شوخی مجلس با وزیر صمت جدی شد/ دومینوی برکناری وزرا به فاطمی‌امین می‌رسد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز ، امروز بنا به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس، استیضاح وزیر صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد بررسی قرار گرفت و با رای بالای 10 استیضاح‌کننده در کمیسیون تصویب شد. قرار است این گزارش به‌زودی به صحن علنی ارسال شود.

علی جدی، نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: محور سوالاتی که استیضاح‌کنندگان داشتند در 17 بخش از جمله بازار خودرو، فولاد، سیمان، اسقاط خودرو، تنظیم بازار و … تقسیم می‌شد.

اجماع نمایندگان برای استیضاح وزیر صمت

بهزاد رحیمی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره بررسی استیضاح وزیر صمت در کمیسیون صنایع توضیح داد: رای‌گیری انجام نشد، اما اگر تعداد درخواست‌کنندگان استیضاح در سامانه بیشتر از 10 نفر شود، گزارش استیضاح به صحن علنی ارسال خواهد شد.

او از اجماع نمایندگان موافق استیضاح وزیر صمت خبر داد و گفت: بعید به نظر می‌رسد که تعداد نمایندگان موافق استیضاح به کمتر از 10 نفر برسد. از همین رو استیضاح وزیر صمت به احتمال زیاد در دستور کار قرار بگیرد.

این نماینده مجلس عنوان کرد که از صداهای مخالفی که بلند می‌شود، به نظر می‌رسد عزم مجلس برای استیضاح وزیر صمت جدی‌تر از مرتبه قبلی است.

رحیمی در پاسخ به این پرسش که زمزمه برکناری وزیر صمت از سوی دولت مطرح می‌شود، آیا شما تصور می‌کنید که مجلس قبل از استیضاح وزیر صمت خود برای برکناری وی پیش‌دستی کند؟ تشریح کرد: دولت این رویه را پیش‌تر در مورد وزرای دیگر نیز انجام داده است؛ از این رو اگر دولت حس کند بحث استیضاح جدی است خودش دست پیش را برای برکناری وی بگیرد.

رحیمی این احتمال را مطرح کرد زمان مشخص شدن تعداد درخواست‌کنندگان استیضاح به بعد از تعطیلات مجلس موکول شود.

استیضاح فاطمی‌امین قطعی است؟

با اینکه احتمال داده می‌شود که در صورت جدی شدن استیضاح وزیر صمت، دولت پیش از آن اقدام به برکناری وی کند اما امروز فاطمی‌امین به زمزمه‌های برکناری خود واکنش نشان داد. او در جمع خبرنگاران در مورد اینکه آیا برخی گمانه زنی‌ها در مورد تغییر وی صحت دارد یا خیر، گفته است: «قرار بود شوخی نکنید».

با این حال پس از آنکه استیضاح وزیر صمت رنگ و بوی جدی گرفت، ایرنا گزارش داد که چند تن از نمایندگان امضای خود را پس گرفته‌اند و خبری از استیضاح یا برکناری نیست. اما به نظر می‌رسد دولت بدین طریق بازی رسانه‌ای و لابی خود را آغاز کرده است. چراکه پیگیری‌های تجارت‌نیوز از مجلس حاکی از آن است که هیچ یک از نمایندگان امضای خود را پس نگرفته‌اند و تعداد امضاها برای استیضاح نیز رو به افزایش است.

آن‌طور که لطف‌الله سیاهکی، عضو کمیسیون صنایع مجلس، به تجارت‌نیوز می‌گوید، تا کنون بیش از 40 امضا جمع شده و نمایندگان عزم جدی برای استیضاح و احتمال فراوان کنار گذاشتن او از رأس صنایع، معادن و بازرگانی کشور دارند. تا این لحظه نیز دولت لابی خاصی برای بازپس‌گیری امضاها انجام نداده است.

او تأکید کرد: استیضاح این بار وزیر صمت با دفعات قبل متفاوت خواهد بود. چراکه مجلس در استیضاح قبلی وزیر صمت، به دلیل شرایط کشور، ملاحظه نشان داد. در غیر این صورت نمایندگان معتقد بودند که وزارت صمت ضعیف اداره می‌شود.

وی به عدم تحقق وعده‌های وزیر صمت اشاره کرد و افزود: در واقع فاطمی‌امین نه‌تنها به وعده‌های خود عمل نکرد، بلکه روند معکوسی را در پیش گرفت. با تصمیم اشتباه وزیر صمت مبنی بر عرضه خودرو در بورس، قیمت این محصول به چندین برابر رسید. به گونه‌ای که قیمت برخی خودروها به دو تا سه برابر افزایش یافت.

سیاهکلی این را هم افزود که امضای نمایندگان برای به مجلس کشاندن فاطمی امین صرفاً مربوط به بازار خودرو نیست و بازارهای دیگر نظیر لوازم خانگی، کالاهای اساسی، فولاد، معادن، بخش تجارت و بازرگانی و … نیز وضعیت چندان بهتری از خودرو ندارند.

او در پایان این را هم توضیح داد که بعید است دولت وزیر صمت را خودخواسته برکنار کند، چراکه همچنان به ابقای او در جلسه استیضاح امید دارد. با این حال بعید است که فاطمی امین این بار شانسی برای جلب رأی اعتماد نمایندگان داشته باشد.

توئیت عجیب سخنگوی وزارت صمت

در حالی یکی از عمده دلایل استیضاح وزیر صمت به موضوع بازار خودرو گره خورده است که دیروز امید قالیباف، سخنگوی وزارت صمت، در یک توئیت نوشت: حمایت قاطع دولت و رئیس‌ جمهوری از وزیر صمت تردیدی باقی نمی‌گذارد که این وزارتخانه با رشدهای خیره‌کننده صنعتی _معدنی در سال گذشته موفق عمل کرده و رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو و حذف قرعه‌کشی کار ساده‌ای در عرض یک سال نبود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.