می‌خواهید فرزندتان درس بخواند؟ اجازه دهید ورزش کند!

بازی و فعالیت بدنی روزانه از قدیم بخش مهمی از زندگی کودکان و نوجوانان بوده است و امروزه کامپیوترها و رسانه های اجتماعی نیاز و میل کودکان را برای حرکت و بازی را کاهش داده اند.

مشارکت در فعالیت بدنی با افزایش سن، کاهش می یابد و این کاهش در دختران بیشتر از پسران است. چالش های مرتبط با فعالیت روزانه کودکان باید متناسب با سن باشد و از جانب خانواده و دوستان حمایت شود. همچنین سبک زندگی بی تحرک یک عامل خطر عمده برای چاقی و بیماری های قلبی عروقی شناخته شده به شمار می رود و شیوع اضافه وزن و چاقی در میان کودکان و وجوانان، یکی از مهم ترین مشکلات بهداشت عمومی است و این مشکلات مرتبط با وزن در دوران کودکی تشخیص داده می شوند.

فعالیت فیزیکی یک رفتار آموخته شده است که تحت تأثیر خانواده، دوستان، معلمان و مربیان و همچنین محیط است. کودکان و نوجوانانی که در اوایل زندگی خود فرصت های ایجاد اعتماد به نفس در انجام فعالیت های فیزیکی را ندارند، عمدتا در اواخر زندگی خود کمتر فعال هستند.

مهارت های حرکتی مانند پریدن و پرتاب می تواند به عنوان بلوک های ساختمانی برای یک عمر فعالیت بدنی عمل کند و بچه هایی که این مهارت ها را در اوایل زندگی ندیده اند از توصیه های فعالیت بدنی در ادامه زندگی خود نیز تبعیت نخواهند کرد.

فواید فعالیت فیزیکی برای کودکان و نوجوانان

مشارکت منظم در انواع مختلف فعالیت بدنی جهت رشد و پیشرفت سالم ضروری است و شواهد نشان می دهد که فعالیت بدنی می تواند تاثیر مثبتی روی ترکیب بدنی، کلسترول، فشارخون، قندخون، تناسب هوازی، قدرت عضلانی، مهارت های حرکتی و سلامت استخوان داشته باشد.

فعالیت بدنی منظم همچنین می تواند عملکرد تحصیلی را بهبود بخشد و احساسات خوبی را به وجود آورد. رفتارهای سبک زندگی مثبت مانند مشارکت در فعالیت جسمانی روزانه که در طول دوران کودکی و نوجوانی آغاز می شود در بزرگسالی نیز ادامه می یابد و در دراز مدت مشارکت روزانه در بازی های فضای باز و ورزش های تفریحی به بهبود سلامت و احساس خوب بودن همه کودکان و نوجوانان کمک خواهد کرد.

مشخصات فعالیت بدنی در کودکان و نوجوانان

الگوی طبیعی فعالیت پسران و دختران به صورت فعالیت بدنی کوتاه مدت همراه با دوره های استراحت مختصر در صورت نیاز، مشخص می شود و اکثر کودکان در فعالیت جسمانی شرکت می کنند تا از آن لذت ببرند، دوست پیدا کنند و چیز جدیدی یاد بگیرند در حالی که برنامه های ورزشی جوانان می توانند فرصتی برای ورزشکاران جوان فراهم کند تا از لحاظ جسمی فعال باشند چرا که همه کودکان از رقابت شدید لذت نمی برند و کودکان و نوجوانانی که آمادگی جسمانی ضعیفی دارند، مستعد هستند که  به دلیل ناامیدی، خجالت و مشکلات فیزیکی مانند درد و آسیب از ورزش خارج شوند.

کودکان و نوجوانان باید از روند فعال بودن فیزیکی لذت ببرند گرچه ارزش بازی خلاق آزاد، نباید نادیده گرفته شود و فعالیت های بدنی ساختارمند فرصتی منحصر به فرد برای کودکان و نوجوانان جهت یادگیری مهارت های جدید، بهبود تکنیک ورزش و احساس موفقیت در موفقیت های آن ها را فراهم می کند.

کودکانی که یاد می گیرند چگونه با اعتماد به نفس بازی کنند و برای شرکت در بازی ها و فعالیت های مختلف تشویق می شوند، احتمال اینکه در طول زندگی از لحاظ فیزیکی فعال باشند بیشتر است حتی پسران و دختران غیر فعال می توانند فعالیت بدنی را با مشارکت در برنامه هایی که جذاب و سرگرم کننده هستند، بهبود بخشند درست مانند خواندن و نوشتن، کودکان باید یاد گیرند که چگونه بازی های حرکتی و مهارت های ورزشی را به صورت ایمن و درست انجام دهند.

برنامه های فعالیت بدنی ایمن و سرگرم کننده

بر اساس این مطلب که از سوی ساناز کبیری تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته آمده است: موارد زیر می تواند به والدین، مربیان و معلمان کمک کند تا برنامه های فعالیت بدنی ایمن و سرگرم کننده برای کودکان و نوجوانان ایجاد شود:

– تمرکز بر ارزش های ذاتی مانند بهبود مهارت، موفقیت های شخصی و داشتن سرگرمی.

– شناسایی تفاوت ها و توانایی های فردی در کودکان و نوجوانان هم سن

– ارائه انواع فعالیت های خلاقانه و اجتناب از گروه بندی

– اطمینان حاصل کنید که کودکان و نوجوانان کفش و لباس مناسب بپوشند.

– به طور منظم مناطقی که  فعالیت انجام می شود را بازرسی و دستورالعمل های ایمنی را شرح دهید.

– یک الگوی خوب باشید و در فعالیت بدنی منظم شرکت کنید.

– روی «بهترین کاری که می توانید انجام دهید» تاکید کنید به جای اینکه «بهترین باشید».

– فرصت هایی برای کودکان بزرگتر فراهم کنید تا به کودکان جوان تر آموزش دهند.

انتهای پیام

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.