دعوت پوتین برای ایجاد سیستم مبتنی بر ارزهای دیجیتال

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در کنفرانس هوش مصنوعی، خواستار ایجاد یک سیستم پرداخت بین‌المللی مستقل بر اساس ارزهای دیجیتال و فناوری‌‌های بلاک‌چین شد. رئیس‌‌جمهور روسیه در کنفرانس بین‌المللی «سفر هوش مصنوعی» که روز پنج‌شنبه در مسکو، پایتخت این کشور برگزار شد، گفت: سیستم پرداخت بین‌المللی اکنون تحت کنترل گروه محدودی از کشورها است و این حوزه یکی از خطوط حمله به روسیه است. پوتین گفت: بنابراین لازم است نظام جدیدی برای پرداخت‌‌های بین‌المللی مستقل از بانک‌‌ها و مداخله کشورهای ثالث ایجاد شود.

به گفته پوتین، موسسات مالی جهانی باید واقعیت جهان چند قطبی را منعکس کنند و بر اصول دموکراتیک باز مبتنی باشند و دیکته، سوءاستفاده و انحصار را کنار بگذارند. با توجه به این موضوع، رئیس‌‌جمهور روسیه ترکیب فناوری‌‌های پیشرفته با «تجربه هزار ساله بشر» را برای راه‌‌اندازی یک سیستم مستقل برای پرداخت‌‌های بین‌المللی پیشنهاد کرد و به عنوان نمونه‌‌ای از این تجربه، پوتین به سیستم حواله شرقی اشاره کرد که به قول وی مدت‌ها قبل از ظهور بانک‌‌ها تسویه‌حساب‌‌های متقابل را فراهم می‌‌کرد و هنوز هم خدمات ارائه می‌دهد.تحریم‌های غرب علیه بانک‌‌های روسی به خاطر عملیات نظامی مسکو با کی‌‌یف، دسترسی آنها به نظام مالی بین‌الملل را محدود کرده است. پس از اعمال تحریم بانکی غرب علیه روسیه، روس‌‌ها با ایجاد زیرساخت‌‌ استفاده از ارزهای ملی در پرداخت‌‌های میان کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و گروه بریکس، به توسعه نظام روبلی و اجرای سیاست دلارزدایی پرداختند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.