سلطان عمان وارد تهران شد/ هدف از این سفر چیست؟

به گزارش اقتصاد جوان نیوز هیثم بن طارق، پادشاه عمان ساعتی پیش مقسط را به مقصد تهران ترک کرد. او دقایقی پیش وارد کشور شد. این سفر در چارچوب مشورت و هماهنگی میان سران دو کشور در زمینه‌های مختلف، گسترش همکاری‌ها و بررسی آخرین تحولات منطقه و جهان است. اما کارشناسان معتقدند در این سفر گفتگوهای برجامی نیز در دستور کار طرفین قرار دارد.

توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی از موارد مهمی است که امروز در دیدار با سلطان عمان و معاون اول رئیس جمهور مورد بررسی قرار گرفت.

آنگونه که ایسنا گزارش داده، سفر پادشاه عمان دو روزه بوده و در راستای تقویت روابط دوستانه دو کشور و به دعوت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران است.

یک هیات بلندپایه نیز پادشاه عمان را در این سفر همراهی می کند. هیات عمانی متشکل از  معاون نخست وزیر در امور دفاعی، وزیر دیوان سلطنت، وزیر دفتر سلطنت،وزیر خارجه، وزیر دارایی، رئیس دفتر ویژه پادشاهی، رئیس سازمان سرمایه گذاری، وزیر صنعت و تجارت، وزیر نیرو ‌و معدن، رئیس ستاد نیروهای مسلح و سفیر عمان در تهران است.

سلطان هیثم بن طارق یکشنبه گذشته در سفری رسمی و دو روزه به مصر رفت و با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت وگو کرد.

منابع خبری اعلام کردند که پادشاه عمان درخصوص وساطت میان تهران و قاهره و تلاش برای نزدیک کردن روابط دو کشور با عبدالفتاح سیسی رایزنی کرده است.

امضای ۴ سند همکاری میان مقامات ایران و عمان

۴ سند همکاری در جریان سفر سلطان عمان به ایران میان مقامات دو کشور به امضا رسید. در جریان سفر رسمی “هیثم بن طارق آل سعید” سلطان عمان به ایران، مقامات دو کشور ۴ سند در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری، همکاری در مناطق آزاد و همکاری در حوزه انرژی به امضا رساندند.

وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی و دبیرکل شورای‌عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی از طرف ایران و وزرای انرژی، اقتصاد و تجارت عمان اسناد همکاری‌های مشترک دو کشور را امضا کردند.

ارتقا روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری

رئیس جمهور در نشست مشترک هیئت‌های عالی رتبه ایران و عمان با بیان اینکه روابط ایران و عمان از مرحله تجاری به مرحله سرمایه‌گذاری ارتقا یافته است، اظهار داشت: دیدگاههای مشترک و رویکرد تقویت همگرایی منطقه‌ای سران دو کشور، در کنار ظرفیت‌ها و زمینه‌های مناسب متقابل می‌تواند روابط فیمابین را در عرصه‌های دو جانبه‌ای و منطقه‌ای گسترش دهد.

رئیس جمهور ظرفیت‌های دو کشور در بخش‌های صنعت، تجارت، ارتباطات، امور دفاعی و امنیتی، خطوط جاده‌ای و ریلی، حمل و نقل دریایی و ترانزیت، مبادلات مالی و پولی و انرژی را از جمله زمینه‌های مناسب برای گسترش همکاری‌ها برشمرد.

«هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان با سپاسگزاری از دعوت و استقبال گرم رئیس جمهور کشورمان گفت: پس از سفر سال گذشته جنابعالی به عمان سطح روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور ارتقای چشمگیری داشته است.

یکتانت

وی افزود: اگرچه حجم تبادلات تجاری ۲ برابر شده است، اما با توجه به ظرفیت‌ها و زمینه‌های متنوع و مساعد دو کشور، هنوز تا سطح مطلوب روابط فاصله داریم.

افزایش حجم تبادلات تجاری ایران و عمان

امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست خبری با وزیر امور خارجه عمان گفت: بدون تردید سلطنت عمان جایگاهی ممتازی برای جمهوری اسلامی ایران دارد و نقش عمان در موضوعات منطقه‌ای و بین المللی همواره سازنده است.

وی افزود: بعد از امضای ۱۳ سند در مسقط شاهد افزایش دوبرابری حجم تبادل تجاری بین دو کشور هستیم.

وزیر امور خارجه عمان هم در این دیدار اعلام کرد: سفر سلطان عمان به ایران مرحله جدیدی از روابط بین دو کشور را آغاز خواهد شد.

وی افزود: سلطان عمان در دیدار کنونی نسبت به رویکردهای رئیس جمهور ایران در تقویت همکاری با همسایگان این کشور بر ضرورت این موضوع تاکید داشتند.

دیدار دوجانبه رئیسی و هیثم بن طارق

دیدار دوجانبه روسای جمهور ایران و سلطان عمان برگزار شد.  سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز به شکل رسمی از “هیثم بن طارق آل سعید” سلطان عمان در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد استقبال کرد.

