طرح ملی «جهاد کالا» به زودی در کشور اجرایی می‌شود

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان، طرح ملی توان خرید با هدف حمایت از کالای ایرانی و با عنوان «جهاد کالا»،  با حضور قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف ایران، سید محمد حسینی معاون رئیس جمهور در امور مجلس، مهدی کریمی رئیس شورای عالی جهاد کالا و امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت به صورت رسمی افتتاح شد.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس در مراسم افتتاحیه طرح ملی جهاد کالا با اشاره به مزایای این طرح گفت : نام این طرح بسیار مقدس است و ما امیدواریم به همت این مجموعه جهادی، تمامی اهداف آن محقق شود.
سید محمد حسینی ادامه داد: اجرای طرح‌های ملی این‌چنینی به تولیدکنندگان کمک خواهد کرد تا منابع لازم برای تولید، با حذف واسطه‌ها و از محل فروش کالای تولیدی خود به دست بیاورند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

رئیس اتاق اصناف ایران نیز در این مراسم به ضرورت تلاش برای حمایت از کالای ایرانی و رونق کسب و کار و هرگونه برنامه اقتصادی درون‌زا و تولیدمحور اشاره کرد و تحقق دست یافتن به این اهداف را مستلزم توجه به نقش و کارکرد بی‌نظیر اصناف (با گستره 3 میلیون واحد صنفی) دانست.

وی در خصوص «ترویج» و «توسعه» استفاده از کالای ایرانی، «اصناف» را دارای محوری‌ترین نقش نسبت به سایر سازمان ها و نهاده معرفی کرد. به عقیده وی اساساً بدون توجه به نقش اصناف و اهمیت این گروه اقتصادی موثر، کم‌نظیر و بلکه بی‌نظیر در کشور نمی‌توان اقدام مؤثری در راستای «حمایت از کالای ایرانی» را به انجام رساند.

وی درباره آسیب‌های ناشی از شیوع کرونا بر اصناف نیز گفت: کرونا حدود سه سال است باعث مشکلات بسیار و رکود بازار شده است و به همین تناسب قدرت خرید مردم را کاهش داده است.این طرح جهاد کالا باعث می‌شود مبلغی که از طریق بانک‌ها توزیع می‌شود به حوزه تولید بازگردد و تولید رونق پیدا کند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت جهادی بودن این رویداد است و باید این روند ادامه دار باشد تا نتیجه آن مشخص شود.

اختصاص کارت اعتباری خرید کالا برای زوج‌های جوان و خبرنگاران

رئیس شورای جهاد کالا در همین رابطه با اشاره به اهداف طرح جهاد کالا گفت: هدف ما از اجرای این طرح، تسهیل در فرآیند خرید لوازم خانگی ایرانی با قیمت مناسب و شرایط اقساط مناسب بود که به لطف خدا امروز این مهم محقق شد.

مهدی کریمی افزود: در این طرح، حذف واسطه‌ها و واریز مستقیم منابع مالی به حساب تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی اولویت مجموعه جهاد کالا بوده تا به این واسطه، مصرف‌کننده نهایی با کمترین هزینه بتواند کالای مورد نیاز خود را تهیه کند.

کریمی در ادامه بیان کرد: در این طرح دولت و همچنین بانک‌ها همراهی لازم را داشته‌اند و به زودی در تمامی 32 استان کشور، این طرح اجرایی خواهد شد. طرح جهاد کالا در ابتدای راه است و تا این لحظه حدود 50 هزار میلیارد از طریق بانک‌های مختلف تامین منابع شده است. به همت مجموعه جهاد کالا قصد داریم در سال 1402 میزان منابع را به صد هزار میلیارد تومان برسانیم.

سخنگوی وزارت صمت نیز با اشاره به برگزاری نمایشگاه دائمی لوازم خانگی، گفت: متقاضیان می‌توانند برای خرید به نمایشگاه یا مراکز عرضه محصولات ایرانی مراجعه و نسبت به خرید کالای مورد نیاز خود اقدام کنند.

به گفته  قالیباف، متقاضی باید با مراجعه به سامانه جهاد کالا به آدرس اینترنتی jahadkala.ir مراجعه و گزینه ثبت طرح ملی را انتخاب و ثبت نام کنند بعد از ثبت‌نام 5 بانک برای پرداخت کارت اعتباری به متقاضی معرفی می‌شوند که فرد می‌تواند با مراجعه به هر یک از بانک‌ها مدارک لازم را بارگذاری و نسبت به خرید اقدام کند.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.