پیش‌بینی قیمت طلا و سکه/ طلا صعودی می‌شود؟

به گزارش اقتصاد جوان نیوز ، امروز در بازار طلا نوساناتی وجود داشت و روند بازار عمدتا کاهشی بود. این روزها، هر چند قیمت انس جهانی با سقف خود فاصله زیادی دارد اما روند قیمتی آن در مجموع افزایشی است. با وجود این، به نظر می‌رسد اقدامات بازارساز در کنترل قیمت دلار، تاثیر خود را بر قیمت‌ها در بازار طلا و سکه داخلی نیز گذاشته باشد. البته علی طباطبائی، کارشناس بازارهای مالی، معتقد است، اگر اتفاق خاصی در بازار دلار رخ ندهد، قیمت طلا در میان‌مدت از نوسانات اونس پیروی می‌کند.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

بر اساس اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا امروز کاهشی بود. هر گرم طلای ۱۸ گرم در لحظه تنظیم این خبر یک میلیون و ۳۴۹ هزار و ۳۱۷ تومان داد و ستد می‌شود. نرخ طلا امروز به محدوده یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان نیز رسید.

سایت اتحادیه روز گذشته با اختلال مواجه بود اما بر اساس اعلام سایت شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت طلا دیروز هم روند کاهشی داشت و بعد از ظهر روز یکشنبه به یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده بود. در حالی که روز شنبه طلا در محدوده یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان هم معامله می‌‌شد.

قیمت سکه طرح جدید نیز امروز روند کاهشی داشت و اکنون به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. ساعاتی پیش سکه تا ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان نیز معامله می‌شد. در حالی که در روزهای گذشته، نرخ سکه در محدوده ۱۴ میلیون و ۹۲۷ هزار تا ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان نوسان داشت.

البته آنگونه که اقتصادنیوز گزارش داده: قیمت سکه امروز پس از اینکه تا ۱۴ میلیون ۷۵۰ هزار تومان پایین آمد، در نیمه ظهر برخلاف قیمت دلار و طلا افزایشی شد و به ۱۴ میایون و ۹۹۰ هزار تومان هم رسید.

در این میان، قیمت سکه طرح قدیم، امروز روند نزولی دارد و به ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

پیشنهاد امروز

نرخ اونس جهانی نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی است و با قیمت ۱۷۲۳٫۶۷ دلار معامله می‌شود.

پیش‌بینی قیمت طلا

طباطبائی، کارشناس بازارهای مالی معتقد است دولت با اقدامات کنترلی در حال سرکوب قیمت دلار است اما این روند نهایتا تا دو الی سه ماه دیگر می‌تواند ادامه یابد.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: دولت قیمت دلار را در ماه‌های پیش رو با سرکوب قیمتی کنترل می‌کند. مشروط بر اینکه اتفاق خارق‌العاده‌ مثبت یا منفی در بحث مذاکرات وین رخ ندهد و همین شرایط مبهم ادامه یابد.

این کارشناس بازارهای مالی تاکید می‌کند: اما زمانی که بانک مرکزی دیگر منابع مالی کافی را در اختیار نداشته باشد، دلار به طرف سطوح بالاتر حرکت می‌کند.

طباطبائی در مورد قیمت طلا و سکه هم می‌گوید: قیمت جهانی طلا احتمالا تا اوایل سال ۲۰۲۳ که مصادف با اوایل دی سال جاری است، دیگر ریزش سنگینی را تجربه نکند. پیش‌بینی می‌شود طلا در میان‌مدت، به خاطر تعدیل نسبی سیاست‌های انقباضی آمریکا، صعود مجددی را تجربه کند. اما در درازمدت روند طلای جهانی احتمالا نزولی خواهد بود.

او بیان می‌کند: اگر اتفاق عجیبی در بازار ارز کشور رخ ندهد و سیاست کنترل قیمتی ادامه یابد، احتمالا در میان‌مدت طلای داخلی نیز از نوسانات اونس پیروی می‌کند. به گونه‌ای که پس از ریزشی اندک، به صورت موقت در چند ماه آینده روند صعودی به خود بگیرد. اما در صورتی که اخبار منفی از مذاکرات، قیمت دلار را صعودی کند، سناریو ممکن است به صورت کامل عوض شود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.