اکنون دیدار دوجانبه روسای جمهور ایران و سلطان عمان در حال برگزاری است و پس از دیدار دوجانبه، نشست مشترک هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور برگزار می‌شود.

در جریان این سفر همچنین ۴ سند همکاری در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و انرژی میان دو کشور به امضا خواهد رسید.

توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و عمان

معاون اول رئیس جمهور در استقبال از سلطان عمان گفت: روابط سیاسی ایران و عمان روابطی نزدیک و عمیق است و این روابط صمیمانه ایجاب می‌کند مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور نیز هم‌پای مناسبات سیاسی توسعه یابد.

محمد مخبر عصر یکشنبه در فرودگاه مهرآباد از «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و هیات همراه برای سفری دو روزه استقبال کرد و با اشاره به روابط دیرینه و ظرفیت‌های گسترده دو کشور، اظهار امیدواری کرد این سفر برای دو ملت ایران و عمان و کشورهای منطقه منشا خیر و برکت باشد.

معاون اول رئیس جمهور به روابط تاریخی و صمیمانه تهران- مسقط اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه‌ای نسبت به مناسبات خود با عمان دارد.

مخبر تصریح کرد: روابط سیاسی ایران و عمان روابطی نزدیک و عمیق است و این روابط صمیمانه ایجاب می‌کند مناسبات اقتصادی و تجاری فیمابین نیز هم‌پای مناسبات سیاسی توسعه پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور مسایل بانکی را از مهمترین موانع پیش روی توسعه تعاملات تجاری دو کشور برشمرد و از اراده جدی جمهوری اسلامی برای گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور خبر داد.

هیثم بن طارق پادشاه عمان نیز در این دیدار با بیان اینکه گاهی کاستی هایی در روابط اقتصادی دو کشور وجود دارد، گفت: در این سفر در خصوص مسائل و موانع پیش روی مبادلات تجاری دو کشور مذاکره و گفت‌وگو خواهیم کرد.

وی بر لزوم توسعه همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک تاکید کرد و افزود: اگر چالش‌ها و موانع بانکی میان دو کشور برطرف شود، مراودات اقتصادی تجار دو کشور و همکاریهای تجاری فیمابین تسهیل خواهد شد.

هیثم بن طارق ابراز امیدواری کرد که در این سفر به راهکارهایی برای گسترش مناسبات اقتصادی دوجانبه دست یابند.

سلطان عمان که در صدر هیاتی از مقامات این کشور به تهران سفر کرده است، علاوه بر گفت و گو با رئیس جمهور اسلامی ایران، رایزنی ها و برنامه‌های فشرده‌ای در تهران خواهد داشت؛ قرار است در این سفر چهار سند همکاری میان تهران و مسقط به امضا برسد.

نقش موثر عمان در سیاست خارجی ایران

در همین رابطه، علی نجفی سفیر ایران در عمان درباره سفر هیثم بن طارق پادشان عمان به تهران که عصر امروز (یک‌شنبه) انجام خواهد شد، گفت: این سفر اصطلاحاً یک سفر دوجانبه محسوب می‌شود چرا که در پاسخ به سفر سال گذشته آقای دکتر رئیسی به مسقط انجام می‌شود.

وی درباره جزئیات برنامه‌های پادشاه عمان در تهران نیز گفت: علاوه بر دستور کار روابط دوجانبه ایران و عمان، در این سطح از مذاکرات درباره آخرین تحولات منطقه تبادل‌نظر خواهد شد.

سفیر ایران در عمان در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود “سلطان عمان در این سفر حامل پیام آمریکایی‌ها به ایران است”، گفت: عمان همواره نقش مؤثر و مثبتی در رابطه با موضوعات مرتبط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایفا کرده است؛ ما اقدامات خیرخواهانه و مثبت سلطنت عمان را همواره ارج نهادیم (تسنیم).

رئیس شورای مصلحت ترکمنستان به تهران می‌آید

در این میان، مدیرکل روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری در توییتی اعلام کرد که به زودی مهمانان خارجی مهمی به ایران می آیند.

محمدمهدی رحیمی در توییتر نوشت: « رئیس شورای مصلحت ترکمنستان یعنی عالی ترین مقام کشور همسایه شمالی ۳شنبه به ایران می‌آید و به زودی میهمانان مهم دیگری هم خواهند آمد. آنها که درباره چرایی و تاثیر این رفت و آمدها سوال دارند، نگاهی به روند افزایش تجارت با ‎همسایگان و نیز تحولات منطقه بیاندازند»(ایسنا).

برخی کارشناسان حضور شخص سلطان عمان به ایران را نشان از مهم بودن این سفر می‌دانند و تاکید می‌کنند مذاکرات هسته‌ای و پیام‌هایی در مورد رابطه ایران و آمریکا نیز در دستور کار طرفین قرار دارد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.