قیمت دلار 8 مرداد 1402 / رشد پلکانی، مقاومت دلار را می‌شکند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان نیوز  در نخستین روز از هفته جاری قیمت دلار در کانال ۴۹ هزار تومانی ۲۰۰ تومان پیشروی کرد. معامله‌گران، رشد تقاضا در بازار ارز و اخبار نامساعد سیاسی را دلیل این افزایش قیمت می‌دانند. روز گذشته دلار با قیمت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد.

گفتنی است بازار تهران امروز نیز تعطیل است. فعالان بازار ارز معتقدند ترس برخی از متقاضیان خرید دلار از افزایش قیمت، بعد از بازگشایی بازار تهران در روز دوشنبه، تقاضا را افزایش داده است. از سوی دیگر چند سیگنال سیاسی در روزهای گذشته ظن معامله‌گران را برای افزایش قیمت در روزهای آینده بیشتر کرد.

شکایت ایران از کره جنوبی

تصویب دو طرح علیه ایران در کمیته امور خارجی کنگره آمریکا با موضوعات «قانون بررسی کاهش تحریم‌های ایران» و «تشدید تحریم‌ها علیه برنامه‌های پهپادی و موشکی ایران قبل از منقضی شدن محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان، اخباری بود که برخی رسانه‌ها به آن پرداخته بودند.

شکایت ایران از کره جنوبی درباره پیگیری حقوقی و استرداد مطالبات از بانک‌های این کشور و اظهارات وندی شرمن نماینده پیشین آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران درباره اینکه من به ایران اعتماد ندارم و ایران به من اعتماد ندارد، از جمله سیگنال‌هایی بود که معامله‌گران آن را این‌طور تعبیر کردند که افزایش قیمت دلار محتمل است.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند قیمت دلار توسط سیاستگذار به شکل دستوری مهار شده است. آنها معتقدند با تورمی که اقتصاد ما با آن دست و پنجه نرم می‌کند اگر قیمت دلار بالا نرفته، نجابت به خرج داده ‌است!

قیمت نرخ‌های مختلف

دیروز هفتم مرداد، قیمت اسکناس دلار در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۱ هزار و ۲۷۸ تومان عرضه شد. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۲۵ تومان عرضه شد. بیش از دو هفته است که قیمت دلار در مرکز مبادله طلا و ارز تغییر قیمتی نداشته است.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله امروز، یورو در بازار آزاد با کاهش ۵۰ تومانی با قیمت ۵۴ هزار و ۱۱۹ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با کاهش ۵۰ تومانی با قیمت ۴۵ هزار و ۵۶۴ تومان رسید. یوروی حواله نیز با ۴۰ تومان کاهش قیمت با رقم ۴۱ هزار و ۴۲۱ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله دیروز با رقم ۱۳ هزار و ۴۶۰ تومان معامله شد. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۸ تومان مبادله شد و تغییری نداشت. اسکناس درهم نیز با یک تومان کاهش با رقم ۱۱ هزار و ۲۳۹ تومان عرضه شد.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.