وام خرید کالا جای وام مسکن را می‌گیرد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان ، یکی از بانک‌‌‌های توسعه‌‌‌ای کشور که مسئولیت «تامین مالی مسکن» و طراحی ابزارهای کارآمد برای «پرداخت مناسب وام به متقاضیان خرید خانه و سازندگان ساختمان مسکونی» را دارد، به‌تازگی در تفاهم با یک بازار آنلاین، سراغ پرداخت «وام ۵۰ میلیون تومانی خرید کالاهای روزمره مردم از جمله خوراکی و حتی وام برای سفر» رفته است.

صرف‌‌‌نظر از اینکه، این اقدام بانک دولتی، یک معنای مشخص برای دولت و بانک مرکزی دارد و آن، «بی‌‌‌اثر شدن وام خرید مسکن در بازار مصرف از بابت قدرت پوششی مبلغ تسهیلات و ابرقسط ماهانه این وام» است؛ تخصیص منابع در اختیار بانک توسعه‌‌‌ای بخش مسکن به مصارفی غیر از بخش مسکن و ساختمان، امکان «چاره‌‌‌جویی در بخش تحقیق و پژوهش این بانک برای چگونگی کارآمدسازی تسهیلات مسکن» را سلب می‌‌‌کند و در نهایت، این اتفاق برای آینده بازار مسکن خوب نخواهد بود.

این بانک در همه سال‌‌‌های گذشته مشمول حمایت‌‌‌های یارانه‌‌‌ای برای «تامین منابع موردنیاز تسهیلات مسکن» بوده است و از همین رو، دلیل قابل توجیهی برای «تخصیص منابع بخش مسکن به دیگر حوزه‌‌‌ها» وجود ندارد. آن هم در شرایطی که هم خانه‌‌‌اولی‌‌‌ها و هم سرمایه‌‌‌گذاران ساختمانی، دنبال راه‌‌‌هایی هستند تا بلکه بازار رکودزده مسکن و ساخت‌و‌ساز، با کمک منابع موردنیاز به فاز رونق چرخش کند.

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.