قیمت واقعی آب تهران چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان، مدیرعامل آبفای استان تهران خبر داد: حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد مردم تهران یا زیرالگو یا در سطح الگو، آب مصرف می‌کنند که تماما، یارانه‌ای محاسبه می‌شود. قبوض آب این دسته از مشترکان، به طور میانگین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان است.

قیمت واقعی آب تهران چقدر است؟

بختیاری اظهار کرد: قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در شهر تهران، حدود ۳ هزار و ۶۶۰ تومان و آب بهای پرداختی توسط مشترکان، حدود هزار و ۲۰۰ تومان است؛ یعنی تقریبا یک سوم قیمت تمام شده تامین آب را از مردم دریافت می‌کنیم. حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد مردم یا زیرالگو یا در سطح الگو، آب مصرف می‌کنند که تماما، یارانه‌ای محاسبه می‌شود. قبوض آب این دسته از مشترکان، به طور میانگین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان است.

وی افزود: در تهران حدود ۹ هزار کیلومتر شبکه آب و حدود ۸ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب و ۱۲ تصفیه خانه داریم. حق انشعابی که بابت فاضلاب از مردم دریافت می‌کنیم، دقیقا مانند آب و به صورت یارانه‌ای است؛ در حالی که اکنون هزینه احداث تصفیه خانه‌ای مانند فیروزبهرام، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و هر کیلومتر شبکه فاضلاب، ۶ تا ۷ میلیارد تومان است؛ بنابراین، چه در موضوع آب و چه در موضوع فاضلاب، وزارت نیرو، با قیمت یارانه‌ای قبوض را محاسبه می‌کند.

این مقام مسئول تاکید کرد: تامین آب تهران، بسیار پرزحمت و هزینه بر است؛ به طور مثال برای احداث سد طالقان، چندین روستا به زیر آب رفته و این آب، با احداث خط لوله ۶۵ کیلومتری به آبگیر بیلقان منتقل می‌شود. در این آبگیر پس از یک مرحله کلرزنی، آب به تصفیه خانه‌های جلالیه و کن انتقال می‌یابد و سپس با ۸۰۰ متر پمپاژ، آب وارد مخزن و شبکه می‌شود.

قیمت آب در کانادا چند؟

وی بیان کرد: ایران یک سوم متوسط بارندگی دنیا یعنی سالانه ۲۵۰ میلی متر را دارد که امسال به ۲۰۷ میلی متر رسیده، اما به هر حال، ایران تصمیم گرفته که آب ارزان در اختیار مردم و کشاورزان قرار دهد. در کانادا که ۷۰ درصد آب شرب دنیا را در اختیار دارد، هزینه آب، ۷۰ برابر تهران با دلار ۳ هزار تومانی بود.

بیشترین منابع آب تهران برای کدام مصارف است؟

محمدرضا بختیاری با تاکید بر این که بر خلاف استان‌های دیگر که بیشترین مصرف آب در کشاورزی است، تهرانی‌ها نیمی از منابع آبی را برای اهداف شرب و بهداشتی مصرف می‌کنند، گفت: منابع تامین‌کننده آب شهر تهران در غرب (سدهای امیر کبیر و طالقان) و شرق (سدهای لتیان، ماملو و لار) هستند. موضوع آب در تهران یک ویژگی در مورد دشت ورامین (شامل قرچک، پاکدشت، ورامین و پیشوا) دارد؛ این دشت، حدود ۶۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت و حدود ۶۵۰ میلیون مترمکعب برداشت آب جهت کشاورزی دارد که تا قبل از احداث سدهای لتیان و ماملو، حدود ۶۰ درصد از آب مورد نیاز آن از رودخانه جاجرود تامین می‌شده است.

مناطقی که میوه تهران را تامین می‌کند

وی با بیان ویژگی‌های منحصر به فرد دشت ورامین در حوزه کشاورزی و تامین ۲۰ تا ۳۰ درصدی میوه و تره بار شهر تهران از این دشت، افزود: منابع سطحی آب دشت ورامین، اکنون جهت تامین آب شرب تهران به مصرف می‌رسد و این دشت، با مشکل مواجه شده، اما با احداث تصفیه خانه جنوب تهران توسط وزارت نیرو، پساب شهر تهران جهت تامین آب ورامین، تصفیه و به مصرف می‌رسد.

هزینه اداره تصفیه خانه تهران چقدر است؟

مدیرعامل آبفای تهران با تاکید بر این که هزینه اداره این تصفیه خانه، سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است، اما آبفای استان تهران هیچ درآمدی از این پساب ندارد، ادامه داد: بهای جمع آوری فاضلاب تهران که روی قبوض از مردم دریافت می‌شود، یک سوم هزینه اداره تصفیه خانه جنوب تهران است. ۲۶۰ میلیون مترمکعب پساب در تهران تولید و بیش از ۹۰ درصد آن، به دشت ورامین ارسال می‌شود که جهت مصرف کشاورزی است و درآمدی برای آبفای تهران ندارد.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.