خوش حساب ترین مردم ایران را بشناسید

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد که چک‌های برگشتی در این ماه از نظر تعداد ۱۲.۳ درصد کاهش اما از نظر ارزش تغییری نداشته است.

بررسی نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های چهارمحال بختیاری (۱۰.۳ درصد)، کردستان (۹.۹ درصد) و خراسان شمالی (۹.۷ درصد) اختصاص یافته است.

استان‌های گیلان (۵.۳ درصد)، کرمانشاه (۶.۵ درصد) و خوزستان و گلستان (هر کدام ۶.۶ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند.

تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده نشان می‌دهد که در مهر ماه سال جاری حدود ۶.۴ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۳۱۸.۵ هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۵ و ۴.۹ درصد نسبت به ماه قبل کاهش نشان می دهد.

از سوی دیگر، بیش از ۵.۹ میلیون فقره چک با ارزشی حدود ۲۸۳.۲ هزار میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۴.۴ و ۵.۵ درصد افزایش دارد.

در این بین، لازم به ذکر است که در ماه مذکور از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده به ترتیب ۹۲.۴ و ۸۸.۹ درصد وصول شده است.

البته، در کنار چک‌های وصولی بیش از ۴۸۴ هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد ۱۲.۳ درصد کاهش و مبلغ چک‌های برگشتی تغییری نداشته است.

همچنین در این مدت، در استان تهران حدود ۲ میلیون فقره چک با ارزشی بیش از ۱۵۹.۸ هزار میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در سطح کشور است. چک‌های وصول شده در تهران حدود ۱.۹ میلیون فقره به ارزشی حدود ۱۴۳.۴ هزار میلیارد تومان و چک‌های برگشتی بیش از ۱۴۲ هزار فقره به ارزشی حدود ۱۶.۵ هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل

علاوه بر این، در مهر ماه امسال بیش از ۴۶۷ هـزار فقـره چـک بـه ارزش بیش از ۳۴ هزار میلیـارد تومان به دلایل کسری یـا نبود موجـودی برگشـت خورده که درواقـع از نظـر تعـداد ۹۶.۵ و از نظر ارزش نیز ۹۶.۳ درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی بوده است.

از سوی دیگر، در استان تهران بیش از ۱۳۶ هزار فقره چک به ارزش بیش از ۱۵.۷ هزار میلیارد تومان به دلایل کسری یا نبود موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد ۹۵.۸ و از نظر مبلغ نیز ۹۵.۴ درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.

همچنین، بررسی نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های چهارمحال بختیاری (۱۰.۳ درصد)، کردستان (۹.۹ درصد) و خراسان شمالی (۹.۷ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گیلان (۵.۳ درصد)، کرمانشاه (۶.۵ درصد) و خوزستان و گلستان (هر کدام ۶.۶ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند.

بیشترین ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های یزد ( ۱۶.۳ درصد)، کردستان ( ۱۵.۶ درصد) و لرستان (۱۵.۱ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های البرز (۹.۶ درصد)، گیلان (۸.۳ درصد) و قزوین (۹.۳) درصد کمترین نسبت به ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص دادند.

طبق این گزارش، استان تهران با داشتن ۱۴۲ هزار و ۱۰۰ فقره چک برگشتی به ارزشی بیش از ۱۶.۴ هزار میلیارد تومان بیشترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر، استان ایلام پس از مناطق آزاد (۳۰۰ فقره چک برگشتی) با داشتن ۴۰۰ فچقره چک برگشتی به ارزش ۱۸.۲ هزار میلیارد تومان در مهر ماه کمترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی در کشور را به خود اختصاص داده است.

خوش حساب ترین مردم ایران

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.