رفیعی: چشم طمع سودجویان به دنبال تالاب انزلی است

سمیه رفیعی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به بررسی‌های انجام شده درباره آتش سوزی ماه گذشته تالاب انزلی در مجلس گفت: طبق گزارشی که از سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گرفتیم، عمده منبع و منشاء این آتش سوزی عوامل انسانی است که به‌صورت عمدی اقدام به آتش سوزی می‌کنند.

وی اظهار کرد: به دلیل شرایطی که تالاب انزلی دارد نظیر فراهم بودن امکان سکونت و همچنین ساخت و سازهایی در اطراف این تالاب در حال انجام است، چشم طمع خیلی از بهره برداران و سودجویان دنبال این تالاب است و گویا آتش سوزی‌هایی که انجام شده نیز در راستای پیش‌روی برنامه‌های سودجویان بوده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس همچنین با اشاره به ملغی شدن تفاهم‌نامه وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی درباره مالکیت عرصه‌های آبی عنوان کرد: یک تفاهم‌نامه کاملاً نامبارکی میان وزارت نیرو و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور منعقد شده بود تا مالکیت بستر رودخانه‌ها و تالاب‌ها و به طور کلی عرصه‌های آبی کشور به وزارت نیرو واگذار شود و در طرح کاداستر این مناطق به نام آب منطقه‌ای شود.

رفیعی ادامه داد: در مجلس به محض اینکه متوجه شدیم موضوع را پیگیری کردیم چراکه امین انفال در جمهوری اسلامی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است و تفاهم‌نامه وزارت نیرو با این سازمان غیر قانونی بود؛ موضوع را دنبال کردیم و طی نامه‌ای از سوی قوه قضاییه به مجلس اعلام شد که این تفاهم نامه ملغی و از حیز انتفاع ساقط شده است و این زمین‌ها باید به نام امین انفال باشد؛ با این وجود مشاهده کردیم که این‌ها در اقدامات بعدی در حال پیگیری تفاهم‌نامه هستند و اتفاقاً تالاب انزلی نیز جزو اولین موارد مورد نظر آنها بوده است.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.