت به آینده برجام چندان خوشبین نیستند.

روز جمعه کف و سقف قیمت دلار به ۲۹,۶۵۰ و ۲۹,۹۸۰ رسید. البته اقتصادنیوز نوشت: «اسکناس آمریکایی شب گذشته در معاملات پشت خطی مرز ۳۰ هزار تومان را هم شکست و بالای مرز مذکور معامله شد.»

امروز هم معاملات نقدی دلار در کانال ۳۰ هزار تومان و با نرخ ۳۰,۱۵۰ کلید خورد. در ادامه به ۳۰,۱۶۰ تومان هم رسید اما دوباره کاهشی شد. به گونه‌ای که قیمت‌های پیشنهادی به ۲۹,۹۰۰ تومان نیز رسید و در مواردی در مرز ۳۰ هزار تومان نیز معامله می‌شد.

همین نوسانات در مورد معاملات غیرقانونی فردایی هم وجود داشت. اکنون قیمت‌ها در این معاملات در کانال ۲۹ هزار تومان است.

آخرین اخبار از مذاکرات

انتظارها برای اعلام نتایج احیا برجام روز به روز طولانی‌تر می‌شود. در گزارش جدیدی که از رسانه آمریکایی منتشر شده هم نمی‌توان جواب قطعی را گرفت که احیا برجام نزدیک است یا نه؟

چیزی که مشخص است این است که ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای اختلافاتی دارند. در این میان اسرائیل هم نگران انجام توافقات برجام است که ظاهرا در سفر اخیرش به واشنگتن دغدغه‌هایش مرتفع شده‌ است.

انتخاب به نقل از بلومبرگ نوشت، به گفته مقامات مطلع از مذاکرات، ایالات متحده و ایران همچنان بر سر جزئیات کلیدی توافق برای احیا برجام اختلاف دارند و ممکن است چندین هفته برای حل اختلافاتشان زمان نیاز باشد.

۳ بازه زمانی اعلان نتیجه برجام

به هر حال، نزدیک دو هفته است که همه منتظر اعلان نتیجه مذاکرات برجام هستند. هم ایران و هم اروپا متن توافقی را خوانده و به آن پاسخ داده‌اند. برخی می‌گویند سرنوشت برجام همین روزها اعلام می‌شود و برخی می‌گویند حداقل یک دور دیگر مذاکره انجام می‌شود.

برخی می‌گویند ظرف چند روز آینده، برخی می‌گویند قبل نشست فصلی شورای حکام آژانس و برخی دیگر می‌گویند نزدیک انتخابات کنگره در آذر. اما گویا باید منتظر نتیجه در روزهای نزدیک بود.

دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: با توجه به دریافت پاسخ آمریکا توسط بروکسل، این احتمال وجود دارد که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ظرف دو سه روز آینده از برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام، نتیجه را اعلام کند.

آنچه مشخص است این است که به نقل از ایرنا، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: پیگیری مذاکرات برجام در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی در بعد داخلی و بین‌المللی بر قیمت دلار، طلا و سکه اثرگذار هستند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.