درمان ورزشی پای پرانتزی بزرگسالان!

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، پای پرانتزی عارضه‌ای است که در آن زانوها از حالت طبیعی خارج می‌شود و پاها به سمت بیرون خم می‌شوند و در افرادی که پای پرانتزی دارند، استخوان درشت‌ نی (ساق پا) و استخوان ران (فیمور) دارای انحنا و خمیدگی هستند. پای پرانتزی می‌تواند باعث درد در ناحیه زانو و ایجاد محدودیت‌های حرکتی شود و برخی افراد ممکن است با شرایط پای پرانتزی به دنیا آمده و سایر افراد به خاطر آسیب دیدگی ممکن است به این وضعیت دچار شوند.

همچنین این شرایط می‌تواند با چاقی یا استفاده بیش از حد از مفاصل زانو تشدید و در ادامه به یک مشکل جدی برای فرد تبدیل شود و معمولا با رسیدن به این مرحله درمان به سختی امکان پذیر خواهد بود. درمان پای پرانتزی در بزرگسالان بدون جراحی از بهترین و موثرین روش‌هایی است که در اصلاح فرم زانو بسیار تاثیرگذار است.

بر اساس این مطلب که از سوی علی شعبانی فرد، متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: روش‌های زیادی برای درمان این عارضه طراحی شده که در این میان ورزش‌های مخصوص پای پرانتزی یکی از این روش‌ها است و با تاثیر در تقویت عضلات پا و زانو دارد باعث اصلاح فرم زانوها می‌شود.

تقویت زانوها با حرکات یوگا تعداد زیادی از تمرینات و حرکات یوگا می‌تواند به افزایش قدرت، انعطاف‌پذیری و پایداری زانوهای شما کمک کند. یوگا یک روش بسیار موثر برای درمان مشکلات زانو است به ویژه اگر در کنار حرکات یوگا از فیزیوتراپی نیز استفاده شود. همچنین می‌توان از حرکات پیلاتس برای تقویت زانوها، رفع گرفتگی آن‌ها و بهبود توانایی حرکات مفاصل زانوی  استفاده کرد.

 برخی دیگراز این تمرینات نیز که می‌توان به صورت عملی انجام داد در ادامه آمده است:

– نوشتن حروف الفبا با انگشتان پا روی یک صفحه فرضی

– انجام دادن حرکات اسکات در امتداد دیوار

– حرکت دادن پا به سمت عقب در حالت ایستاده

– بالا آوردن پاها

– حرکت قرار دادن پا روی جعبه یا پله

– حرکت پل باسن

 – دایره کشیدن با توپ (قرار دادن توپ نرم بین دو زانو)

– حرکت نشست کامل با وزن بدن

– حرکت اسکات کامل با کمک گرفتن از میز

– حرکت راه رفتن با کش به صورت ایکس

– حرکت چرخش مفصل ران در حالت نیمه نشسته

ضمن انجام موارد زیر در کنار ورزش‌های بالا بسیار مورد اهمیت است:

– پوشیدن کفش مخصوص دویدن برای محافظت از زانوها

– پوشیدن کفش مخصوص دویدن می‌تواند به رفع فشار از روی زانوها و مچ پاها کمک کند.

– رژیم غذایی سالم برای محافظت و تقویت مفاصل و استخوان‌ها

– کاهش وزن و بهبود سلامت استخوان‌های زانو

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.