لو رفتن شماره تماس ۵۰۰ میلیون کاربر واتساپ/ کاربران ایرانی هم در جمع قربانیان

گفته می‌شود شخصی شماره تلفن همراه نزدیک به ۵۰۰ میلیون کاربر واتساپ را می‌فروشد، این در حالی است که واتساپ بیش از دو میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان دارد. نمونه داده‌ای که توسط سایبرنیوز بررسی شده است احتمالاً صحت این موضوع را تأیید می‌کند. این مجموعه داده حاوی داده‌های کاربران واتساپ از ۸۴ کشور است.

بخش عظیم دیگری از شماره تلفن‌ها متعلق به شهروندان مصر (۴۵ میلیون)، ایتالیا (۳۵ میلیون)، عربستان سعودی (۲۹ میلیون)، فرانسه (۲۰ میلیون) و ترکیه (۲۰ میلیون) است.

همچنین گفته می‌شود که مجموعه داده برای فروش، نزدیک به ۱۰ میلیون شماره تلفن روسی و بیش از ۱۱ میلیون تلفن شهروندان بریتانیایی دارد.

گفتنی است در این میان بیش از ۳۰۰ هزار شماره هم متعلق به کاربران ایرانی است.

لو رفتن شماره تماس ۵۰۰ میلیون کاربر واتساپ

از شماره تلفن‌های لو رفته می‌توان برای اهداف بازاریابی، فیشینگ، جعل هویت و کلاهبرداری استفاده کرد؛ بنابراین به کاربران توصیه می‌کنیم که مراقب هرگونه تماس با شماره‌های ناشناس، تماس‌ها و پیام‌های ناخواسته باشند.

فروشنده این اطلاعات، نحوه به دست آوردن پایگاه داده را مشخص نکرد و به Cybernews اطمینان داد که تمام شماره‌های موجود در این نمونه متعلق به کاربران فعال WhatsApp است.

بنا بر اعلام سایبرنیوز، این رسانه با شرکت مادر واتساپ، متا تماس گرفته، اما پاسخی فوری دریافت نکرده است.

Mantas Sasnauskas، رئیس تیم تحقیقاتی Cybernews گفت: «در این عصر، همه ما ردپای دیجیتالی قابل توجهی از خود به جای می‌گذاریم – و غول‌های فناوری مانند متا باید همه اقدامات احتیاطی و ابزاری را برای محافظت از این داده‌ها انجام دهند؛ بنابراین شرکت‌ها باید گام‌های سخت‌گیرانه‌ای برای کاهش تهدیدات و جلوگیری از سوء استفاده از پلت‌فرم از نقطه‌نظر فنی بردارند.»

برای جلوگیری از درز اطلاعات شخصی، کاربران عادی باید شیوه‌های رایج امنیت داده‌ها را اتخاذ کنند. این شامل استفاده از VPN با کیفیت بالا و دریافت یک برنامه آنتی ویروس قابل اعتماد است.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.