پیش بینی بازار مسکن / متقاضیان واقعی از خرید خانه ناامید می‌شوند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد جوان به نقل از تجارت نیوز ، ایرانیان امسال برای تهیه سرپناه، بیشتر از هر سال دیگری با مشکل مواجه شده‌اند. بر اساس جدیدترین داده‌های مرکز آمار ایران از بازار مسکن در دی‌ماه، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به 55 میلیون تومان رسیده است!

به این ترتیب در حالی که اروپایی‌ها حدود 20 درصد از سبد اقتصادی خود را به مسکن اختصاص می‌دهند طبق آخرین پژوهش‌ها ایرانی‌ها باید 60 تا 70 درصد از سبد خود را خرج خانه‌هایی کنند که درصد بالایی از آنها حتی کیفیت مورد انتظار ساکنان را ندارند.

برخی معتقدند با تحویل واحدهای طرح نهضت ملی مسکن و همراه با افزایش میزان عرضه، وضعیت در بازار مسکن نیز بهبود پیدا می‌کند اما با پایان سال اول دولت سیزدهم هنوز خبری از ساخت آپارتمان‌های این پروژه نیست و مردمی که پیش‌پرداخت داده‌اند همچنان چشم‌انتظار مانده‌اند. با این شرایط چه افقی برای بازار مسکن وجود دارد؟

مسکن در پیچ و خم تورم 50 درصدی

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: دولت با ارائه بودجه به مجلس و طبق نظر کارشناسان، تورمی 40 تا 50 درصد را برای سال آینده در نظر گرفته است.

وی افزود: وجود معاملات کاسب‌کارانه، وضعیت بازارهای موازی و بازار مسکن را نیز به این تورم اضافه کنید اما با این حال احتمال دارد تا حد زیادی افزایش قیمت را در بازار مسکن شاهد باشیم.

این کارشناس مسکن همچنین بیان کرد: تنها در صورتی که راهکارهایی برای برون‌رفت از این فضا تعریف شود و بتوانند نظارت عالی داشته باشند بازار از این وضعیت خارج می‌شود.

غیبی افزود: اگر این سیستم و بی‌برنامگی موجود را ادامه دهیم قیمت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و توان مردم به کف میزان خود می‌رسد. از سوی دیگر آمار اجاره‌نشینی افزایش می‌کند و بازار اجاره نیز در وضعیت نامناسب‌تری قرار می‌گیرد.

برخی کارشناسان معتقدند راه حل گذار از مشکلات مسکن در همین بازار نهفته است و با بهبود وضعیت بخش‌هایی مثل عرضه و تقاضا، ایران بحران مسکن را پشت سر خواهد گذاشت.

اما مشکلات اقتصادی ایران به بازار مسکن محدود نمی‌شود. تا زمانی که آمار افزایش نرخ تورم، صعود قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی مردم وجود داشته باشد بروز بحران در حوزه مسکن نیز اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

پیام بگذارید

اقتصاد جوان نیوز دارای مجوز به شماره 86948 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این پایگاه خبری از سال 1399 آغاز بکار کرده و هم اکنون از پرمخاطب ترین پایگاه های خبری در حوزه اقتصاد محسوب می شود. این پایگاه خبری زیر نظر مستقیم هیات عالی نظارت بر مطبوعات قرار دارد.

اطلاعات تماس

تمامی حقوق محتوای سایت برای اقتصاد جوان محفوظ است.