خروج گسترده سپرده‌ها از بانک‌های آمریکا

به نقل از راشا، نگرانی‌ها در مورد سلامت بخش بانکی آمریکا، قبل از انتشار داده‌های سپرده‌ که در زمان گزارش بانک‌های بزرگ ایالات‌متحده درآمدهای سه ماهه اول منتشر می‌شوند، افزایش می‌یابد.

جی پی مورگان، سیتی و ولز فارگو قرار است بررسی فصل درآمد خود را از جمعه آغاز کنند.

تحلیلگران بانکی تخمین زدند که جی پی مورگان، ولز فارگو و بانک آمریکا ۵۲۱ میلیارد دلار از سپرده‌های خود را طی سال گذشته در شدیدترین رکود یک دهه اخیر از دست داده‌اند. تنها در سه ماهه اول، این کاهش به ۶۱ میلیارد دلار رسید زیرا هجوم دیرهنگام نقدینگی به دنبال بحران سه وام‌دهنده آمریکایی نتوانست خروج وجوه به مواردی را که نرخ بهره بالاتری ارائه می‌دهند را جبران کند.

در اوایل ماه مارس، پرداخت‌های گسترده سپرده باعث شد تا دو وام‌دهنده، بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنچر، طی چند روز با شکست مواجه شوند. سومین وام‌دهنده، فرست ریپابلیک، در نهایت دریافت‌کننده ۳۰ میلیارد دلار کمک از بانک‌های برتر وال استریت در قالب سپرده بود. وام‌دهندگان بزرگ در بحبوحه ترس سرمایه‌گذاران مبنی بر اینکه فرست ریپابلیک ممکن است تبدیل به بانک بعدی ایالات‌متحده شود که ورشکست می‌شود، وارد عمل شدند.

سپرده‌های بانکی از ابتدای سال گذشته در بحبوحه تورم بالا کاهش یافته است تورم پس‌انداز را می‌خورد، بنابراین سپرده‌گذاران را تشویق می‌کند تا سود بیشتری نسبت به سپرده‌ها دنبال کنند.

تحولات اخیر همچنین باعث سقوط سهام بانکی شده است. شاخص بانک KBW، شاخصی که وام‌دهندگان پیشرو را دنبال می‌کند، تنها در ماه مارس ۲۵ درصد از دست داد. بانک‌های منطقه‌ای بزرگترین بازنده ماه گذشته بودند، به طوری که بانک فرست ریپابلیک شاهد سقوط ۸۹ درصدی سهام خود بود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.