سفیر جدید کویت در ایران کیست؟

به گزارش اقتصادجوان نیوز ، براساس آنچه که سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت به تازگی در مصاحبه در روزنامه “الرای” اعلام کرده نام سفیر جدید کویت در تهران “بدر عبدالله المنیخ” است. او یکی از دیپلمات‌های برجسته وزارت خارجه کویت است که قرار است به زودی به عنوان رئیس نمایندگی کویت در تهران عازم ایران شود.

در سابقه دیپلماتیک این دیپلمات کویتی می‌توان به فعالیت او به عنوان دبیر اول سفارت کویت در لندن اشاره کرد، او همچنین سابقه فعالیت در سفارت کویت در آفریقای جنوبی  را نیز در کارنامه کاری خود دارد.

طبق آنچه که رسانه‌های کویتی منتشر کرده‌اند المنیخ که در سال ۲۰۱۹ به  یکی از سطوح  بالای دیپلماتیک کویت(وزیر مفوض) دست یافت از جمله مسوولیت های مهمش در عرصه دیپلماتیک می توان به  فعالیت وی به عنوان معاون نماینده دائم کشور کویت در سازمان ملل اشاره کرد.

او در زمانی که کویت به عنوان عضو غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل عضو بود به عنوان یکی از دیپلمات‌های کویتی در نیویورک فعالیت می‌کرد و براساس آنچه که مطرح شده او به همره رییس نمایندگی کویت در سازمام ملل  در همان مقطع درخواست اختصاص و واگذاری کرسی دائم به اعراب در شورای امنیت سازمان سازمان ملل را مطرح کرده است.

سفیر جدید کویت در ایران کیست؟

روابط ایران و کویت که از زمستان ۱۳۴۰ با گشایش سفارت کویت در تهران آغاز شد، دارای فراز و فرودهایی بوده است که بیشتر این نوسانات مربوط به طرف های ثالث بوده است؛ مثلا سردی روابط در پی حوادث مربوط به سال ۹۴ سفارت عربستان در تهران و یا کاهش و قطع روابط در سال ۱۳۶۰ بخاطر جنگ تحمیلی صدام و جانبداری کویت از صدام حسین دیکتاتور بغداد.

 به نظر می رسد بیشتر این تنش ها در روابط گذرا بوده است؛ به عنوان مثال به محض پایان جنگ تحمیلی در سال ۶۷ کویت سفارت خود را در تهران باز کرد و ایران هم در سال ۶۹ اولین کشوری بود که حمله صدام و اشغال کویت را محکوم کرد و خواستار عقب نشینی ارتش عراق از این کشور شد.

بر اساس این گزارش، بعد از اعدام شیخ نمر و حمله عده‌ای خودسر به سفارت عربستان در تهران در  دی ماه سال ۱۳۹۴، دولت کویت در اقدامی هماهنگ با تعداد دیگری از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تعداد دیپلمات‌های خود را در ایران کاهش داد و سفیر خود را برای مشورت به کویت فراخواند چنان که در  مدت سال اخیر سفارت این کشور در تهران در سطح کاردار  در تهران مشغول به فعالیت بوده است.

همچنین در تیرماه ۱۳۹۶تحت فشار سیاست‌های مداخله‌جویانه عربستان و همچنین به اتهام واهی دخالت ایران در پرونده «گروهک العبدلی»، کویت اعلام کرده که باید تعداد دیپلمات‌های ایرانی در این کشور کاهش پیدا کند.

 در همین چارچوب درآن مقطع وزارت امور خارجه کویت، سفیر ایران را احضار کرده و به صورت رسمی به وی اعلام  کرده است که ایران باید تعداد دیپلمات‌های خود را در این کشور کاهش دهد.

شبکه خبری الجزیره با اعلام این خبر گفت:‌ وزارت خارجه کویت علیرضا عنایتی سفیر وقت ایران در کوین  را فراخوانده تا موضوع کاهش تعداد دیپلمات های ایرانی در این کشور را به وی به صورت رسمی اعلام کند. همچنین برخی دیگر از رسانه های عربی نیز اعلام کردند که در همین چارچوب بنا به دستور مقامات کویتی دفتر رایزن فرهنگی و دفتر وابسته نظامی ایران در این کشور بسته خواهد شد و کویت از سفارت ایران خواسته که تعداد کارمندانش را از ۱۹ نفر به چهار نفر کاهش دهد و دیپلمات‌های ایرانی در طی ۴۵ روز می‌بایست کویت را ترک کنند. این تصمیم در حالی اعلام شده که از مدت‌ها قبل رایزن فرهنگی ایران در کویت به تهران بازگشته بود

به گزارش ایسنا در طول این مدت علارغم تصمیم کویت برای کاهش سطح  روابط سیاسی خود با ایران به سطح کاردار، ایران تلاش کرده که سطح روابط دیپلماتیک خود را با این کشور عربی همچنان در سطح سفیر نگه دارد و در حال حاضر سفیر ایران در کویت محمد ایرانی است

 در حالی حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به زودی و احتمالا طی چند هفته آینده به منظور رایزنی و مشورت در خصوص روابط دوجانبه و تحولات منطقه عازم کویت خواهد شد که در اردیبهشت ماه سال جاری نیز سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در گفت‌وگوی تلفنی «شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت با یادآوری مناسبات خوب ایران و کویت در گذشته، تاکید کرد که باید روابط ایران و کویت به عنوان دو دوست قدیمی به ظرفیت واقعی خود بازگردد.

سفیر جدید کویت در ایران کیست؟

رئیس جمهور با ابراز امیدواری برای دیدار با امیر کویت در تهران افزود: افزایش رفت و آمد مقامات دو کشور می‌تواند ظرفیت‌های موجود برای ارتقای سطح همکاری‌های دوجانبه را هر چه بیشتر عملیاتی و فعال کند.

رئیسی مواضع کویت را در قبال توطئه‌های منطقه‌ای، آگاهانه توصیف کرد و با یادآوری مناسبات خوب ایران و کویت در گذشته، تاکید کرد که باید روابط ایران و کویت به عنوان دو دوست قدیمی به ظرفیت واقعی خود بازگردد.

«شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تبریک عید سعید فطر به رئیس جمهور و مردم کشورمان اظهار داشت: عمیقا از رویکرد جدید و اهمیتی که جمهوری اسلامی ایران در دوره جنابعالی برای گسترش روابط با کشورهای همسایه و دوست قائل است، خرسندیم.

امیر کویت نیز متقابلا با اظهار امیدواری برای میزبانی از ابراهیم رئیسی تصریح کرد: دیدارهای مقامات دو کشور و به ویژه مقامات عالی ایران و کویت می‌تواند به گسترش روابط فیمابین و تقویت تلاش‌های مشترک برای تامین منافع متقابل کمک کند.

 بر اساس این گزارش به اعتقاد برخی از تحلیل گران برخی از تحولات مثبت صورت گرفته در روابط جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای عربی در مدت اخیر، متاثر از وجود نشانه‌هایی از کاهش تنش بین ایران و عربستان و تلاش تهران و ریاض برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بعد از ۷ سال است و در همین چارچوب حضور سفیر  جدید کویت در ایران یک فرصت بسیار خوب برای گسترش سریع روابط دوجانبه در تمامی زمینه ها بوده و در راستای منافع دو کشور است و در سایه افزایش تعاملات دیپلماتیک بین دو کشور، ایران و کویت راحت‌تر می‌توانند برخی از موارد اختلافی در زمینه‌های مرزی و امنیتی را مدیریت کرده و به نتیجه برسانند.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.